Prenosnik za PS in LR

Carlito149

Pripravnik
18. apr 2008
978
0
16
Torej iscem prenosnik izkljucno za obdelavo fotografij.
Sedaj uporabljam starega Thinkpada in zaenkrat je na meji zmogljivosti.Zanima me, ce vzamem i5 8250 in 8gb rama ali zadostuje integrirana graficna kartica ali potrebujem mocnejso? Obdelujem samo fotografije in ne videa.
Kaj mi priporocate? Najraje bi ponovno Lenovo v rangu 700-900€.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.216
5.776
113
i5 8250 ni slab procesor, samo kakih 10% počasnejši od i7 8550

za grafično pa pojma nimam koliko se integrirana pozna, če sploh
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kupi prenosnik z vsaj 16GB RAMa. Lahko tudi 8GB s tem da še sam vgradiš 8GB - preveri da je prosta reža!
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Glede na cenovni okvir, boš verjetno vzel T570 / T580. Ti imajo povečini Intel UHD Graphics 620 in z njo ne boš imel težav pri obdelavi fotografij.
Dvomim, da bi se ti splačalo iskati prenosnik z dodatno grafično.
Sam jo imam na svojem, sicer že starem T430, pa ne vem, če se mi je kdaj vklopila. Delam pa marsikaj, od obdelave fotografij, 3D risanja, ....
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.216
5.776
113
današnje integrirane definitivno niso več tako švoh in so hitrejše od diskretnih grafičnih izpred parih let

sam čez integrirano iris 640 nimam kaj dosti za povedat... včasih sem imel v laptopu nekega mobilnega radeona 6470 ali nekaj podobnega in ga iris pelje po dolgem in počez scat.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.275
122
63
Glede na cenovni okvir, boš verjetno vzel T570 / T580. Ti imajo povečini Intel UHD Graphics 620 in z njo ne boš imel težav pri obdelavi fotografij.
Dvomim, da bi se ti splačalo iskati prenosnik z dodatno grafično.
Sam jo imam na svojem, sicer že starem T430, pa ne vem, če se mi je kdaj vklopila. Delam pa marsikaj, od obdelave fotografij, 3D risanja, ....

Pa saj serije T ni pod 1000 evri. Verjetno je navaden lenovo z i5 8250 + 8GB precej več kot v sedanjem, pa četudi je stari lenovo serije T. Pa ker je še verjetno brez SSD, ta novi pa ga imajo skoraj vsi, bo novi brez dvoma deloval hitreje.

Sem šel pogledat in recimo T520 z i5 ima CPU speed faktor manjši več kot za polovico, pa je bil ta prenosnik takrat že precej hiter oziroma ga imam še vedno in deluje še povsem bp. Ampak sklepam, da ima Carlito še starejšega, tisto so pa obupno počasni. Recimo T40 na XPjih še občasno vidim na nekaterih projektih in si je potrebno vzeti najprej nekaj minut za zagon, potem pa šele lahko kaj klkneš. Če ima kaj takšnega, potem je kakšen lenovo ideapad povsem v redu.

https://www.mimovrste.com/multimedijski-prenosniki/lenovo-ideapad-330-81de0119sc

+windows 10 oziroma takšnega, ki jih ima že zraven.

Jernej
 

Carlito149

Pripravnik
18. apr 2008
978
0
16
Jaz imam se starega T410. To je ene osem let star Celeron in inegrirana graficna. Ohisje je pa TOP.
Torej ni potrebe po mocnejsi graficni?
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.275
122
63
Jaz imam se starega T410. To je ene osem let star Celeron in inegrirana graficna. Ohisje je pa TOP.
Torej ni potrebe po mocnejsi graficni?

Kolikor vem, ne (sploh če nimaš ničesar z napisom Nvidia :)):. Grafična tukaj skoraj ne pride do izraza, večinoma imaš podporo predvsem za CAD programe za vizuailizacijo (rendering), kar pa obdelava posamezne slike zagotovo ni. In pa za igrice... Drugače pa naredi primerjavo na kakšnem navadnem PCju in boš hitro videl razliko.

Je pa od tvoje serije prišlo do spremembe tipkovnice in recimo jaz sem šel iz T520 na T560 in ko sem se v nekaj dnevih navadil na novo obliko tipkovnice, ne morem več normalno tipkati na starem T520 ;).

