Senzorji za nadzor tlaka v pnevmatikah

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Hyundai i30 2015 ima senzorje vendar nima prikazanega podatka o pritisku v gumah. Edino javi na kateri gumi je prenizek tlak.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
sad: Če si dal napačen odgovor, to priznaš, ne pa nadaljuješ s pisanjem bedarij.
A se ti zdi, da imaš zaradi tega kaj krajšega, ali zakaj čutiš tako potrebo, da trolaš naprej?
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu

sad

Guru
24. avg 2007
20.492
9.190
113
Sem se zmotil, se opravičujem.
Mi pa res ni jasno, zakaj bi nekdo dal senzorje v gume in potem ne pokazal tlaka vozniku, da bi le ta lahko tako enostavno ugotovil, da bi moral dopumpat gumo. Itak se verjetno 3/4 avtov vozi z nepravilnim tlakom.
In ne, alarm se ne sproži pri mali razliki. Bom tokrat dodal zraven opombo: na vozilih, ki sem jih jaz vozil.
 

hboris

Pripravnik
16. jan 2020
58
4
8
Meni ne kaže drugo kod da je tlak v pnevmatikah očitno OK, ker ne javlja, da ni OK. Ne morem pogledati stanja. Ko grem na frisno nafilat mu moram le potrditi, da je sedaj tlak enakomeren. Predvidevam, da sistem na osnovi tega dobi podatek koliko je tlaka in potem javi vsako spremembo (kar koli to pač pomeni).
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.316
940
113
Titograd
Pri TPMS senzorjih lahko kadarkoli pogledaš za vsako kolo posebej točno kakšen tlak ima, v nastavitvah napolnjenosti gum lahko nastaviš tudi ali so komfort ali šparovni način in temu primerno se prilagodi opozorilo za tlak. Raje bi pa imel pasivni način merjenja tlaka... ker kupujem še en komplet TPMS ventilčkov za letni komplet :bonk: btw, ima kdo kaj ceneje od teh 150€ za set?

Pa še nekaj: ti senzorji imajo omejen rok trajanja, nekje 5-7 let, potem pa se sprazni baterija in je potrebno kupiti nove ventilčke (baje se sicer da tudi samo baterijo menjati)
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

sad

Guru
24. avg 2007
20.492
9.190
113
Pri TPMS senzorjih lahko kadarkoli pogledaš za vsako kolo posebej točno kakšen tlak ima, v nastavitvah napolnjenosti gum lahko nastaviš tudi ali so komfort ali šparovni način in temu primerno se prilagodi opozorilo za tlak. Raje bi pa imel pasivni način merjenja tlaka... ker kupujem še en komplet TPMS ventilčkov za letni komplet :bonk: btw, ima kdo kaj ceneje od teh 150€ za set?

Pa še nekaj: ti senzorji imajo omejen rok trajanja, nekje 5-7 let, potem pa se sprazni baterija in je potrebno kupiti nove ventilčke (baje se sicer da tudi samo baterijo menjati)
To sem tudi sam mislil, pa očitno ni tako pri vseh vozilih.
A se ne da te stvari pri nekaterih vozilih izključit in prestavit na pasivni sistem?
Kateri avto sploh imaš?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Se strinjam. Če ima senzorje naj potem še tlak kaže. Je bilo že parkrat, ko sem šel zgodaj na pot in javi da tlak ni ok. In potem moraš ven ter na ok ocenit če guma zgleda dovolj polna, nato se začne iskanje dežurnih črpalk. Tlak pa samo 0,1 pod mejo :(
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.797
113
Običjano se ventilčki ločijo na zunanji strani po tem da imajo ti s senzorji na mestu dotika s feltno nastavek za ključ (a la vijak opcija), klasičen nima ničesar.
Meni so ti ventilčki neumnost brez primere..samo stran vržen denar, plus zastavljeni so tako, da se ne da menjati baterije..zakaj dat 10 EUR za komplet baterij, če lahko daš 150-200 EUR za nov komplet :bonk:...poleg tega če en crkne, kasiraš lučko na armaturi in se ali voziš z njo, dokler ne snameš tega kompleta gum, ter jo greš takrat slačit in na novo plačuješ centriranje (itak je najbolje menjat pol kar vse 4, ker bojo slej kot prej pocrkali še drugi).

To nalogo povsem zadovoljivo opravlja ABS sistem.

Ampak glede na to da letno umre nekaj milijonov v nesrečah zaradi neustrezno napolnjenih pnevmatik potem razumem zakaj so se birokrati tako odločili in to uzakonili.
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.567
684
113
toti Maribor
Pri Corolli ne kaže za vsako gumo posabej, ampak zgolj alarm. Potem moraš sam ugotavljat, katera nima ustreznega tlaka.:bonk:
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
Verjetno je bilo pretežko napisati SW, ki bi delal za vse enote, ki jih po svetu ljudje uporabljajo :).
Ali se pri sistemu z ABS senzorji lahko zgodi, da ne ugotovi, da so se vse štiri pnevmatike lepo počasi enakomerno nekoliko izpraznile? To je pravzaprav najbolj pogosta situacija, da tlak odstopa od idealnega, če je z gumami vse ok. Kolikor razumem delovanje tega načina, se mi zdi, da tega ne more zaznati in je prav, da kljub sistemu vsake toliko preverimo tlak.