Prezračevanje z rekuperacijo:

5. apr 2015
1.325
685
113
Ok.. Zaenkrat tehtnica previsa na da z rekuperaciji. Imaste še poleg nasvetov kake dobre ponudnike z normalnim kvoeficientom cena/kvaliteta? Zaenkrat sem pri Orca ostal, saj ponuja talno, tč in rekuperacijo..
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
ČE je temu tako, potem ostani tam, bo veliko lažje koordinirati dela, pa še "količinski popust" bo prišel prav.

Mi imamo drugače flexit nordic S4 napravo.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
ne ne rabiš aktivnega oglja, da se prenese notri manj kot z okni. kot rečeno price/performance res ni na strani rekuperacije, če imaš na drugi strani 2-3x/dan po 5-10min, ko je -10 pa raje še to ne. investicijo pa speljem spet kadarkoli kljub temu vedenju, ker kvaliteta zraka in komoditeta (brez pihanja okoli buče in nonstop se šetati po bajti okna odpirati in zapirati) glede na prej omenjeni vseslovenski standard, ko se razlaga, kako pravilno zračiti, odtehtata investicijo kadarkoli. prej se čemu drugemu odpovem.

p.s.
me je pa res en znanec zadnjič vprašal, kako je če cigaret notri prižgeš. Napa ti recimo od kuhe že vonjave in maščobe posrka direkt nad sporgetom, vsaj v večini. domnevam, da če čik prižgeš za mizo, pa to hitreje po bajti raznese kot v "brezvetrju". Ima kdo kake izkušnje s tem, da mu povem naprej? Moram reči, da do sedaj nisem niti pomislila na to, ne kadim že 8 let, nikdar nisem prižgala cigareta v rekuperirani bajti, niti nikogar ne poznam, ki bi jo imel, pa bi v hiši kadil. Nekako je že kar navada, da se gre ven. razen pač pri tem mojem znancu, ki razmišlja o nakupu stanovanja z rekuperacijo pa notri kadi.

Jaz govorim o skoraj 100% odstranjevanju vonjav, ti pa o delnem, ni to eno in isto, stvar je samo o tem, koliko je dovolj dobro. Ce zivis na kmetih, v mocno onesnazenem mestu ( morda v Slo taksnega sploh ni) ipd. potem si s temi filtrcki nimas kaj pomagat, ker vonja ne odstranjujejo. Koliko se pa to kasneje v prostoru voha, je pa samo stvar razmerja vonjastega zraka napram tistemu brez vonja. Ker ce bi to bilo res kar ti pravis, potem bi, karikiram, vonj po gnojnici lahko dol iz filtra postrgala, pa tega seveda ne mores. Vonj je eno, prasni delci pa cisto nekaj drugega.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Če te to tolaži in opravičuje investicijo 10k€, te obveščam, da obstaja tole in imaš zalogo do konca življenja :D
Airwick-Freshmatic-i-motion-pack-1600.jpg
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Jaz govorim o skoraj 100% odstranjevanju vonjav, ti pa o delnem, ni to eno in isto, stvar je samo o tem, koliko je dovolj dobro. Ce zivis na kmetih, v mocno onesnazenem mestu ( morda v Slo taksnega sploh ni) ipd. potem si s temi filtrcki nimas kaj pomagat, ker vonja ne odstranjujejo. Koliko se pa to kasneje v prostoru voha, je pa samo stvar razmerja vonjastega zraka napram tistemu brez vonja. Ker ce bi to bilo res kar ti pravis, potem bi, karikiram, vonj po gnojnici lahko dol iz filtra postrgala, pa tega seveda ne mores. Vonj je eno, prasni delci pa cisto nekaj drugega.

jaz pa govorim o tem, da če zunaj gnojijo in je prezračevanje po definiciji nekaj za kar moraš spustiti zunanji zrak notri, postane prekleto važno ne samo ali smrdi ali ne ampak tudi ali manj ali bolj smrdi. ko notri malo prismrdi, se pač rekuperacija ugasne, tako kot se tudi okna zapre in to bistveno lažje. ko preko oken notri povleče, si že vse bistveno bolj zamudil. Tako je, pa naj stane zadeva 100€, 1000€, 10k€ ali pa 100k€. Cena pri tem nima nikakršne veze.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.949
113
včeraj pred dežjem so na periferiji vsi zagnali "šiso", sem bil zunaj in va garazi in ni bilo za zdržat.

Noter se nič ni vonjalo....preden bi prebilo se je pa itak fscalo...tako da potrjujem da prezračevanje naredi buffer cono par ur zaogotovo :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
pri nas včeraj ni bilo toliko, so vse opravili v tednu prej. hektare in hektare okoli mene. kako se obrniti v teh situacijah, sem expert. In mi uspeva, da v bajto skoraj nikdar nič ne pride oziroma samo za moment, preden zavoham in ukrepam. vonjam tudi odlično, preden se kdo obregne. Samo vid ni baš neki, pa so pač drugi čuti toliko bolj zverzirani.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Se je kdo lotil sam izdelave prezračevanja?
V neuporabljeni, prazni kleti starejšega objekta bi rad zagotovil neko "pametno prezračevanje" predvsem z namenom zniževanja vlage v kleti. Katere podatke bi morala "pamet" upoštevati.
Temperaturo in vlago znotraj in zunaj?
Se kaj drugega
Rosišče?
Na enem "blindiranem" oknu nepovratna rešetka, na drugem ventilator z rešetko. Vmes pa pamet ki bi vklaplhala ventilator glede na zahteve in pogoje.
Utisevalec
Imaš kako mnenje, nasvet
 
5. apr 2015
1.325
685
113
Sem pred odločitvijo, ali imet rekuperacijo v novogradnji al ne.. Načeloma tisti, ki imaste ta sistem, svetujete za ali proti in koliko kaj znese stroškov vzdrževanja na leto?

Evo, zadeva se suče, rekuperacijo bi pa 100% priporočil NE hišam oz verjetno tudi pasivnim hišam. Ko je hiša obdana z izolacijo ter toplotna črpalka žge na pune, zraka ni sploh, treba zračit skoz in skoz in rekuperacija dovaja svež zrak ter odvaja "star" zrak. Ni mi žal teh jurjev za to in vsem novogradnjam bi to bil skoraj a must.

Ok, tolk o mojmu nahajpanju. Se javim, če se kej pokvari oz drugo leto, koliko me stanejo filtri. Imam pa od Termoshopa rekuperacijo oz Agregat firma in treba pohvalit korektna dela ter support. O ceni pa ne bi, je pa več kot 5 in manj kot 10k€ :D
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Helios?!
Ta ima dobro rešeno za filtre. Prideš poceni skozi. Kupiš na metre in daš otrokom razrezati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Jaz čistim lokalnega, tu omenjenega spomladi in jeseni. Ni ne vem kaj, je pa za spucat! Bi priporočil čiščenje, menjavo.
 
5. apr 2015
1.325
685
113
imam 500m3 Heliosa, notri g4 filtre:


imam še možnost f7 filtra, ki pa ga ne uporabljam... tisti je malo dražji, ker je na mero in ga ni v vsaki trafiki za dobiti :p

seveda potem izvem, da imam v medvodah enega ki te filtre prodaja. lokalc praktično. naslednjič grem tja... zadev ni nič kaj spešl...
evo hvala za tip. Sem naročil matte filtra G4. F7 pa uporabiti ob času cvetnega prahu?