Pritrditev senčnega jadra

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Pod teraso bom napel senčno jadro 6x3m pod leseno ogrodje. Senčno jadro se pritrdi na robovih. Na zunanjem delu ni težave s pritrditvijo, ker bom vijak s kavljem pritrdil v lego. Na notranji strani pa smo les zakrili s fasado in rabim nasvet kako to to učinkovito pritrditi.

Fasade je na tem delu 12cm zadaj pa je 8cm šperovc (drugje je fasade 20cm). Razmišljal sem, da vzamem 20cm dolg vijak s uhljem na koncu in grem skozi stiropor v les, vendar nisem čisto prepričan ali bo to ok, če se bo veter uprl v jadro.

Druga varianta, ki sem jo imel v glavi je, da najprej v fasado dam večji navojni vložek za fasado (ki ga na začetku odrežem in nato grem skozi tega do lesa.

Mogoče pretiravam in sile sploh ne bodo tako velike, nočem pa, da se mi ob močnejšem vetru utrga vijak iz fasade oz. da se začne majati in dela luknjo v stiropor.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.516
265
113
ja odvisno kako bojo striki vpeti vanj... ce bojo pravokotno bo drugace kot pa ce bojo naravnost...

jest bi dal en dolg vijak, da se dobro zasidra v les, lahko tudi skoz, in tako bo najmanj plesal... z bormasino prej naredis manjso luknjo v fasado in les seveda...

pa mogoce bi dal za kavelj eno rozeto ali vecjo podlozko, da se ne bo videlo luknje v stiroporju...
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.697
137
63
Živjo,

obujam starejšo temo.

Zanima me, kakšne sile se lahko pojavijo pri takem jadru?
Razmišljam o izdelavi stebrov za pritrditev. Stebri pa ne bi bili fiksni ampak v stilu senčnikov. Se pravi z neko obtežitvijo in da lahko pospraviš.
Razmišljam o jadrih s skupno površino cca. 20mˇ2, kar je že kar precej. To površino bi razbil v 3 dele - 3 ločena jadra, da lahko veter pobegne.
Samo skrbi me ta drog. Mora bit močan, ker ga ne bi rad za vsako močnejšo sapo pospravljal.
Po drugi strani, narava je lahko zelo divja in ne bi rad imel velikih težkih drogov, ki bi se sneli in bi tolkli po hiši (bognedaj, da komu v glavo prileti).
V teraso to ne bi vijačil, ker ne bi imel rad lukenj enkrat, ko zadanem na loteriji in si privoščim taprav nadstrešek.

lp
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Velike. Če orenk zapiha se utrga mimgrede. Za tvoj namen bi bolj pripročal jadro iz mesha, da lahko veter piha skozi..
 

vogel1

Fizikalc
6. sep 2007
229
27
28
In jadro obvezno pritrdit na drogove z vzmetmi (fedri :) ) - drugače boš imel ob prvem močnejšem vetru vse strgano! PREIZKUŠENO !!
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
In jadro obvezno pritrdit na drogove z vzmetmi (fedri :) ) - drugače boš imel ob prvem močnejšem vetru vse strgano! PREIZKUŠENO !!
Take vzmeti sem dobil v kompletu, ko sem nabavil senčno jadro.
LP
 

Priponke

  • vzmet.jpg
    vzmet.jpg
    132,2 KB · Ogledi: 82