Jernej
 

Carlito149

Pripravnik
18. apr 2008
978
0
16
Prenosnik izkljucno uporabljam za obdelavo fotk na zunanjem monitorju. Za vse ostalo uporabljam ipad.
Potem pa res nekaj podobnega kot je za na mimovrste. Dodal bom le malo vec rama.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.275
122
63
Prenosnik izkljucno uporabljam za obdelavo fotk na zunanjem monitorju. Za vse ostalo uporabljam ipad.
Potem pa res nekaj podobnega kot je za na mimovrste. Dodal bom le malo vec rama.

Pa na windows ne pozabi... A v sedanjem imaš že SSD ali si že na (originalnem) disku? Malo sem brskal in naj bi T410 imel že i5 460M ali kaj podobnega. Ima tvoj tudi to ali je res notri kakšen Celeron?

Jernej
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.567
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
malo bom zasukal to temo - kaj pa kak rabjen Macbook? pa prosim, pustite, da samo vse skupaj utemeljim.

v zadnjem času v raznih skupinah na FB opažam veliko jamranja, kako LR in PS (predvsem prvi), delata počasi, sta neodzivna, skratka, to ni to. bolj kot gledam te poste, bolj opažam trend, da so tisti, ki se pritožujejo na Windows mašinah/prenosnikih, tisti, ki pa problemov nimamo, pa smo na Mac mašinah/prenosnikih. sam imam od 10-ih let kot pro fotograf 8 let Apple prenosnike. da, so dražji. ampak začuda, nikoli nisem imel (večjih) problemov z LR in PS. edinkrat, ko sem imel probleme, je to bilo, ko sem bil na Win mašinah oz. prenosnikih.

če Macbook ni opcija, pa ta nasvet. tudi interne grafike se med seboj zelo razlikujejo. predlagam, da poskušaš najti interno grafiko, ki ima svoj eDRAM, sicer je izredno majhen, a vseeno konkretno pospeši delovanje. doma imamo 2 Macbooka, prvi ima dobro interno grafiko in zadeve laufajo normalno, ampak ko delam na svojem, ki ima Iris Pro grafiko z eDRAM, je zadeva vseeno še malce hitrejša in manj zatikajoča. pa sta oba i5 procesorja, mislim, da celo oba 3.1gHz, le 6. in 7. generacije, razlika pa je prav v tem detajlu grafične kartice. tako da mogoče pogledaš še v to smer, če ima morda kater od prenosnikov možnost Iris Pro grafike oz. grafike s tem eDRAMom.

še zadnji nasvet - glej predvsem proti Dell in Asus prenosnikom. imajo dobre zaslone (vseeno ne idealne, a vseeno precej boljše od konkurence), ter iz nekega neznanega razloga na Win strani sveta nekako najbolje delata in je najmanj problemov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: map

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.295
824
113
Jaz ze 15 let uporabljam T serijo (sicer menjamo ma tri leta) pa nisem imel niti ene tezave. Tudi z Windows cisto lepo dela. Imam pa doma za osebno uporabo Macbook. Takole glede Macbook vs. serija T:

Tipkovnica na Macbook je svetlobna leta zadaj v primerjavi z serijo T
Office (se posebno Outlook) je neuporaben za resno delo v primerjavi z Office za Windiws
Osbetljitev tipkovnice na Macbook - najprej moras vtipkat geslo, da se osvetljitev prizge. Kako naj v temi vtipkam geslo?
Dela pocasneje vez zadev hkrati v primerjavi z serijo T na Windowsih
Pri seriji T ne rabis imeti vreco z dongli s seboj, ker ima racunalnik vse prikljucke, ki jih rabis
Lahko zamenjas baterijo pri delujocem racunalniku
Dock dela odlicno
Vzdrzljivost ohisja serije T je neprimerljiva z Macbook


Ja pe res ena prednost za Macbook. Lep je. :)
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.567
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Jaz ze 15 let uporabljam T serijo (sicer menjamo ma tri leta) pa nisem imel niti ene tezave. Tudi z Windows cisto lepo dela. Imam pa doma za osebno uporabo Macbook. Takole glede Macbook vs. serija T:

