Regresni zahtevek - umrla oseba

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Morda kdo ve, ali lahko zavarovalnica izterja regresni zahtevek od dedičev umrle osebe? Gre za škodni dogodek (prometna nesreča s prisotnostjo alkohola) iz pred 3 let, oseba pa je lani umrla. Tudi zapuščinski postopek je lani že bil zaključen.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
Tako, kot je predhodnik napisal. Naredite sami nič ne, počakajte na Zavarovalnico, če ste dedovali denar, ga ne zapravite, če ste pa hišo, pa pazite, da je ta ocenjena manj ali enako realni vrednosti, sicer boste še dodatno oškodovani.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Višina ca. 2500eur. Gre sicer za stranko, kjer je že sicer bila nizka dediščina. Prihajajo pa sedaj po zapuščini razni zapustnikovi dolgovi, ampak tega se nikjer ne sešteva. Kam se človek sploh naj obrne, če ugotovi, da so takšni naknadni zahtevki že presegli dediščino (vsak upnik pridobi sklep o dedovanju in argument, da dolg ne presega dediščine in zato zahtevajo denar od dediča).
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Joj, za dediščino do 10000€ se ji enostavno odpoveš v celoti.
Veliko manj skrbi.
Če človek za življenja ni spravil skupaj več kot toliko, potem obstaja velika verjetnost, da so kje še kakšni dolgovi skriti.

Boljša polovica je ob vabiilu na razpravo pi enem sorodniku samo pismo sodišču poslala, da se odpoveduje.
Ostali sorodniki, ki so se pa grebli za tisto zapuscino, pa zdaj odplačujejo: RTV, CSD, dom upokojencev, občina, komunala, elektro, banka,...
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Torej gre dejansko za kdor prvi pride ta prvi melje? Ker verjetno na zapuščinski razpravi upniki niti še niso seznanjeni z dejstvom, da je dolžnik postal bivši.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Upniki na zapuscinski prijavijo svoje terjatve, lahko pa še tudi kasneje, dokler terjatev ne zastsra.
V zeninem primeru so na zapuscinski prijavili terjatve CSD, dom upokojencev in komunala, ostali kasneje.
Za upnika se ne spremeni veliko, mamesto Janeza Novaka zdaj terja Mihata, Mojco in Mateja Novaka.
Oni trije pa morajo dokazovati da je terjatev zastarala ali oa da so že odplačali drugih terjatev do višine kolikor do dobili zapuščine.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
No, spremeni se toliko, da kasnejši upniki morda niso (v celoti ali sploh) poplačani, zgodnješi imajo več šans. Ampak ok, gre s posojanjem.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Višina ca. 2500eur. Gre sicer za stranko, kjer je že sicer bila nizka dediščina. Prihajajo pa sedaj po zapuščini razni zapustnikovi dolgovi, ampak tega se nikjer ne sešteva. Kam se človek sploh naj obrne, če ugotovi, da so takšni naknadni zahtevki že presegli dediščino (vsak upnik pridobi sklep o dedovanju in argument, da dolg ne presega dediščine in zato zahtevajo denar od dediča).
Ce drug ne sesteva, pa najbrz sestevas ti za stranko oziroma dedic. Upnike se najbrz poplaca po sklepu sodisca. Ko bosta prisla do zneska dediscine, sodisce obvestita da je placal ze gec kot je dobil dediscine. Prilozita seznam izplacil upnikom in skupni znesek dediscine
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Meni pa nekaj ni jasno - tako po ZKP (zdravi kmečki pameti) naj bi se dolgovi, če jih ne plačaš prostovoljno, poplačevali preko izterjave na sodišču. Večinoma gre za resne firme, ki imajo dobro plačane zaposlene samo za ta namen in zakaj za vraga se potem ne rabijo prijavit v dedovanje? Enako kot v stečaju - če nisi prijavil terjatev, te ni kot upnika.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V centralnem registru prebivalstva je v par dnevih po smrti vse označeno, poleg tega, ko jim prvi trajnik ne gre več skozi bi lahko banko vprašali po vzroku, ker tam pa - glej čudo - jim te povezave laufajo v nulo, pa na ZPIZ tudi. ;)
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Kam bi pa prišli, da bi lahko banka za vsak neplačan trajnik ali direktno bremenitev kar v centralni register preverjala ali osebek še živi ali ne....Dejstvo je, da veliko krat že dediči zafkrnejo, ker ustanovam ne sporočijo, da je njihova stranka umrla. Če bi to počeli, potem bi tudi banka in še kdo že na zapuščinski prijavil svojo terjatev.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kam bi pa prišli, da bi lahko banka za vsak neplačan trajnik ali direktno bremenitev kar v centralni register preverjala ali osebek še živi ali ne....Dejstvo je, da veliko krat že dediči zafkrnejo, ker ustanovam ne sporočijo, da je njihova stranka umrla. Če bi to počeli, potem bi tudi banka in še kdo že na zapuščinski prijavil svojo terjatev.

