Prometna nesreča - izkušnje s sodnim varstvom

Qve

Zelenc'
16. avg 2010
20
0
1
Na magistralni cesti v ostrem desnem ovinku (omejitev 40 km/h) sta se podrsala avtomobila. Na enem razbita prva leva luč in podrsan prvi blatnik, na nasproti vozečem podrsana leva stran od prvega do zadnjega kolesa. Poškodovanih ni. Vozili umaknjeni s cestišča na 200 metrov oddaljeno parkirišče. Policija je obravnavala nesrečo, ker je bil en udeleženec tujec. Alkohol ni bil prisoten. Krivde ni priznal nihče zato se je policist opredelil, da je en udeleženec kriv. Tisti, ki je vozil po notranji strani. Prevozil naj bi sredinsko neprekinjeno črto. Dokazov ni (ni sledov zaviranja ali kaj podobnega), razen fotografij policije po 2 urah. Drobci razbite luči naj bi dokazovali krivca.
Postopek policistov je bil nenavaden, ker s tujim udeležencem nista mogla komunicirati, razen s kretnjami. Niso znali skupnega jezika, vendar so postopek izpeljali. Slovenski državljan (domnevni povzročitelj) je sodeloval v postopku. Mislim, da odločitev policista temelji na izjavi voznika, ki je vozil za tujim vozilom (vozila sta skupaj in se domnevno poznata). Izjava je bila podana s kretnjami, ki so bile podkrepljene s kričanjem. Policist jezika ni razumel.
Oseba, ki jo je določil policist za povzročitelja, je podala izjavo, da je vozila po svojem voznem pasu. Nasproti vozeče vozilo naj bi pripeljalo z veliko hitrostjo in obdrsalo njegovo vozilo.

Zanimajo me vaše izkušnje s sodnim varstvom? Ali je možno s pritožbo uspeti? Ali se lahko pritoži brez odvetnika? Koliko stane?
Izrečen je bil prekršek v skladu z drugim odstavkom 37. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) v povezavi z 2. členom istega zakona (500 evrov, 5 kazenskih točk)
Če prav razumem, se s pritožbo izgubi možnost plačila polovične kazni (250 evrov).

Hvala za ustvarjalna mnenja.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.299
62
48
Izkušenj s sodnim varstvom nimam. Uspeh pritožbe je odvisen od argumentov, ki jih imaš. Če imaš dokaze, ki so evidentni, da ni storil prekrška, potem se pritoži. Če pa se boš pritožil, samo tako rekoč na policistovo odločitev brez dokazov in argumentov (kriljenje in kričanje tujca zame nista argument in ne dokaz), ne boš uspel.

Pritožiš se lahko brez odvetnika. Pritožba sama te ne stane nič. S pritožbo zgubiš možnost plačila polovičke. Preveri koliko so sodne takse, ker nekje sem ujel, da so se podražile in zelo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.243
113
uspel bos ce bos uspel ustvarit dvom v tvojo krivdo. Kar pa bo ob dejstvih ki jih navajas precej hitro. Pri takih PN se tezko doloci krivca tudi ce vsi govorijo slovensko. Sledi stekla so nerelevantnne po dveh urah ker jih je prevozilo ze X avtomobilov in je bil kraj nesrece spremenjen. Aja se to: izjava ki jo je krsitelj dal na kraju in je napisana na PLN bo veljala tudi v nadaljnem postopku na sodiscu.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
zakaj pa ne pripeljejo prevaljalca, in tako vsaj korektno zaključijo postopek???

valda je policaj izbral lažjo pot... če bi bil tujec kriv, bi moral kasirat takoj, pa še kej bi se mogu z njim zment, sam se ne zna...

Apollo - zakaj se v takih primerih res ne kliče prevajalca?
 

pimp

Pripravnik
30. jun 2011
761
0
16
48
Obišči stran
Zato ker se Mahoneju ne ljubi delat. Bi moral potem izpolniti en kup papirologije.
evil.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.243
113
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
zakaj pa ne pripeljejo prevaljalca, in tako vsaj korektno zaključijo postopek???

valda je policaj izbral lažjo pot... če bi bil tujec kriv, bi moral kasirat takoj, pa še kej bi se mogu z njim zment, sam se ne zna...

Apollo - zakaj se v takih primerih res ne kliče prevajalca?
Saj ga lahko, jaz ne vem zakaj ga ni. Ne morem ti dat odgovora o dejanjih nekoga drugega. Sicer pa nismo bli na kraju, ne vemo kako je izgledalo... lahko da pa je blo ocitno da je kriv nas clovek in policist ni zelel zapravljat drzavnega denarja ce je ze po sledeh lahko ugotovil krivdo. Ce pa je ni mogel pol pa naj da clovek zahtevo za sodno varstvo.