Tipkovnica na Macbook je svetlobna leta zadaj v primerjavi z serijo T
Office (se posebno Outlook) je neuporaben za resno delo v primerjavi z Office za Windiws
Osbetljitev tipkovnice na Macbook - najprej moras vtipkat geslo, da se osvetljitev prizge. Kako naj v temi vtipkam geslo?
Dela pocasneje vez zadev hkrati v primerjavi z serijo T na Windowsih
Pri seriji T ne rabis imeti vreco z dongli s seboj, ker ima racunalnik vse prikljucke, ki jih rabis
Lahko zamenjas baterijo pri delujocem racunalniku
Dock dela odlicno
Vzdrzljivost ohisja serije T je neprimerljiva z Macbook


Ja pe res ena prednost za Macbook. Lep je. :)

em ... strinjam se zgolj s tem, da osvetlitev tipkovnice deluje šele po vpisanem geslu (tega problema v bistvu ni več, odkar je tipka za on/off tudi touch ID, ker samo pobožaš in se odklene, tipkovnica pa gre na on) in da potrebuješ vrečo donglov. v bistvu enega, pa vseeno - preden sem našel tistega enega, ki je res pravi, sem kupil še vsaj tri. nepotreben strošek, se strinjam. menjanje baterije bi mi prišlo prav zgolj na terenu, ampak tam bi ga težko obdržal v delujočem stanju in da bi dodatno nosil še kakšno baterijo s sabo ... mi ni ravno idealen scenarij, ko ima v povprečju foto nahrbtnik blizu 20kg.

uporabljam Office, ker ga moram imeti zaradi enega od mailov - nobenega problema, dela normalno, tudi ljudje na drugi strani, ko kaj pošiljam, se ne pritožujejo, da bi bilo karkoli "izven". tako, da to bi ovrgel. tudi Word in Excel delata brez problemov, so pa Pages in Numbers precej bolj intuitivni in enostavnejši za uporabo.

večkrat spotoma vodim programe za obdelavo fotografij - Photo Mechanic, Lightroom in Photoshop. nič zatikanja, nič počasnosti. včasih, ko delam v LR oz. LR izvaža fotke, v Photo Mechanicu že pripravljam fotografije za naprej ali brskam po internetu ali pišem v Pages. brez problemov.

po drugi strani, 5 let nazaj, ko sem imel še Dell z Win7 in kasneje Win8, med izvažanjem v LR nisem mogel početi nič drugega ... je pa res, da od Win7 je preteklo že veliko MB in verjamem, da so se stvari normalizirale. a vseeno - morda sta končno oba sistema enakovredna. ;)

dock je ponavadi specifično vezan na znamko (vem, da ima HP denimo specifičen dock), pri Applu vem za vsaj tri izredno dobre docke in vsi delujejo izredno dobro, plus, da so za pol cenejši.

vzdržljivosti ne morem primerjat, vem pa, da sem videl že marsikaterega Macbooka na tleh, tudi moji Macbooki so preživeli marsikatero zlorabo, pa se nič ne pritožujejo ... po drugi strani pa sem ravno zadnjič na tiskovni konferenci videl, ko je novinarka odprla nekega HP-ja, in je odletel pant. brez česar koli ... ;)

btw - veliko je odvisno tudi od tega, kakšno drobovje ima T in kakšno Macbook. recimo, med Macbookom in Macbook Projem (že samo osnovnim), so konkretne razlike. ki so najverjetneje konkretno zaznavne v omenjenih situacijah ...
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.295
824
113
em ... strinjam se zgolj s tem, da osvetlitev tipkovnice deluje šele po vpisanem geslu (tega problema v bistvu ni več, odkar je tipka za on/off tudi touch ID, ker samo pobožaš in se odklene, tipkovnica pa gre na on) in da potrebuješ vrečo donglov. v bistvu enega, pa vseeno - preden sem našel tistega enega, ki je res pravi, sem kupil še vsaj tri. nepotreben strošek, se strinjam. menjanje baterije bi mi prišlo prav zgolj na terenu, ampak tam bi ga težko obdržal v delujočem stanju in da bi dodatno nosil še kakšno baterijo s sabo ... mi ni ravno idealen scenarij, ko ima v povprečju foto nahrbtnik blizu 20kg.

