Škarpa/betonski cokl

Lampek

Zelenc'
3. mar 2022
4
0
1
Pozdravljeni,

imam eno vprašanje. Sem že brskal malo po forumih pa nisem nikjer zasledil.

Namen imam narediti eno mini škarpico.
13m x širina 15 cm in višina cca 20 cm.

Na eni (notranji strani) ne bo vidna, ker bo v liniji z zemljo/trava (dvorišče) na drugi strani bo pa cca 10 cm kjer je makadam (pot). Lani sem postavil panelno ograjo, sedaj bi pa pod njo naredil škarpico.

Nek mojster sicer nisem, mi pa beton ni cisto tuje. Robniki, manjše plošče sem že betoniral sem, škarpic pa še nisem delal.

Namen imam skopat kanal, zafršolat, dat armaturo po celi dolžini 10x10 (kocko) in zalit z betonom. Mešalc mam pri hiši.

Vprašanja pa so.
Kako je z dilatacijo? Je potrebna in kako ( v bližini je železniška proga 15m stran)
Beton glede na to da je tole vse skup pol kubika naredim s hobby betonom, pq vmes se mal cementa dodam, al klasika pesek+cement pa seveda kakšen pesek (granulacija?)

Malo na dolgo sm napisal, upam da se najde kdo s kakšnim nasvetom in časom da tole vse prebere.

Lp
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Hobby beton bo predrag. raje pesek 0-4 mm in cement, sploh če imaš mešalec.

Še par dodatnih vprašanj zate:

Kaj bo namebnost škarpe?..je sploh potrebna ali bi bilo možno speljat s kako drugo zadevo? (čer če greš 20 cm v višino, bo verjetno nasutja noter malo manj?..bo trava, vrt, kaj tretjega? ..kaj nezahtevnega bi morda lahko speljal z robniki - 20 cm višine, spodaj beton..sploh če je to ob makadam cesti, ki mora biti že utrjena... Želiš estetsko rešitev ali zgolj nekaj da drži zemljino? (boš kaj oblagal s kamnom, na škarpo dal kako polico?)

Tako zelo mini škarpica na koncu ne bo..koliko imaš namen iti v globino? (glede na zrmzal). Če greš 30 cm, kar je minimum si nekje na 0,6 kubika. Osebno bi šel vsaj 35 cm v globino.

Glede diletacije ne znam pomagat, ker sem sam delal manjše škarpe (črka L..cca 4 x 2 metra, kjer ni bilo potrebno ničesar).
 

Lampek

Zelenc'
3. mar 2022
4
0
1
Pozdravljen,

Prvo sem kolebal ali bi dal med stebri od ovraje robnike ali ne, pa mi je zgledal pregrdo in moral bi telovadit robniki med stebri. Ne bi jih pa dal pred steber. Pa lansko leto sem se najedel robnikov sem jih okol hise polagal in za teraso...

Skarpica iz notranje strani kjer bo trava sploh ne bo vidna oziroma samo zgornji del. Ostalo bo v zemlji. Zunanja stran bo pa zunaj cca. 10cm. Prej 5cm.

Namen ni nic estetski samo da se lepo loči trava od ceste, sploh spomladi imam cel kup peska na travi. Tudi cesta je ubistvu dovozna pot do 2 sosedov ni nekaj prevozna.

Lp
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Dobis robnike mislim 25cm najbrz tudi 30cm visine.
Ce stike obbetoniras, ne bodo nikamor sli, tudi ce bodo 15 cm ven gledal. Samo preko vrtnih robnikov (5cm) ne bos.smel.skakat s avtom,.ker tisto pa zna.pociti in rabis cestni robnik za tako pocetje.
Je pa res da jih polagat ne mores ravno sam. Tisto tvojo skarpico pa lahko sam pacas.
Na 13m vsaj eno dilatacijo pa ne pretiravaj z vodo v betonu..vibriranje "obvezno"
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.089
2.188
113
v lokalni ostariji
Dobis robnike mislim 25cm najbrz tudi 30cm visine.
Ce stike obbetoniras, ne bodo nikamor sli, tudi ce bodo 15 cm ven gledal. Samo preko vrtnih robnikov (5cm) ne bos.smel.skakat s avtom,.ker tisto pa zna.pociti in rabis cestni robnik za tako pocetje.
Je pa res da jih polagat ne mores ravno sam. Tisto tvojo skarpico pa lahko sam pacas.
Na 13m vsaj eno dilatacijo pa ne pretiravaj z vodo v betonu..vibriranje "obvezno"
Cestnega robnika višine 30 ni vsaj ne v redni prodaji. Cestni so redki na sistem pero-utor večina se jih polaga na fugo torej je treba stike obbdelat (fugirat).
Jaz za 10cm višine bi izbral robnik. Morda 8cm vrtni robnik (tega pa že lahko sam polaga če je dovolj krepak desc).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Lampek

Zelenc'
3. mar 2022
4
0
1
Robniki, po možnosti cestni. Nanj lahko tudi ograjico pricvrstis.

