Prihaja polarni mraz (panika)

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.106
297
83
a bo na Bledu jezero v celoti pomrznlo, in če a bodo kaj rezal, da se bo še skos dal tud kj namakat ?
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.353
212
63
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Sej, pol pa folk sprašuje pri temperaturah 10+ če se da kje drsat po jezeru v okolici LJ.

Bravo model! Spraševal sem jaz, dobil odgovore in na koncu tudi drsal na koseškem bajerju. Tukaj pa pišeš, kot da sem največji [cenzura], ki sredi poletja sprašuje, kje se da drsat. Kje si ti takrat našel 10+ mi tudi ni jasno! Ampak dobro, si spet nabijal poste in v stilu Alterja kurcal druge, da se s tem sam ne bi počutil tako nepomembnega.
Evo, še slika, kako 'kreteni' drsamo pri tvojih 10C+
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Na nasmu koncu sta dva bajerja cist ok za drsat..ce bo pa polarni mraz bo pa se boljse..
smile-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.713
113
Citat:
Uporabnik ishtar007 pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Sej, pol pa folk sprašuje pri temperaturah 10+ če se da kje drsat po jezeru v okolici LJ.

Bravo model! Spraševal sem jaz, dobil odgovore in na koncu tudi drsal na koseškem bajerju. Tukaj pa pišeš, kot da sem največji [cenzura], ki sredi poletja sprašuje, kje se da drsat. Kje si ti takrat našel 10+ mi tudi ni jasno! Ampak dobro, si spet nabijal poste in v stilu Alterja kurcal druge, da se s tem sam ne bi počutil tako nepomembnega.
Evo, še slika, kako 'kreteni' drsamo pri tvojih 10C+

Bravo, čestitam...model. Bajer poznam, smo tam predrsali ogromno ko sem bil mulec in včasih so v takem vremenu šli na led samo največji optimisti. Pravilo je bilo vsaj 10 dni temperatur krepko pod 0 ponoči in pod 0 čez dan oziroma ko je tudi odtok zmrznil. Na tvoji fotki se vidi z aviona, da led nima niti 5 cm in ti si šel tja gor z otrokom. Okoli novega leta so bile temperature nekaj stopinj pod ničlo ponoči in so se na soncu lahko dvignile tudi blizu 10, kar je na tem Bajerju smrtno nevarno. Tečen gor ali dol, čredni nagon te je pač premamil in si se tam gor počutil varnega, čeprav niti približno ni bilo varno.

Počutil si se verjetno kot tale optimist, ki ni bil daleč od kopanja pod ledom:
https://youtu.be/imvxzT9JSrQ?t=208

To se je zgodilo le nekaj dni pozneje:
https://www.youtube.com/watch?v=GQ8lBr801EE
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.713
113
Na sliki se lepo vidi, da se taja pod pomolom, kar pomeni, da se taja tudi na sredini, točno tam nekje, kjer je poskakoval lani tisti optimist, ker tam nekje pride pritok ven. 15 cm je precej in ima ob takih temperaturah težko toliko. Kvečjemu 3-5cm. Sicer pa vsakemu svoje, vsak odgovarja zase. Če bo pa koga minilo in bo zaradi mene raje izbral varno umetno drsališče, pa toliko bolje.

Problem je, ker se ljudje v množici počutimo varne, dokaz je poln Bajer ob neprimernih temperaturah. Voda pa zmrzne pri 0 stopinjah in če je zunaj samo -3 do kake hude globine ne more zmrznit, razen v plitvinah seveda. Še enkrat, Koseški bajer ima preveč pritokov in je preglobok, da bi bil v teh razmerah varen.
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.353
212
63
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik ishtar007 pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Sej, pol pa folk sprašuje pri temperaturah 10+ če se da kje drsat po jezeru v okolici LJ.

Bravo model! Spraševal sem jaz, dobil odgovore in na koncu tudi drsal na koseškem bajerju. Tukaj pa pišeš, kot da sem največji [cenzura], ki sredi poletja sprašuje, kje se da drsat. Kje si ti takrat našel 10+ mi tudi ni jasno! Ampak dobro, si spet nabijal poste in v stilu Alterja kurcal druge, da se s tem sam ne bi počutil tako nepomembnega.
Evo, še slika, kako 'kreteni' drsamo pri tvojih 10C+

Bravo, čestitam...model. Bajer poznam, smo tam predrsali ogromno ko sem bil mulec in včasih so v takem vremenu šli na led samo največji optimisti. Pravilo je bilo vsaj 10 dni temperatur krepko pod 0 ponoči in pod 0 čez dan oziroma ko je tudi odtok zmrznil. Na tvoji fotki se vidi z aviona, da led nima niti 5 cm in ti si šel tja gor z otrokom. Okoli novega leta so bile temperature nekaj stopinj pod ničlo ponoči in so se na soncu lahko dvignile tudi blizu 10, kar je na tem Bajerju smrtno nevarno. Tečen gor ali dol, čredni nagon te je pač premamil in si se tam gor počutil varnega, čeprav niti približno ni bilo varno.

