Presežek štud. dela (dohodnina) in pot. stroški

doktor

Pripravnik
24. sep 2007
167
0
16
Zdravo,

letos bom zopet presegel cenzus za študentsko delo, tako da mi bo odmerjena dohodnina. Kolega mi je rekel, da če da delodajalec izjavo, da za delo nisem prejemal potnih storškov, da mi gre to v olajšavo in potem bo znesek dohodnine nižji. Mi zna kdo s tem pomagat? Oz. vsaj kam se obrnit?
 

anovak99

Pripravnik
8. maj 2010
255
2
18
Tole sem našel pred časom glede tega:


Dohodki za opravljeno študentsko delo na podlagi napotnice pooblaščene organizacije, ki opravlja dejavnost posredovanja dela dijakom ali študentom, sodijo med dohodke iz drugega pogodbenega razmerja, kakor jih določa 38. člen ZDoh-2.

Davčna osnova od teh dohodkov je v 4. odstavku 41. člena ZDoh-2 določena kot vsak posamezen dohodek, zmanjšan za normirane stroške v višini 10 % dohodka.

V skladu z isto določbo je dejanske stroške prevoza in nočitve v zvezi z opravljanjem dela in storitev mogoče uveljavljati (zmanjšanje davčne osnove): priznajo se na podlagi dokazil, ki jih študent oz. dijak hrani skozi leto (avtobusne vozovnice, parkirni listki, potni nalogi,) oziroma na podlagi potrdil delodajalcev), največ do višine, ki jo na podlagi 44. člena tega zakona določi vlada ( UREDBA o višini povračil stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo)

V skladu z 289. členom Zakona o davčnem postopku (UL 117/2006), v nadaljevanju ZDavP-2, uveljavlja davčni zavezanec dejanske stroške v ugovoru zoper informativni izračun, razen nerezidenta, ki jih lahko uveljavlja v 7. dneh od izplačila dohodka, pri davčnem organu. Stroški prevoza in nočitve se prištevajo 10% normiranim stroškom!

Več o zakonski podlagi najdete na:
http://www.durs.gov.si/si/davk..._iz_zaposlitve/
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Tile dejanski stroški so ena izmed možnosti za zmanjševanje davčne osnove pri študentskem delu in avtorskih pogodbah, ki pa se je malokdo zaveda in tudi dacarji o njej večinoma ne vejo prav veliko, posledično lahko hitro izveš "da to ni možno".

Sam sem pred časom vrtal glede tovrstnih stroškov in uspel dobiti kontakt osebe, "ki se je v preteklem letu ukvarjala s to tematiko", edini na takratnem DURSu, ki je vedel o čem govorim. Zanimalo me je predvsem kakšna dokazila zahtevajo v praksi in na kaj moraš biti pozoren. Sicer je zakon precej samoumeven, le da ga niti izvajalci ne razumejo (ali nočejo razumeti). Da preidem k bistvu: za prevoz na delo si omisli enostaven spisek / razpredelnico, kjer za vsak dan na delovnem mestu vneseš kraj OD (recimo dom) in DO (recimo sedež podjetja) ter skupno razdaljo v km. Lahko recimo za vsak mesec posebej, potem pa narediš kumulativo za koledarsko leto.

Znesek olajšave dobiš tako, da prevožene kilometre pri prevozu na delo pomnožiš z 0,18€, kar je max davčno priznana kilometrina za prevoz na delo. Za ostale prevoze, kjer si koristil svoje vozilo - recimo obiski strank - je kilometrina višja in znaša 0,37€.

Vse skupaj potem spraviš na papir, opremiš z datumom, žigom podjetja in podpisom odgovorne osebe v podjetju. Oz. nekoga, ki obračunava tovrstne zadeve. Potem podaš ugovor na informativni izračun dohodnine, ki ga boš dobil nekje spomladi naslednje leto. Dotlej je torej še nekaj časa, vendar ti priporočam, da zadevo pripraviš in začneš beležit čimprej. Svetoval bi, da naj ti v podjetju mesečno potrjujejo izpiske, potem boš v ugovoru preko eDavkov kot prilogo samo priložil scan teh dokumentov.
 
Nazadnje urejeno:

Horhe

Pripravnik
6. jun 2008
319
11
18
Potrebuješ dva dokumenta za uveljavljanje stroškov prevoza:
- izjava delodajalca, kjer navede št. delovnih dni ki si jih opravil in pa lokacijo dela
- tvojo izjavo, kjer navedeš da si za prevoz na delo uporabljal lastno vozilo in izračun kilometrine v eno smer, na dan in skupaj delovnih dni

Vse skupaj priložiš ugovoru dohodnine, kjer moraš ta znesek prišteti že priznanim stroškom.