uporabljam Office, ker ga moram imeti zaradi enega od mailov - nobenega problema, dela normalno, tudi ljudje na drugi strani, ko kaj pošiljam, se ne pritožujejo, da bi bilo karkoli "izven". tako, da to bi ovrgel. tudi Word in Excel delata brez problemov, so pa Pages in Numbers precej bolj intuitivni in enostavnejši za uporabo.

večkrat spotoma vodim programe za obdelavo fotografij - Photo Mechanic, Lightroom in Photoshop. nič zatikanja, nič počasnosti. včasih, ko delam v LR oz. LR izvaža fotke, v Photo Mechanicu že pripravljam fotografije za naprej ali brskam po internetu ali pišem v Pages. brez problemov.

po drugi strani, 5 let nazaj, ko sem imel še Dell z Win7 in kasneje Win8, med izvažanjem v LR nisem mogel početi nič drugega ... je pa res, da od Win7 je preteklo že veliko MB in verjamem, da so se stvari normalizirale. a vseeno - morda sta končno oba sistema enakovredna. ;)

dock je ponavadi specifično vezan na znamko (vem, da ima HP denimo specifičen dock), pri Applu vem za vsaj tri izredno dobre docke in vsi delujejo izredno dobro, plus, da so za pol cenejši.

vzdržljivosti ne morem primerjat, vem pa, da sem videl že marsikaterega Macbooka na tleh, tudi moji Macbooki so preživeli marsikatero zlorabo, pa se nič ne pritožujejo ... po drugi strani pa sem ravno zadnjič na tiskovni konferenci videl, ko je novinarka odprla nekega HP-ja, in je odletel pant. brez česar koli ... ;)

btw - veliko je odvisno tudi od tega, kakšno drobovje ima T in kakšno Macbook. recimo, med Macbookom in Macbook Projem (že samo osnovnim), so konkretne razlike. ki so najverjetneje konkretno zaznavne v omenjenih situacijah ...


Jaz sem imel se z vsemi doki tezave - imam dva monitorja in je bilo preblom, ker niso preklopili na pravo resolucijo. Sem imel vmes se X1 Carbon 3 generacije, ko se ni bilo klasicnih dokov in sem imel iste tezave. Z T serijo nimam teh tezav.

HP so pri nas no go zaradi izredno slabih izkusenj z kvaliteto. T serijo vlacim povsod. Vsak dan domov, avto, letalo, dopust... imam sicer neko torbo, ki pa ni "racunalniska" in temu primerna slabsa zascite. Do sedaj brez tezav. Pa se je ze velikokrat zgodilo, da je kdo na letalu odprl pokrov od prtljage, pa je cela torba na tla padla.

Office - oz. Outlook bistvena razlika je v search engine, ki je pri Applu res zanic. Mi pa to full pomeni. Pa ostale fukncije, preklic maila, copy/paste mail v drug mail, spell check, ipd.

Se teza; T470 ima cca 1,6 kg. Ce grem na za en teden vzamem taveliko baterijo. Potem ima cca 2 kg. To je res, da je Mac veliko lazji. Ampak ne rabim ne dongliv ne polnilca. Se mi se ni zgodilo, da mi ne bi racunalnik zdrzal cel teden - seveda ne cele dneva - ampak toliko, da vsak dan odgovori, na vse maile in preberem kaksne novice. No, sicer polnicel vzamem vedno s seboj... za vsak slucaj. Pa ga res se nikoli nisem rabil.

A ja, pa se nekaj v T imam SIM kartico. Lahko bi se sicer povezal preko telefona, kot pri Macu, ampak mi potem full baterijo na telefonu zre. Pa prednost ce imas SIM v racunalniku je, da racunalnik ve, da imas prenos podatkov preko GSM omrezja in lahko omejis, kaj racunalnik takrat dela. Npr. avtomatsko izklopi si sinhronizacijo z OneDrive., da ne kuri podatkov, ce to ne zelis. Ce ga povezem preko telefona, te moznosti ni. Res pa je, da se nikoli nisem poglabljal, kako ima to resen Mac.
 
Nazadnje urejeno: