Premozenjsko zavarovanje

aver

Pripravnik
9. jun 2008
435
11
18
Pozdravljeni,

prejel sem informativni izracun za premozensko zavarovanje nepremicnine. Zbodla me je navedba zavarovalne vsote nepremicnine, ki je ves kot pol nizja od vrednosti GURS.

Po pojasnilu so to vrednosti, ki so dolocene v nekih tabelah in vec kot to tudi, ce zavarujem za visjo vrednost ob nastanku skode (npr. Pozar, potres) ne bom dobil izplacano.

Ne razumem najbolje zakaj ima potem vsaka zavarovalnica razlicno doloceno vrednost, ve naj bi bilo to enako glede na pojasnilo in zakaj obataja moznost povisanja vrednosti in s tem premije, ce potem le to ni izplacano in je omejeno na nizjo vrednost?

Lp
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ker bajta pač toliko ni vredna. To je kot bi jugeca hotel zavarovati za 100.000€.
Nekaj je cenitev GURS, ki je optimizirana za lupljenje folka z davki, vrednost za lupljenje z zavarovanji je pa glih kontra.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Zavarovalna vsota za nepremičnino in vrednost po GURS-u sta lahko dve precej različni cifri.

Zavarovalna vsota za tvojo nepremičnino, zavarovano na novo vrednost, je določena po gradbeni vrednosti objekta. To pomeni, koliko te danes stane gradnja takšne nepremičnine. Cena gradnje objekta je 800-1000eur po m2, ne glede na to ali si iz Ljubljane, ali iz Kočevja.

Vrednost po GURSU pa je v precejšnji meri odvisna od vrednosti parcele, ki pa pri zavarovanju nima nobene vloge.

Če vzamemo eno novogradnjo 100m2 v Ljubljani, je zavarovalna vsota za nepremičnino 90.000eur, vrednost po GURS-u pa je 60.000eur za parcelo + 90.000eur za nepremičnino, ki na njej stoji (t.j. 150.000eur).
 

aver

Pripravnik
9. jun 2008
435
11
18
Ok, samo za cca 40.000 EUR pa v primeru, da v celoti pogori/podre tudi ne postavis v prvotno stanje v Lj oz si v vsakem.primeru na slabsem.

Kaj je potem smisel zavarovanja, ce rabis se kredit ali si pa na cesti. Pa ne govorimo o pretirani ceni (zgornja primerjava) ampak neki realni cebi s katero se da dejansko postavit nekaj ne pa 1/4 GURSA.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Daj napiši, kakšna je neto tlorisna površina nepremičnine (stanovanje, hiša?) in kakšna je zavarovalna vsota, da ne vlečemo podatkov iz tebe, ko iz nekega froca ... potem se lahko debata nadaljuje ...
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.304
113
Za zavarovanje nepremičnine se uporablja gradbena vrednost na m2.

Zavarovalnice imajo malo različne vrednosti, vendar je to v končni fazi razlike cac 10% +/-
in če bi ti pogorela hiša/stanovanje je ta vsota popolnoma zadovoljiva, da lahko obnoviš
nepremičnino v stanje pred požarom, kar je tudi osnovno načelo zavarovanja.

Cena je izračunana na povprečno gradbeno vrednost, seveda če imaš ali meniš, da je pa tvoja
nepremičnina nadstandardno grajena (npr. namesto ploščic imaš marmor) lahko povišaš ZV
glede na pogoje zavarovalnice, ali tudi znižaš, če meniš da je "slabše" gradnje.

Ocena nepremičnine je zelo odvisna od mikrolokacije, torej kraja bivanja, infrastrukture, ohranjenosti itd...
zato se te cene lahko bistveno razlikujejo od gradbene vrednosti katero je podala zavarovalnica za osnovo.

Enostavno napisano: 50 m2 veliko stanovanje v LJ stane 150.000€, v Mariboru pa 75.000€,
vendar je gradbena vrednost za oba stanovanja enaka 45.000€ in za toliko bo zavarovalnica
zavarovala nepremičnino.

Zavarovalnica zavaruje samo "obnovo" nepremičnine, ki bi stala npr 45.000€, kajti mikrolokacija ostane ista
vsa ostala infrastruktura ostane ista, plača se samo "cegle in delavce da postavijo nazaj v obstoječe stanje",
oz. če bi prišlo do totalne škode, bi ZV morala zadostovati za novo postavitev objekta.