Parapetni zid bo predrag. Hobby beton se nikakor ne izplača.
Ograja ze stoji. Visina ograje je 1,80 stebri so zabetonirani v zemljo
Dobis robnike mislim 25cm najbrz tudi 30cm visine.
Ce stike obbetoniras, ne bodo nikamor sli, tudi ce bodo 15 cm ven gledal. Samo preko vrtnih robnikov (5cm) ne bos.smel.skakat s avtom,.ker tisto pa zna.pociti in rabis cestni robnik za tako pocetje.
Je pa res da jih polagat ne mores ravno sam. Tisto tvojo skarpico pa lahko sam pacas.
Na 13m vsaj eno dilatacijo pa ne pretiravaj z vodo v betonu..vibriranje "obvezno"
Robniki odpadejo. Sm se odlocu ze v startu da bom betoniral.

Pa jst to najrajsi sam pacam.

Sam povej mi hanzi kako nardit diletacijo in kje?
Na sredini? Armaturo tut precvikam? Kaj dam vmes ko betoniram?

Lp
 

Lampek

Zelenc'
3. mar 2022
4
0
1
Prilagam eno slikco za lazjo predstavo. Nekako tako bi naredu, s tem da je razlika v tem da so tukej stebri sraufani na skarpo jst mam pa stebre ze zabetonirane v zemljo. Na eni strani trava na drugi strani je makadam (nizji teren cca. 5-10 cm)

Lp
 

Priponke

  • Screenshot_20220306-095010_Chrome.jpg
    Screenshot_20220306-095010_Chrome.jpg
    414,2 KB · Ogledi: 204

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ce bo skarpa med stebri,.potem bodo stebri dilatacija tako ali drugace. Ce pa bo pred/za stebri v enem kosu, potem pa na dilataciji prekines armaturo, hkrati pa preko dilatacije dodas gladke palice namazane z bitumnom (da ne bo prerjavela, ali pa das v kaksno alkatenko ali podobno) in naj grejo vsaj kaksnih 25cm v obe strani skarpe (dolzina vsaj pol.metra). Tako bos zagotovil drsni stik (po gladki palicimed obema poljema, hkrati pa onemogocil vecje bocne in visinske premike med skarpama.
Za dilatacijo pa ne vem. Ali bi jo kital, ali se boš sprijaznil z razpoko ki bi nastala tam.kjer bi locil betona (lahko z neko alu/inox plocevino. Ce bos kital, daj notri nek material debeline vsaj pol cm, katerega bos po betoniranju spraskal(sezgal) ven in ga nadomsetil z elasticno.maso
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.089
2.188
113
v lokalni ostariji
Ce bo skarpa med stebri,.potem bodo stebri dilatacija tako ali drugace. Ce pa bo pred/za stebri v enem kosu, potem pa na dilataciji prekines armaturo, hkrati pa preko dilatacije dodas gladke palice namazane z bitumnom (da ne bo prerjavela, ali pa das v kaksno alkatenko ali podobno) in naj grejo vsaj kaksnih 25cm v obe strani skarpe (dolzina vsaj pol.metra). Tako bos zagotovil drsni stik (po gladki palicimed obema poljema, hkrati pa onemogocil vecje bocne in visinske premike med skarpama.
Za dilatacijo pa ne vem. Ali bi jo kital, ali se boš sprijaznil z razpoko ki bi nastala tam.kjer bi locil betona (lahko z neko alu/inox plocevino. Ce bos kital, daj notri nek material debeline vsaj pol cm, katerega bos po betoniranju spraskal(sezgal) ven in ga nadomsetil z elasticno.maso
Hanzi, dec bo naredil 10cm visok parapetni zid :) ne kompliciraj mu s pravimi dilatacijami, ker obstaja verjetnost da bo več škode kot koristi :)