Priklop dimmerja na 3 žice

pilot01

Zelenc'
31. okt 2020
3
0
1
Pozdravljeni, preko spleta sem si nabavil smart dimmer wifi z spodnjo skico priklopa. Težava nastopi kako priklopiti stikali brez direkne žice L1 (luč-stikalo). V dozah imam normalno 3 žilni kabl. Razmišljam, če bi lahko uporabil zemljo kot L1 in luč izklopil iz ozemljitve, posledično pa blendiral L (fazo) na luči. Zanima me ali je to pratično možno? lahko gre kaj pri tem narobe? Ima kdo kakšne izkušnje kako povezati stikalo z lučjo brez dodelave dodatnega kabla.
1604173275834.png
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
Če imaš normalno instalacijo potem ti v dozi (predvidenam, da je to običajna doza s stikalom) manjka N vodnik.
Ta je ponavadi na voljo v razdelilni dozi nad stikalom in če je instalacijo v ceveh je zelo enostavno izvedljivo.

Z ozemljitvenim vodnikom se ne igraj in nikoli in v nobenemu primeru nanj ne priklapljaj faznega vodnika !!!
 

pilot01

Zelenc'
31. okt 2020
3
0
1
Jah nimam ištalacije v ceveh - luknja, kabel, gibs in gasa :D, ideja, ki jo razmišljam je, da bi ločil/izoliral (v dozah) ozemljitveni kabel tako da bi potekal samo direktno luč - stikalo in s tem dobil L1?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Pozdravljeni, preko spleta sem si nabavil smart dimmer wifi z spodnjo skico priklopa. Težava nastopi kako priklopiti stikali brez direkne žice L1 (luč-stikalo). V dozah imam normalno 3 žilni kabl. Razmišljam, če bi lahko uporabil zemljo kot L1 in luč izklopil iz ozemljitve, posledično pa blendiral L (fazo) na luči. Zanima me ali je to pratično možno? lahko gre kaj pri tem narobe? Ima kdo kakšne izkušnje kako povezati stikalo z lučjo brez dodelave dodatnega kabla.
Poglej priponko 37339
Luč bi na stikalo priklopil brez povezave med stikalom in lučjo?
Kot se že drugi omenili, ti najverjetne manjka N, ne pa L1, drugače bi tudi katerkoli drugo stikalo težko priklopil. Definitivno poišči električarja....
 

stariata

Pripravnik
12. jul 2010
55
1
8
Vsekakor potrebuješ tudi ničelni vodnik (N), zato ker potrebuješ napajanje za wi-fi modul, ki je vgrajen v stikalo.
Ampak, kot so ti že napisali, najdi si električarja. Napetost 220v ni za igranje tako kot 5v.
Lep pozdrav
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
531
164
43
Marsikaj obvladam, ampak elektriko pa že cel čas držim čim dalj od sebe. Sigurno zato, ker o njej ne vem nič in ker sem kot otrok prijel za žice.

Morda kdo ve za kakšen YT video, ki zadevo vsaj v osnovi razloži?