Semenski krompir izkušnje z slo slortami

Apis

Zelenc'
20. avg 2014
20
0
1
KIS Savinja je relativno nova zadeva, z njo ima v Sloveniji izkušnje kakih 10 ljudi. Zgleda kot ena od Dolničarjevih/inštitutovih klasik.

KIS Sora je zelo dobra, če imate radi pražen krompir. Na suhih in/ali slabo pognojenih njivah je drobna.

KIS Kokra je zelo hvaležna univerzalna sorta, tudi relativno zgodaj dozori. Paziti je potrebno le na koloradskega hrošča, drugo je pa lahko eko/bio.

Bistra je zelo dobra sorta, zgleda tak "lep" krompir, nastavlja veliko število gomoljev, zato je pomembno pozno gnojenje oziroma dognojevanje, ko so se gomoljčki že formirali.

KIS Mura ni za moje pojme nič posebnega, tudi KIS Krka ne, ima pa zanimivo barvo cime, tako malo svetlejšo od ostalih. Pridelek je pri obeh dober, po okusu mi ne odstopata.

KIS Vipava je zgodnja rdeča sorta. V tej kategoriji lahko najdeš tudi kakšno boljšo tujo sorto.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
@Apis hvala za dodaten opis.

Vem da se dobi boljše tuje sorte ampak iščem sorto ki bo še kakšno leto za sadit.
 

Apis

Zelenc'
20. avg 2014
20
0
1
Opazka o boljših tujih sortah je letela konkretno na KIS Vipavo. Glede sajenja več let je pa več drugih dejavnikov, ne nujno izvor sorte. Npr. če boš imel krompir zelo strunast, je lahko 100x slovenski, pa ni primeren za sajenje. Za izhodišče pa vseeno pri nabavi vzemi malo višjo vzgojno stopnjo - semenski krompir, ki ima deklaracijo bele barve (ne pa modre ali rdeče), debelejšega pojeste, za seme si pa shraniš gomolje velikosti kurjega jajca ali malo manjše.

Glede Vesne se lahko kliče na KIS v Moste pri Komendi ali pa na Semenarno, morda ga ima tudi kdo od kmetov doma. Ni pa ravno za zadrževati diha.

Vem, da je mag. Dolničar delal slepe degustacije starih sort (Vesna, Cvetnik, takrat tudi še Igor, ki je samo v genski banki) v primerjavi z novejšimi in da so stare sorte, če jih degustatorji niso poznali po imenu, dobivale precej slabe rezultate. Pač selekcija gre naprej, v glavah pa ostaja neka stara slava.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.094
3.034
113
Vesno sem par let nazaj iskal ene dve leti zapored in ni bilo šans, da bi jo imeli v Komendi. Prek forumov se pa tudi ni nihče javil, da bi ga imel.
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Vesno sem dobil pri kmetu v Komendi - Ravnikar
Slučajno sem bil prisoten pri slepi degustacijah ki jo je organiziral Dolničar P. - dokler bodo opisovalci s Dolničarjem na čelu pisali, da krompir ni dober ker "peče" se bom takim strokovnjakom jaz laik samo smejal ker vem, da krompir peče če je zelen, tako, da dokler bodo selekcijo vodili taki kot Dolničar se Slo-selekciji ne piše dobro.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Zame osebni je najboljši dezire, je pa problem dobiti tapravega.Etiketa vse prenese.
 

Apis

Zelenc'
20. avg 2014
20
0
1
Citat:
Uporabnik altermost pravi:
Vesno sem dobil pri kmetu v Komendi - Ravnikar
Slučajno sem bil prisoten pri slepi degustacijah ki jo je organiziral Dolničar P. - dokler bodo opisovalci s Dolničarjem na čelu pisali, da krompir ni dober ker "peče" se bom takim strokovnjakom jaz laik samo smejal ker vem, da krompir peče če je zelen, tako, da dokler bodo selekcijo vodili taki kot Dolničar se Slo-selekciji ne piše dobro.

