Regresni zahtevek - umrla oseba

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
O tem sploh nisem govoril ampak o tem da ko recimo Telekom dobi zavrnjen trajnik od Banke lahko preveri zakaj je zavrnjen in Banka lahko odgovori: ni sredstev, ukinitev računa, blokada računa, stranka umrla - te podatke banka ima, ampak jih verjetno ne sme dat zaradi kake blesave zakonodaje.
Upnik naj se prijavi "v stečaj" kar smrt ene vrste je, če se ne prijavi pa naj se dolg odpiše. Veliki dolgovi so pa itak z nepremičninami zavarovani.



Tudi tukaj lahko firma v CRP preveri kaj je s stranko, ki že dva meseca ne plačuje - verjetno spet kak zakon to prepoveduje - le zakaj? - da se ščiti barabijo.

In nenazadnje nebi prihajalo do takih neumnosti kot se je meni zgodila pred leti: kupim stanovanje brez omejitev in vpisov v zk. Plačam v celoti in se vpišem v zk. Čez kaki dve leti me ob povratku z dopusta čaka na vratih obvestilo cenilca, da mu moram v roku par dni omogočit vstop zaradi cenitve nepremičnine, ki jo banka rubi zaradi neplačila kredita. Ko sem preveril pri njem in na Banki mi posredujeto dokumentacijo (no on je bil milorečeno nesramen) sem moral angažirat odvetnika vstopiti v pravdo "na prodajalčevi" strani in izkazovat, da sem lastnik nepremičnine jaz - itak je to že pisalo v zk.
Osnova za rubež nepremičnine je bil navaden potrošniški kredit zavarovan preko zavarovalnice, kjer pa je pisalo v kreditni pogodbi da je za nakup tega stanovanja. Banka je po liniji najmanjšega odpora pač rubila nepremičnino za katero ni imela nobene osnove - še toliko niso bili, da bi preverili kdo je sploh lastnik!
A bi ti to lepo po slovensko napisal? Od ... in na Banki... zadeva nima nobenega smisla več... Sorry...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kaj ti ni jasno? Preveril sem pri cenilcu in na Banki - ki me je terjala (logično da ti cenilec pove za kako zadevo gre) na podlagi kredita prejšnjega lastnika - prodajalca.

Jaz najdem samo eno očitno tipkarsko napako "posredujeto" namesto pravilno posredujejo.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Niso. Banka nima dostopa do nikakršnega sistema, ki bi avtomatizirano javil, da je oseba x umrla. Dokler je ne obvestijo svojci tako ne more vedeti, da je nekdo umrl, ko pa izve pa je tako kot je napisal Jekleni. Banka tudi nima neke pravne podlage, da avtomazirano izve, da je nekdo umrl.
Žal imamo pač tako pri nas in še kje...varovanje osebnih podatkov je v takih primerih velik problem in onemogoča marsikatero rešitev, ki se nam po kmečki logiki zdi čisto enostavna.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
A res, kar na “sliši” blokira racun, sej se norca delas ane


Morda so res zadnja leta kaj spremenili, ampak (vir: sestra, ki dela na banki) banka načeloma ne ve, da je stranka umrla, in izve tako, da pridejo dediči in bi radi dvignili denar. Ko pa uslužbenec za šalterjem sliši "umrl", takoj blokira račun in denar čaka na sklep o dedovanju.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ker sem to delal pol leta nazaj: s smrtovnico greš na banko in jim jo pokažeš oni pa blokirajo račun - itak potem sodišče zaprosi za spisek in stanje računov pokojnika.

To, da pa kdo od pooblaščenih na računu ali celo nepooblaščenih poizkuša dvignit denar po smrti pa raje ne komentiram.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Ker sem to delal pol leta nazaj: s smrtovnico greš na banko in jim jo pokažeš oni pa blokirajo račun - itak potem sodišče zaprosi za spisek in stanje računov pokojnika.