O tem sploh nisem govoril ampak o tem da ko recimo Telekom dobi zavrnjen trajnik od Banke lahko preveri zakaj je zavrnjen in Banka lahko odgovori: ni sredstev, ukinitev računa, blokada računa, stranka umrla - te podatke banka ima, ampak jih verjetno ne sme dat zaradi kake blesave zakonodaje.
Upnik naj se prijavi "v stečaj" kar smrt ene vrste je, če se ne prijavi pa naj se dolg odpiše. Veliki dolgovi so pa itak z nepremičninami zavarovani.

Ker pač vsi ne plačujejo preko trajnikov ...

Tudi tukaj lahko firma v CRP preveri kaj je s stranko, ki že dva meseca ne plačuje - verjetno spet kak zakon to prepoveduje - le zakaj? - da se ščiti barabijo.

In nenazadnje nebi prihajalo do takih neumnosti kot se je meni zgodila pred leti: kupim stanovanje brez omejitev in vpisov v zk. Plačam v celoti in se vpišem v zk. Čez kaki dve leti me ob povratku z dopusta čaka na vratih obvestilo cenilca, da mu moram v roku par dni omogočit vstop zaradi cenitve nepremičnine, ki jo banka rubi zaradi neplačila kredita. Ko sem preveril pri njem in na Banki mi posredujeto dokumentacijo (no on je bil milorečeno nesramen) sem moral angažirat odvetnika vstopiti v pravdo "na prodajalčevi" strani in izkazovat, da sem lastnik nepremičnine jaz - itak je to že pisalo v zk.
Osnova za rubež nepremičnine je bil navaden potrošniški kredit zavarovan preko zavarovalnice, kjer pa je pisalo v kreditni pogodbi da je za nakup tega stanovanja. Banka je po liniji najmanjšega odpora pač rubila nepremičnino za katero ni imela nobene osnove - še toliko niso bili, da bi preverili kdo je sploh lastnik!
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Ce drug ne sesteva, pa najbrz sestevas ti za stranko oziroma dedic. Upnike se najbrz poplaca po sklepu sodisca. Ko bosta prisla do zneska dediscine, sodisce obvestita da je placal ze gec kot je dobil dediscine. Prilozita seznam izplacil upnikom in skupni znesek dediscine
Saj načeloma se jaz s tem ne ukvarjam, pač pomagam z nasvetom. Ampak kolikor sem pač seznanjen z zadevo, je precej sivo polje glede tega.
Podjetja so recimo pošiljala opomin na umrlo osebo, on kot dedič se ni odzival. Podjetja so večala dolg, stroški opominjanja, obresti, pa še kaj, tako da so v 1 letu podvojili dolg. Potem jim javi, da je oseba umrla. Podjetje pridobi sklep o dedovanju in ga potem terja za dolg + vsi tisti stroški opominjanja od prej + obresti. Meni to ni logično. Ne vem koliko je to njegov problem, če upnik 1 leto ni ugotovil, da je dolžnik umrl in so kar nabijali stroške in obresti na dolg.
Ko se pa sešteva te dolgove, da ne bi presegli dediščine, pa se šteje samo tisti prvotni dolg (oz. glavnica). Enako pri kreditu. Dolg je recimo samo glavnica, obresti se ne prištevajo v višino dolga, plačat pa je potrebno vse komplet z obrestmi.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Vic je še lahko tudi v tem, da so potencialni dediči med sabo skregani in se ne ve kdo in za koliko bo sploh dedič - lahko je kje še kaka "skrita" oporoka in potem noben noče prevzeti takih stroškov, ki pa se samo množijo.
Nam je sodnica na dedovanju pred pol leta rekla: ja saj boste vse podedovali (bil je "manjši" spor okoli dedovanja) pa plačujte stroške, ko smo jo opomnili, da se nam dela škoda saj ne vemo kaj in koliko bomo dedovali. Potem se je zaradi brezvezne pritožbe zadeva vlekla še štiri mesece.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Morda so res zadnja leta kaj spremenili, ampak (vir: sestra, ki dela na banki) banka načeloma ne ve, da je stranka umrla, in izve tako, da pridejo dediči in bi radi dvignili denar. Ko pa uslužbenec za šalterjem sliši "umrl", takoj blokira račun in denar čaka na sklep o dedovanju.