SD

MrDaco

Guru
11. sep 2007
6.078
954
113
Tako si mali janezek predstavlja nakupe preko javnih naročil. :nigladek: Samo ti boš kupil aparaturo za nekaj 100.000€ preko neta, po možnosti preko Aliexpressa po EU priority line. :bonk:
Govorim nasplošno, tudi Jezek ni napisal da gre za javni razpis. Če pa gre za normalno podjetje, pa stari da sem jaz lastnik grem za 100jurjov sam v DE po robo. Tudi na javnem razpisu ne sme biti samo en in edin izbran brez konkurenčne ponudbe. In na takem razpusu izpodbijat ceno z predračunom iz AT verjetno tudi marsikaj narediš.

McGiver

Guru
14. avg 2009
11.045
2.447
113
Govorim nasplošno, tudi Jezek ni napisal da gre za javni razpis. Če pa gre za normalno podjetje, pa stari da sem jaz lastnik grem za 100jurjov sam v DE po robo. Tudi na javnem razpisu ne sme biti samo en in edin izbran brez konkurenčne ponudbe. In na takem razpusu izpodbijat ceno z predračunom iz AT verjetno tudi marsikaj narediš.
In če boš kupoval normalno robo od uveljavljenega podjetja s predstavniško mrežo, servisi, garancijo,... boš lepo: "na levo krug" in kupi v Zg. Fokovcih.

Se vidi da nisi še v življenju prebral razpisa za javno naročilo - če si ga pa bo treba razumevanje pošlihtat.

In da prenesem debato na izbiro izvajalca za 2. tir - zakaj so izključili kitajske ponudnike s pravimi referencami, niso pa slo-češkega s ponarejeno oz. nepravilno referenco, čeprav so kitajci za kar veliko cenejši in verjetno tudi hitrejši pri izvedbi?!

cappy

Guru
8. apr 2010
4.626
1.871
113
drugemu tiru ne sledim ampak če je to res potem ne bo težav pri reviziji.

kar se tiče razpisov pa upam da je folku jasno da se gre to v takšne bedarije samo da je pravi izbran da se človek že res vpraša od kje ljudem takšna domišlija. so pa tudi rešitve potem plod domišlije.

McGiver

Guru
14. avg 2009
11.045
2.447
113
Kitajce so ven vrgli povsem zakonto, ker tako določa pkp1, pkp2,... v skladu z navodili EK - preprečit, da bi kitajci delali v EU. Hoteli bi tudi turke, pa ne gre, ker z njimi je pa ena od bivših vlad podpisala bilateralni sporazum in tega se je pa treba držat. Medtem na Hrvaškem, ki je članica EU, kitajci gradijo most na Pelješac in to zelo uspešno!

cappy

Guru
8. apr 2010
4.626
1.871
113
sam a niso mosta že precej nazaj začel gradit? kdaj so ta navodila EK(eu komisije?) prišla?

McGiver

Guru
14. avg 2009
11.045
2.447
113
Ja, saj nima veze zdaj most; fakt je, da smo izključno zaradi politike izločili verjetno najboljše punudnike, ki bi po možnosti še sofinancirali projekt. Gre pa kao za zaščito našega (EU) denarja, delavcev, plač,...
Menda je sedanja ekipa 2TDK (vlada preko nje) podražila projekt za 300M, ravno tistih, ki nam jih sedaj ponujajo huni kot super (ne)ugoden kredit za soudeležbo na projektu.

cappy

Guru
8. apr 2010
4.626
1.871
113
nočem sicer zagovarjat EK ampak zakaj pa misliš da so argumenti "kao za zaščito našega (EU) denarja, delavcev, plač,... " napačni?

glede 2tdk pa je jasno da so to projekti kjer bo šlo veliko mimo in jasno je tudi da bo janez moral kaj vračat mađarom (ali denar/usluge itd) tako da me to ne preseneča.
zakaj se je v takšni situaciji znašel je pa seveda stvar interpretacije kakršno ima vsak sam.

McGiver

Guru
14. avg 2009
11.045
2.447
113
nočem sicer zagovarjat EK ampak zakaj pa misliš da so argumenti "kao za zaščito našega (EU) denarja, delavcev, plač,... " napačni? Torej praviš, da je par 100 miljonov možno pogrešiti v imenu višjih ciljev?

glede 2tdk pa je jasno da so to projekti kjer bo šlo veliko mimo in jasno je tudi da bo janez moral kaj vračat mađarom (ali denar/usluge itd) tako da me to ne preseneča.
zakaj se je v takšni situaciji znašel je pa seveda stvar interpretacije kakršno ima vsak sam. +300M na projektu, ki je imel zaključeno finančno konstrukcijo v prejšnji vladi je pač P.D. za naš proračun.
Ščitimo EU denar, pa njihove (kitajske) delavce in njih plače, saj svojega denarja in delavcev nimamo (pa smo spet pri slo poskusnem zajčku v EU). Torej se v imenu višjih ciljev ne rabimo obnašati kot dober gospodar? Enako se nismo pri sanaciji bank, pa nabavah vojaške opreme, pa še kaj bi se hitro našlo.