Počutil si se verjetno kot tale optimist, ki ni bil daleč od kopanja pod ledom:
https://youtu.be/imvxzT9JSrQ?t=208

To se je zgodilo le nekaj dni pozneje:
https://www.youtube.com/watch?v=GQ8lBr801EE

Ne samo, da poznaš bajer, več kot očitno veš vse o vsem!!! A cel december je bilo 10C+?
Ne boš verjel, da sem tudi sam kot mulc veliko preigral hokej ravno na tem bajerju. Zdaj živim pač na drugem koncu lj in mi ni več tako pri roki.
Evo, še na hitro nekaj podatkov, za katere ti seveda veš da niso pravi, saj smo vsaj do sredine decembra hodili v kratkih hlačah, a ne?!
tezak.jpg
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.256
3.670
113
davorinm.wordpress.com
Na desni strani slike je pritok ja, tam ne hodi nihče, ker se jasno vidi, da je tanek led. Jaz sem gledal na levi strani pomola in je bilo res precej debelo.
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.353
212
63
Mah, led je bil konkretno debel. Drsalo se ni samo tam pri Cvičku, kjer pa redko res močno zamrzne.
untitled.jpg
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 17097

Citat:
Uporabnik ishtar007 pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Sej, pol pa folk sprašuje pri temperaturah 10+ če se da kje drsat po jezeru v okolici LJ.

Bravo model! Spraševal sem jaz, dobil odgovore in na koncu tudi drsal na koseškem bajerju. Tukaj pa pišeš, kot da sem največji [cenzura], ki sredi poletja sprašuje, kje se da drsat. Kje si ti takrat našel 10+ mi tudi ni jasno! Ampak dobro, si spet nabijal poste in v stilu Alterja kurcal druge, da se s tem sam ne bi počutil tako nepomembnega.

Lepo povedano.
aplauz.gif


Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
ta kalbo je težak. Zajeban lajf očitno.
Ja saj se kmalu pokaže iz kakšnega testa je. Mu pač doma nobeden
hysterical-1.gif
ne "da" se pa tukaj preko foruma znaša.
Tip res ne zna druzga kot srat po celem forumu.
Bi ga blo dobro malo na hladno poslat. 10C-
hysterical-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.713
113
In takrat ko zmrzne tam pri cvičku je Bajer varen, prej pa ne. Kako pa določiš kje je še meja med varnim in nevarnim? Še posebej, ker je pokrito s plastjo snega. Ni šans da opaziš tanek led. Če gledaš od pomola malo proti levi, točno tam, kjer vidiš tistega Darwina kako skače po udirajočem se ledu so zaradi pritoka podobne razmere kot pri cvičku, če misliš restavracijo na drugi strani.

Tri dni preden si se ti tam drsal je bila Tmax 13 stopinj. Tvoji podatki, si jih veselo prilimal.

In če dobro pogledaš povprečne temperature v decembru lahko našteješ zgolj 8 dni kjer je povprečna temperatura nižja od -2 in kar 13 dni, ko je bila nad lediščem. Niti en dan se pa ni spustila konkretno pod 0.

Evo še en grafek po katerem lahko izračunaš da je imel led kvečjemi 2,5cm in nikakor ne 15.

http://lakeice.squarespace.com/storage/day.JPG?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1357660042669

25F = -3,8C
30F = -1,1C
 
Nazadnje urejeno:

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
na 2,5cm debelem ledu ni šans da bi se toliko ljudi drsalo.
Drugače pa ne vem za Ljubljano ampak v bližnjem kraju, severno 15km kjer je vreme praktično identično, so vsi bajerji konkretno zmrznjeni. Za praznike govorimo med 10-15cm ledu na senčni strani bajerja (ki sega čez polovico celotnega). Na sredino oz sončno stran pa itak "nihče" ne hodi.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.163
-8.273
113
Citat:
Uporabnik ozze pravi:
a bo na Bledu jezero v celoti pomrznlo, in če a bodo kaj rezal, da se bo še skos dal tud kj namakat ?
Trenutno ima 4 stopinje.
Ene 3 tedne mrazu brez otoplitev in vetra bo še treba
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Zunaj je 5 stopinj, sonca pa v tej zimi se nisem.imel takega....kar na traja tak polarni mraz. Bo mesečna količina drv dovolj za celo leto.