To s kasiranjem tujcu je neumnost, zadeva vzame 5 min casa vec v najslabsem primeru.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
kaj pa če nima dovolj denarja? pa ga je treba na bankomat/banko peljat, pa če tam nima...?


aha... sm mislu, da so kakšne hude komplikacije, da dobiš prevaljalca na mesto nesreče... no, to je dobro vedeti, da se lahko zahteva prevajalca brez problemov.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.243
113
Kam ga je treba peljat? Dej denar, ce ga nimas se ti zasezejo vsi dokumenti/tablice itd... ce je dost dnarja v igri pride davcni izvrsitelj od dursa in vzame kamion/tovor itd... In ko prineses denar napostajo dobis stvari nazaj. Nikogar se nikamor ne vozi.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
a tko je to? jest sem pa slišal, da pospremijo do prvega bankomata... sicer to v tujini...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.153
113
pri nas tudi...

ampak me pa zanima kaj je res bilo,ali odpiralec teme namiguje, da mu je tujec noter pripepljal, ker zdaj en je moral bit kriv ali pa oba.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.243
113
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
a tko je to? jest sem pa slišal, da pospremijo do prvega bankomata... sicer to v tujini...
To je lahko "usluga" policista... se pac zapeljes skupaj do bankomata. Sicer pa se izda sklep o začasnem odvzemu zaradi zavarovanja izvršitve. Sej ponavadi ko poves da ne bodo dokumentov dobili nazaj hitro vsi najdejo denar ki ga prej niso imeli.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik Qve pravi:
Zanimajo me vaše izkušnje s sodnim varstvom? Ali je možno s pritožbo uspeti? Ali se lahko pritoži brez odvetnika? Koliko stane?
Izrečen je bil prekršek v skladu z drugim odstavkom 37. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) v povezavi z 2. členom istega zakona (500 evrov, 5 kazenskih točk)
Če prav razumem, se s pritožbo izgubi možnost plačila polovične kazni (250 evrov).

Hvala za ustvarjalna mnenja.

Predvsem je zelo pomembno, da "povzročitelj" ne plača kazni za povzročitev prometne nesreče, ker s tem avtomatično prizna krivdo.

Iz lastnih izkušenj, le da sem bil na nasprotni strani. Na spolzki cesti je tip prehitro pripeljal v desni ovinek in ga je odneslo vame. Na srečo mu je šele po plačilu kazni en kafanski kolega očitno povedal naj se zabuni in je dal pritožbo na zavarovalnico - da sem jaz pripeljal po njegovem pasu. Ker je kazen za povzročitev prometne nesreče že plačal, sem moral "samo" en mesec dlje čakati na izplačilo.
tongue-1.gif
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Tuji voznik bo trdil, da je vozil po svojem pasu, kolega za njim bo trdil, da je tujec vozil po svojem pasu, policaj bo trdil tisto, kar je napisal v zapisnik (a misliš da bo zdej rekel da se je zmotil?) torej da je domačin kriv, domačin bo trdil da je vozil po svojem pasu, materialnih dokazov (sledi zaviranja) ni.
Kaj misliš, komu bo verjelo sodišče.

Meni je jasno, da boš ob teh dejstvih s pritožbo dosegel samo to, da boš izgubil polovičko in plačal stroške postopka.
 

Qve

Zelenc'
16. avg 2010
20
0
1
Hvala vsem, ki ste sodelovali. Treba bo plAčat polovično kazen in s tem zadevo končati. Iz razprave tukaj in prebranih izkušenj na drugih forumih so možnosti uspeha pri opisanem primeru v postopku sodnega varstva minimalne. Če bo še kdo razislkoval podobne zadeve, podajam nekaj povezav:

Sodna taksa:
http://www.mp.gov.si/fileadmin...pkih_o_p....pdf
http://www.kidricevo.si/UserFiles/1433/File/Zakon%20o%20sodnih%20taksah,%20informacija.doc
http://www.mp.gov.si/fileadmin/mp.gov.si/pageuploads/2005/PDF/CIP/ZAKON_O_SODNIH_TAKSAH_01.ppt

Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP):
http://www.uradni-list.si/1/content?id=101702

Hvala še enkrat.
pozdrav.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Povem ti samo nekaj, sodno varstvo je ena velika KUR**. Res rabiš hudičevo dobre dokaze in argumente da boš uspel. Sicer nisem bral ampak če gre tukaj za par 100€ se ti ne splača, škoda vsega, plačaj polovičko morda z rahlo grenkim priokusom in idi dalje....