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
23.299
4.584
113
He, he, kaj šele ZDA, kjer so v zdravstvu naše cene x3 nekaj povsem običajnega
Če so v ZDA, ki je celotnemu svetu primer neživljenjskih v nebo navitih in preplačanih cen zdravstvenih zadev, cene še 3x višje od naših prav tako preveč navitih to pač še ne pomeni, da jih moramo ponižno sprejeti in plačevati kot da ni nobene druge možnosti.

bizi

Guru
21. nov 2007
16.456
1.779
113
Kočevska
Kitajce so ven vrgli povsem zakonto, ker tako določa pkp1, pkp2,... v skladu z navodili EK - preprečit, da bi kitajci delali v EU. Hoteli bi tudi turke, pa ne gre, ker z njimi je pa ena od bivših vlad podpisala bilateralni sporazum in tega se je pa treba držat. Medtem na Hrvaškem, ki je članica EU, kitajci gradijo most na Pelješac in to zelo uspešno!
Tudi mi smo pred leti s Kitajci sklenili sporazum o gospodarskem sodelovanju. Se bomo fino tolkli po buči, če bodo Kitajci svoje tovore preusmerili na njim bolj prijazno Reko.

jezek

Pripravnik
24. jul 2008
259
13
18
Ni slo za javni razpis. Ampak privat podjetje "ne more" kupit medico opreme zunaj, ker ti ga NE prodajo. Oz ti ga prodajo brez (ustrezne) garancije, nadgradenj fw, servisa, rez.delov ipd. Kako je to skladno s pravili prostega trga je druga stvar, seveda pa se podjetju ne da pravdati 10 let, ce zeli z moderno napravo cim prej nastopiti na trgu. Edina resitev je dejansko kitajska roba, ki stane res ⅓, max ½....ampak... Noben dohtar se ne bo podpisal da je to ok izbor, pa da niso izsolani, pa da seva, pa da se kvari itd itd. Tak nakup si morda se lahko privosci npr UKC, ki ima 50 enakih naprav, in ce ena crkne, pripeljejo drugo. Zasebnik pa seveda ne bo kupil 2 kitajca, ce za ta denar dobis ze nemca....ki kao dela....

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
9.110
1.828
113
Jaz imam nekaj izkušenj s tem, saj sem bil par let vodja nabave v podjetju z medicinsko opremo in sem letno podpisal za vsaj 3 miljone eur naročilnic. In smo imeli problem, ko je začel slovenski zastopnik prav izsiljevati in pogojevati ene nabave z drugimi, kar je bilo za nas zelo neoptimalno. Po klicu in poslanem povpraševanju neposredno k proizvajalcu, je čez pol ure sledil klic slovenskega zastopnika naj se ne "zajebavamo". Ko sem potem na enem sejmu stopil neposredno do zastopnice prodajalca (gre za veliko ameriško korporacijo), je rekla, da so pogodbe pač take in da ne morejo nič.

V enem drugem primeru smo celo uspeli kupiti neposredno pri proizvajalcu (Northop-Grumman), a so bili za sodelovanje taki pogoji, da bi skoraj raje šel nezaj čez zastopnika (ki je bil v tem primeru iz Nemčije). Hoteli so imeti kup neki potrdil, kam točno se bo vgradilo, kje bo končal končni izdelek, potrdilo da ne poslujemo z Iranom in Severno korejo itd... V tretjem primeru nam niti niso hoteli prodati, smo morali prositi enega partnerja iz ZDA, da je naročil on in nam poslal.

Aja, pa še to: mi, kot proizvajalec medinskih pripomočkom NE SMEMO prodati instrumenta (oftalmološkega laserja) neposredno kupcu, razen v Sloveniji. MORAŠ imeti v državi, kamo prodajaš svojega zastopnika, ta MORA biti ustrezno priglašen pri njihovem pristojnem organu, MORA imeti izšolane serviserje, MORA voditi evidenco kje je vgrajen kak sistem (zaradi morebitnih vpoklicev) in tako naprej. In to stane.

