Razpoka na hiši - statik?

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Pojavila se mi je tale razpoka - bi me moralo kaj skrbeti oz. na katerega mojstra naj se obrnem, da preveri zadevo?
Hvala!

1.jpg
2.jpg
 
19. jul 2007
2.756
1.479
113
Se vidi da je tudi stena spodaj počena, ni samo razpoka na napušču.
Samo če pogledaš vertikalo se vidi, da poteka razpoka po zunanji liniji zidu, tako da je na meji zid/ napušč, kar pomeni, da je zelo verjetno posledica gibanja konstrukcije napušča ( kot so že komentirali).
Če ni na notranji strani razpok, se nebi sekirali.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Na notranji strani je kopalnica in na tej steni so ploščice, tako da se ne vidi oz. ni razpok..
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Tule..če prav vidim.. gre zgolj za kozmetične razpoke.
Zgornji del je itak škatla....tam ni kaj.

Spodnji (ki verjetno tebe bolj skrbi)... je pa tudi zgolj škatla, ker zid ti gre vertikalno na gor, na mestu razpoke pa se je ven potegnilo v desno (horizontalno) škatlo. In pri takih zadevah je potrebno razpoke vzeti v zakup, ker slej kot prej poči na stiku med dvema materialoma - take opcije, kjer se statičen zid poveže z gibajočim ostrešjem (les) so obsojene na razpoke (če je šlo za novogradnjo in se je vizuelni del ostrešja zaprlo, zna biti tale razpoka že zaradi sušenja lesa ostrešja (svoje naredi pozimi sneg s svojo obtežitvijo)

Tule statika nima veze in si lahko popolnoma brez skrbi.

(takole bi ti izgledalo, če napušč ne bi bil oblečen...da boš imel lažjo predstavo kje je razpoka (spodnjo mislim).
 

Priponke

  • SDC15261.JPG
    SDC15261.JPG
    1,8 MB · Ogledi: 369
Nazadnje urejeno:

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Pojavila se mi je tale razpoka - bi me moralo kaj skrbeti oz. na katerega mojstra naj se obrnem, da preveri zadevo?
Hvala!

če ti je kaj v tolažbo - na isti način imam popokano hišo "okrog in okrog". napušč imam oblečen v farmacel (knauf) plošče, fasada je narejena s stiroporjem. Hiša stoji na sončni lokaciji - po 10 letih je popokal.. krivim različno raztezanje materialov na topoloto.. kar gledam sedaj novogradnje - delajo stene stiropor, napušč pa stirodur.. najbrz ravno iz tega razloga - da sta si po "dihanju" materialov blizje. pa stirodur je tudi lazji od knaufa.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
To ni pokanje zaradi raztezkov materialov ampak posedanje/rotiranje (kapne) lege, kar je normalen proces pri lesenih ostrešjih. Pravilna izvedba fasade bi sicer morala to preživet (tudi če je "nosilni" material zadaj počil bi morala fasada (striropor/kamena volna) armiran z dvojno mrežico tole zdržat, če je pa tam gipsplata je pa pokanje neizogibno), tam pri škatli okoli se pa pojavijo razpoke ki jih ne moreš preprečit v fazi posedanja (torej ali počakaš par let z oblačenjem pri novi strehi ko je posedek največji ali pa popravljaš potem razpoke ko se pojavijo v večji meri).
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
To ni pokanje zaradi raztezkov materialov ampak posedanje/rotiranje (kapne) lege, kar je normalen proces pri lesenih ostrešjih. Pravilna izvedba fasade bi sicer morala to preživet (tudi če je "nosilni" material zadaj počil bi morala fasada (striropor/kamena volna) armiran z dvojno mrežico tole zdržat, če je pa tam gipsplata je pa pokanje neizogibno), tam pri škatli okoli se pa pojavijo razpoke ki jih ne moreš preprečit v fazi posedanja (torej ali počakaš par let z oblačenjem pri novi strehi ko je posedek največji ali pa popravljaš potem razpoke ko se pojavijo v večji meri).

"oblačil" sem streho staro 20+ let... je pa res, da so bili fasaderji "mojstri"... ki seveda ne obstajajo več
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Streha se itak ves čas poseda, ampak tole rotiranje kapne lege je pa klasika za posedanje v prvih 5h letih od montaže. Okoli oblačenja (škatle) okoli ostrešja je pa odvisno kako kvalitetno je ostrešje narejeno in pa potem pazljivost pri oblačenju. Kadar se dela to s knaufom je zelo rizično za razpoke, leseno opaženje je precej boljše. Seveda pa je tu vprašanje kje hiša stoji in kakšna so pravila gradnje, nekje sploh ne moreš drugače kot s knaufom (oz. včasih so to delali z letvicami in slamo ter ometom čez, kar je preživelo precej velike raztezke BP).
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Hvala vsem za odgovore, ste me pomirili.
Hiša pa stoji na Barju, tako da nekaj posedanja (kljub pilotom) gotovo imamo..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.754
113
pri taščici
Problem je neenakomerno posedanje.
Zaenkrat te razpoke niso kritične.

Poleg gospodarskega objekta smo zakopal nekaj m globoko za nov objekt, na starem so nastale razpoke da si lahko prste porinil v njega. Pa zaenkrat še stoji.