Rune - izgradnja optičnega omrežja

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Izgleda Rune in Telekom si gresta nasproti in bodo eni in drugi. Kalkulacija je odlična: 200.000 gospodinjstev, od vsakega dobijo 150€ minus material in delavec, sotane recimo 50€. Vahta bo pokasirala 10mio€ čistega, če štejemo še, da je EU dala za to 200mio€ za ta projekt, kar je precej radodarno, bo vse skupaj kar precej profita. Me ne čudi, da se sedaj Telekom tako zelo trudi postaviti optiko naprej tudi v ruralna območja.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Glede na kvaliteto ali bolje nekvaliteto internetne povezave se meni osebno zdi ponudba ugodna. Ja eni bodo zasluzili, pa naj, saj je prav da zasluzijo. Jaz bom pa vsaj prisel do dostojne internetne povezave in se ne bom vec hebal s ponudbo mobilnega interneta, tv prek mobila ali satelita, ki ob vsaki vecji nevihti steka, ipd...
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.376
213
63
Na našem obvestilu pa piše tole o sekundarnem delu: "Izkop lastnik/uporabnik zagotovi sam, Rune-SI d.o.o. pa mu bo vgradil cev in optični kabel."
Pri meni to pomeni prekop preko 10m asfalta, podkop ograje in šele potem smo v mehkem, par metrov od hiše. 150EUR bo pljunek v vodo proti ostalim stroškom.
Ker je predviden rok izvedbe na lokaciji 3 leta, bom kar lepo počakal na 5G.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
In kaj bo 5G? To ni čisto nič revolucionarnega. Samo nova frekvenčna območja in bolj na gosto postavljene bazne postaje. To ni tako kot prehod iz 3G na 3.5G in nato na 4G, kjer so lahko nadgradili obstoječe bazne postaje. Tukaj bo potrebna ogromna investicija v omrežje... seveda najprej mesta, avtoceste... podeželje čez XY let. Pa na koncu boš še vedno omejen s pasovno širino v zraku, ki si jo deliš z drugimi uporabniki na isti bazni postaji. Res ne razumem ljudi, ki mislijo, da bo 5G alternativa optiki.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.800
626
113
Sem pogledal na njihovo stran in je moja lokacija v srednjeročnem planu 3 leta. Karkoli že to pomeni.
Sicer sam upam, da bojo, če bojo, kar napeljali po obstoječi infrastrukturi, ker drugače ni šans, da dobijo vsa dovoljenja za kopanje. Oziroma tudi ne verjamem, da se bodo lotili tega. Upam, da dejansko bo kaj iz tega, ker trenutna linija je vsako leto bol nestabilna.

Edit: zgleda sem povrno prebral kjer piše, da so vsi naslovi trenutno na srednjeročnem planu 3 leta in, da bodo posodabljali. No upam, da bo kaj čim prej. :)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Izgleda Rune in Telekom si gresta nasproti in bodo eni in drugi. Kalkulacija je odlična: 200.000 gospodinjstev, od vsakega dobijo 150€ minus material in delavec, sotane recimo 50€. Vahta bo pokasirala 10mio€ čistega, če štejemo še, da je EU dala za to 200mio€ za ta projekt, kar je precej radodarno, bo vse skupaj kar precej profita. Me ne čudi, da se sedaj Telekom tako zelo trudi postaviti optiko naprej tudi v ruralna območja.
Za Telekom koplje tudi Arovsek. In kopanje mu gre bistveno bolje kot potem asfaltiranje. Pri nas so pol metra širok in 100m dolg pas cel teden asfaltirali. Pa še en teden vmes jih ni bilo. Se pravi dva tedna.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.031
115
63
Doma
Ja, rune anj bi delal na periferiji kjer operaterje ne zanima, čeprav v naših koncih po prej omenjeni periferiji rije optiko gvo....tko da ravno nezanimiva ta periferija ni za operaterje.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.800
626
113
Na našem naslovu se je status sedaj spremenil, da naj bi bil optični priključek zgrajen v roku 1 leta.
Sam sem se prijavil v njihovo aplikacijo in zpolnil podatke in so mi poslali dokumentacijo.
So pri katerem že naredili priklop.
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.436
100
63
40
Malo tu,malo tam :)

Družba T-2 je s svojimi telekomunikacijskimi storitvami vstopila v sodelovanje z družbo RUNE-ENIA, ki načrtuje in gradi novo optično omrežje RUNE prebivalcem podeželskih področij Slovenije. Optično omrežje ter sodobne in napredne storitve T-2 so tako tudi pred vašimi vrati.
Za preverjanje vključenosti gospodinjstva v izgradnjo optičnega omrežja RUNE in oddajo povpraševanja kontaktirajte družbo Eurocon, ki vam kot pogodbeni partner družbe RUNE-ENIA in družbe T-2 zagotavlja brezplačno pomoč pri oddaji povpraševanja za izgradnjo RUNE priključka in storitev T-2 na vašem naslovu. Več informacij o oddaji povpraševanja si lahko preberete na njihovi spletni strani www.eurocon.si ali pa jih pokličite na št. 01 292 72 30.
Za vse, ki želite uporabljati storitve T-2 preko optičnega omrežja RUNE, smo pripravili posebno akcijsko ponudbo, ki vsebujejo najkakovostnejše telekomunikacijske storitve in zagotavljajo najboljšo uporabniško izkušnjo.
Če vas zanima ponudba za storitve T-2 na RUNE omrežju, izpolnite spodnji obrazec ali pa nas pokličite na 064 064 064.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.031
115
63
Doma
Mi imamo naslednji teden x-tič sestanek in predstavitev in ponoven popis interesentov in....aja, na terenu se nič ne dogaja....
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.800
626
113
V bistvu res ne vem kdo je vzadaj, ker mene ni bilo doma in je oče govoril z tistimi, ki so napeljevali. Ne vem pa kdo bi drug napeljal do vasi, kjer je 8 hiš.
Je pa samo potegnjeno po istih drogih, kot je telefon do sedaj. Verjetno bodo potem naslednje leto delali naprej ali pa še kasneje. Ne vem pa tudi nič kaj več. Če bi bil sam doma bi kaj več vprašal. Gre pa za občino Zagorje ob Savi. Kolk sem bral so bili zadnji podatki ti:

Za območje vozlišča v Litiji je projektna dokumentacija že pridobljena. V prvi polovici naslednjega leta sta predvidena Litija in nato Laško, za katera še pridobivajo mnenja. Proti koncu naslednjega leta, obljubljajo pri Euroconu, bodo zaključena projektiranja in začelo se bo priklapljanje na omrežje. Bolj točnega termina za pričetek del v Zagorju, Trbovljah in Hrastniku nam na Euroconu niso povedali, naj pa bi z vsemi deli zaključili do konca leta 2022.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Tudi mi smo dobili njihovo pošto. Zanimivo. Sploh zato ker je od poletja možna optika po zemlji od Telekoma.
Bodo vlekli se eno?
Spet metanje denarja stran. Kot pred dobrim desetletjem ko so po blokih kar zaporedoma ob obstoječem coax kablu vlekli se Telekom in kasneje se t2 optiko
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.800
626
113
Če je na istih drogovih kot obstoječa telefonska linija, je skoraj gotovo optiko potegnil Telekom (oz. njihovi podizvajalci).
Si imel prav. Včeraj smo dobili pošto od telekoma, da gradijo optiko v našem kraju in naj jih kontaktiramo za priklop.
Me zanima, če bo Rune tudi še vlekel.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.031
115
63
Doma
Ma s to optiko je ratal golaž, za rune naj bi projektiral in delal g.vo, tako so nam na zadnjem sestanku rekli....