• Všeč mi je
Reactions: McGiver

Demz

Guru
15. avg 2010
12.301
2.396
113
Jaz imam nekaj izkušenj s tem, saj sem bil par let vodja nabave v podjetju z medicinsko opremo in sem letno podpisal za vsaj 3 miljone eur naročilnic. In smo imeli problem, ko je začel slovenski zastopnik prav izsiljevati in pogojevati ene nabave z drugimi, kar je bilo za nas zelo neoptimalno. Po klicu in poslanem povpraševanju neposredno k proizvajalcu, je čez pol ure sledil klic slovenskega zastopnika naj se ne "zajebavamo". Ko sem potem na enem sejmu stopil neposredno do zastopnice prodajalca (gre za veliko ameriško korporacijo), je rekla, da so pogodbe pač take in da ne morejo nič.

V enem drugem primeru smo celo uspeli kupiti neposredno pri proizvajalcu (Northop-Grumman), a so bili za sodelovanje taki pogoji, da bi skoraj raje šel nezaj čez zastopnika (ki je bil v tem primeru iz Nemčije). Hoteli so imeti kup neki potrdil, kam točno se bo vgradilo, kje bo končal končni izdelek, potrdilo da ne poslujemo z Iranom in Severno korejo itd... V tretjem primeru nam niti niso hoteli prodati, smo morali prositi enega partnerja iz ZDA, da je naročil on in nam poslal.

Aja, pa še to: mi, kot proizvajalec medinskih pripomočkom NE SMEMO prodati instrumenta (oftalmološkega laserja) neposredno kupcu, razen v Sloveniji. MORAŠ imeti v državi, kamo prodajaš svojega zastopnika, ta MORA biti ustrezno priglašen pri njihovem pristojnem organu, MORA imeti izšolane serviserje, MORA voditi evidenco kje je vgrajen kak sistem (zaradi morebitnih vpoklicev) in tako naprej. In to stane.
Ti moraš pa biti iz Iskra Medical :p . Mar niso ti laserji izraelski? Ali kako je že ... na svetu sta menda dva proizvajalca in ne pljuneš preko, še če bi bil Onasis, vprašanje.

Demz

Guru
15. avg 2010
12.301
2.396
113
Teh zgodb je polno, pri eni sem osebno prisostvoval, ko je Metalka kot zastopnik za Makito pripeljala japonca.

Človek je razložil primer Udarnega oz. rušilnega kladiva, štemarce po domače. Pri nas se je takrat prodajala po ~ 1400 DEM, kar je isto kot danes v Ejih. Zato cifre v Ejih :

Torej, proizvajalčeva cena za mašino je okoli 15 Ejev. Vse naprej požre marketing, od zastopstva, reklamiranja, sejemskih predstavitev, distribucije, servisa. Če bi se Evropa odpovedala servisni mreži, bi bila mašina samo še okoli 500 Ejev.

Ne me šraufati, odkod proizvajalčeva 15 Ejev, ker ko mašino vržeš na vago, ni nič jasno. Toda ta cifra velja.

Toliko ta mašinerija požre. Če je pa ne bi bilo, bi pa lahko vsak hodil v zelje in nelojalno rušil ceno v dno in celo minus. Na koncu bi cel svet popizdil in bojkotiral izdelek, posledično bi firma z izdelkom vred propadla.

Balkanci bi najraje tako delali. Ves preostali razviti svet je pa discipliniran. Pripravljal sem precej močno investicijo priprave in čiščenja vode, zadeva je bila vredna takrat kakih 70 jurjev. Eden od dobaviteljev je bil nek holandec, ki je ob vprašanju, zakaj njihov princip razkuževanja vode z UV in ne od Fisherja, (za oba je bil zastopnik) , torej na obrazu hipoma prikazal ERROR, nato pa izjavil : "Torej, če bom zdajle narobe svetoval, zelo grešim !"
Potem mi je razložil nekaj teorije o valovnih dolžinah itd.

Kdaj ti bo nek balkanski predstavnik na ovim tlima izjavil, da "greši" ? On nikoli ne "greši", on je predvsem presrečen, ko mastno proda, pa čeprav klump.

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
23.299
4.584
113
Sam da te opomnim - eno so (visoke) marže, ki so razumljive in lažje sprejemljive zaradi financiranja celotnega kolesja, drugo so pa previsoke in v nebo navite marže, ki so take zgolj in samo zato, da ima par ljudi na ravno pravi poziciji še dodaten profit, ki bi bil tudi brez tega velik in ki niso potrebne iz nobenega drugega razloga.

P.S. In pa kolikor mi je znano k uporabi bajonetov poziva zelo malo ljudi oz. točno določeni in znani - Kordiš & Co., osebno drugje takšnih pozivov še nisem zasledil.

Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: 8888