To, da pa kdo od pooblaščenih na računu ali celo nepooblaščenih poizkuša dvignit denar po smrti pa raje ne komentiram.

Zakaj že? Ker zapuščinski postopki znajo bit dolgi, in če je ves družinski denar na enem računu, tako rešiš veliko neprijetnosti ...
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
V centralnem registru prebivalstva je v par dnevih po smrti vse označeno, poleg tega, ko jim prvi trajnik ne gre več skozi bi lahko banko vprašali po vzroku, ker tam pa - glej čudo - jim te povezave laufajo v nulo, pa na ZPIZ tudi. ;)
Pred leti ob smrti očeta (v bolnišnici) v enem dnevu blokiran račun.
Mama, čeprav je bila pooblaščena na očetovem računu, ni mogla več na bankomatu dvigniti niti evra - čakati na zapuščinsko.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
To sem namignil - da gre za "krajo". Bi pa jaz recimo naredil enako če bi mi grozila obdavčitev 8% na dediščino kot moji materi za keš ki leži na računu - ampak žal ni šlo - ni bila pooblaščena.
Za take primere je najboljše popolno zaupanje in "bankanet" pa narediš prenos pol ure prej ;)
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ja, na zapuščinski razpravi pa to mirno lahko dediči spodbijajo... če je bil pa umrli v bolnici ali domu pa lahko za ves čas bivanja v domu zahtevajo od skrbnika dokazila o rabi denarja umrlega... tole varijanto vidim kot upravičeno edino v družini z mladoletnimi otroki kjer se v zapuščinsko vmeša CSD in blokira kakršnokoli upravljanje z denarjem do polnoletnosti otrok...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
To sem namignil - da gre za "krajo". Bi pa jaz recimo naredil enako če bi mi grozila obdavčitev 8% na dediščino kot moji materi za keš ki leži na računu - ampak žal ni šlo - ni bila pooblaščena.
Za take primere je najboljše popolno zaupanje in "bankanet" pa narediš prenos pol ure prej ;)
A ni bila dedic prvega dednega reda al zakaj je prislo do te obdavcitve.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Ja, na zapuščinski razpravi pa to mirno lahko dediči spodbijajo... če je bil pa umrli v bolnici ali domu pa lahko za ves čas bivanja v domu zahtevajo od skrbnika dokazila o rabi denarja umrlega...
Če je blo pol ure prej niso upravičeni do tega denarja. To kaj se je dogajalo z lastnino pred smrtjo ni stvar dediščine
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Če je blo pol ure prej niso upravičeni do tega denarja. To kaj se je dogajalo z lastnino pred smrtjo ni stvar dediščine
He he, dream on. Ti lahko povem iz prve roke (sestrična) da je po smrti mame, ki je bila 2 let v domu nasprotni strani (bratovima hčerama) z računi korala dokazovati vsak znesek ki je šel iz pokojničnega TRR. Tam kjer ni bilo pokrito z računom je znesek avtomatično zapadel v darilo hčeri... Tako da, nimaš pojma.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

kzs

Prehod zapuščine na dediče

132. člen

Pokojnikova zapuščina preide po samem zakonu na njegove dediče v trenutku njegove smrti.

:evil:

Tak da če je kdo dvigal po smrti, bo vračal "lastnikom" :)

Bolje je pred smrtjo dvignit, da je na dvigu podpis zapustnika in potem denar "izgine"... to je lušno potem...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Ja, na zapuščinski razpravi pa to mirno lahko dediči spodbijajo... če je bil pa umrli v bolnici ali domu pa lahko za ves čas bivanja v domu zahtevajo od skrbnika dokazila o rabi denarja umrlega... tole varijanto vidim kot upravičeno edino v družini z mladoletnimi otroki kjer se v zapuščinsko vmeša CSD in blokira kakršnokoli upravljanje z denarjem do polnoletnosti otrok...
Ali pa se dediči vnaprej dogovorijo, recimo. Ali pa je polg otrok le 1 dedič oz gre pač zato, da je bil skupni račun družine od umrlega.