Jaz sem bil na štirih njegovih degustacijah in dveh Semenarninih. Dolničar ve, kaj počne. Zanimivo, da bi nekdo dal zelen krompir v degustacijo. Čeprav, če bi pogledal z drugega vidika - če je krompir nagnjen k zeleni barvi (občutljiv na svetlobo, hitro debeli in v premajhnih grebenih nastajajo razpoke, slabo osipavanje, premajhna medvrstna razdalja), je s selekcijskega vidika pravilno, da zaradi tega dobi nižjo oceno.
 

Apis

Zelenc'
20. avg 2014
20
0
1
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Zame osebni je najboljši dezire, je pa problem dobiti tapravega.Etiketa vse prenese.

Desiree je bil na tem, da gre ven iz semenske proizvodnje na Nizozemskem, pa so ga začuda potem zopet nekaj nasadili. Če je trg, zakaj pa ne. Menjala naj bi ga sorta Red fantasy, ki je tudi zelo ok. Je pa zanimivo, da sta bili obe sorti cca 5 let nazaj precej bolj rumenega mesa
confused-1.gif
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Citat:
Uporabnik Apis pravi:

Jaz sem bil na štirih njegovih degustacijah in dveh Semenarninih. Dolničar ve, kaj počne. Zanimivo, da bi nekdo dal zelen krompir v degustacijo. Čeprav, če bi pogledal z drugega vidika - če je krompir nagnjen k zeleni barvi (občutljiv na svetlobo, hitro debeli in v premajhnih grebenih nastajajo razpoke, slabo osipavanje, premajhna medvrstna razdalja), je s selekcijskega vidika pravilno, da zaradi tega dobi nižjo oceno.
Dolničar je precenjen - in ga po znanju prekašajo tehniki ki delajo na selekciji - če nebi imel dobrih mentorjev (Sluga, Ciril ...) bi bil navaden magister, ker pa je imel srečo in so šli ostali resnični strokovnjaki v penzijo je bil edno logično, da dajo na njihovo mesto Petra, katerega nesejo poznavalci iz "Semenarne" da o kakih Nizozemcih ne govorim.
Se strinjam, da je lahko več razlogov, da se krompir izloči iz nadaljnje selekcije - ampak če "strokovnjak" ne ve da krompir peče ker je zelen in takega ne oceni ampak zahteva nov vzorec in šele potem oceni - na vzorcih iz selekcijske vzgoje se vidi da je krompir nagnjen k "zelenitvi" in tak vzorec bi moral strokovnjak ala Dolničar izločiti takoj ne pa po degustaciji.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Prinesel sem domov poleg Krke in Mure, še 5 kg Slavnika. Naj bi bil zelo zgoden.

Imam glinasto - peščena tla, pH 7,5 - 8. Gnojil bom s konjskim gnojem (želja naše taščice
grin1.gif
). Kaj pravite na vse skupaj?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.150
4.596
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:Kaj pravite na vse skupaj?
Ko sem bil otrok, na njivi nismo nikoli krompirja spomladi gnojili s hlevskim gnojem. Smo pa predvideno površino izdatno pognojili v jeseni. Navadno imajo te stare fore kmetov nek smisel.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Gnoj je star in uležan 2 leti. No ja, kompost pa še ni.

Pa ni gnoj vprašanje, za sorte sprašujem, če so po vašem kaj vredne.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.167
-8.269
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Gnojil bom s konjskim gnojem (želja naše taščice
grin1.gif
). Kaj pravite na vse skupaj?
Pravijo, da je tudi tašča fajn gnojilo. Probej
evil.gif
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Kakšen je kaj krompir.
Letos ni bilo niti koloradskih hroščev, prvič smo ga pekli pred 14 dnevi.
 

CebelicaMaja

Fizikalc
2. sep 2007
2.316
23
38
TO bomo šele vidl, čez mesec, pri nas šele cveti...pa kwa si ti krompir sadila februarja? Jah razen, če si na primorskem. Hroščev je bilo pa letos nenormalno veliko, mamicu jim pod zemljo jih je cela reč
crazy1.gif
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Krompir nakaljen in sajen tam konec marca in v začetku aprila. Hroščev praktično nič. Zaenkrat debel in zdrav krompir.