Kajti cegu v MB ali Ljubljani stane enako in enako naj bi stal tudi delavec. Pravzaprav ti ne zavaruješ nepremičnine
ampak zavaruješ material in delo potrebno za obnovo

V primeru požara boš dobil izplačano toliko, kot je potrebno za obnovo stanovanja, vendar max. do dogovorjene
zavarovalne vsote. Več tudi ne rabiš....

Zakaj različne vsote, to je odvisno od aktuarjev v vsaki zavarovalnici, kaj točno so upoštevali v povprečno gradbeno
vrednost, nekatere imajo nižjo ZV in potem povišanje le te če ima stranka talno gretje, kolektorje itd... nekateri imajo
to povprečje že všteto v vrednost... Zavarovanje nepremičnine ni tako enostavno kot zavarovanje avta, saj terja več
poznavanja, kaj vse je vključeno in kaj izključeno iz zavarovanja in na te mestu imeti agenta ki pozna stvari in ve
opozoriti ob sklepanju, je zlata vredno.

Problem se pojavlja, pri nakupu nepremičnine in zahtevi bank da je treba tudi stanovanje zavarovati za primer požara
v korist banke, v znesku kredita... Povsem jasno jasno bi moralo biti bankirjem, da se nepremičnina vedno zavaruje
na novo gradbeno vrednost a nekateri še vedno težijo, da je treba zavarovanje narediti v znesku kredita, čeprav vedo
da če bi prišlo do totalnega uničenja nepremičnine zavarovalnica izplača samo gradbeno vrednost in ne povišano
zavarovalno vsoto... Čeprav stranka plačuje več, v bistvu stranka plačuje samo višjo premijo, za nekaj kar ne bo nikoli
potrebno izplačati, če banka sklepa zavarovanja, se ju to tudi splača, saj dobi toliko višjo provizijo za sklenjeno zavarovanje.

Upam da je bilo dovolj jasno obrazloženo, za kaj več, ali pa kakšen izračun zavarovanja pa lahko tudi privat
rolleyes-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Srečnež ti! Jaz pa bi si želel, da bi mi novo vrednost ocenili po GURS-a pa so mi nabili več kot trikratnik.
Očitno zares velja, da je cegel enako vreden po celi Sloveniji in ti gradnja nepremičnin izven velikih mest prinaša zgolj materialno izgubo (denar) in duhovni dobiček ( narava, mir...).
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
Problem se pojavlja, pri nakupu nepremičnine in zahtevi bank da je treba tudi stanovanje zavarovati za primer požara
v korist banke, v znesku kredita... Povsem jasno jasno bi moralo biti bankirjem, da se nepremičnina vedno zavaruje
na novo gradbeno vrednost a nekateri še vedno težijo, da je treba zavarovanje narediti v znesku kredita, čeprav vedo
da če bi prišlo do totalnega uničenja nepremičnine zavarovalnica izplača samo gradbeno vrednost in ne povišano
zavarovalno vsoto... Čeprav stranka plačuje več, v bistvu stranka plačuje samo višjo premijo, za nekaj kar ne bo nikoli
potrebno izplačati, če banka sklepa zavarovanja, se ju to tudi splača, saj dobi toliko višjo provizijo za sklenjeno zavarovanje.

Te bedarije sem opazil marsi kje. nekako se ne morem znebiti občutka, da gre za dogovor bank in zavarovalnic. na akoncu pa nahebe potrošnik. Zavarovalnica kasira, banka tud. Nekako tako kot pri avtih. Avto 20k, z popusti 15k, kasko ti zaračuna za 20 k. za kaj kurca. dal sem 15k, hočem 15k od zavarovalnice, če mi ga še isti dan spizdijo. in na to ceno naj se računa. Vglavnem kartelni dogovor med zav in avtohišo. Avtohiša srečna, ker proda za tako ceno kot je avto vreden, prikazuje ti neke popuste, ki to niso. Zzavarovalnica srečna da ti lahko računa po višji tarifi. No, nato pa pride do takih paktov, če kupiš imaš kako leto gratis zavarovanje(ti kao ZV časti) ker te drugje nategnejo. Zavarovalnice in banke, nateguni kot nateguni.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ne vem zakaj izpostavljaš samo totalne škode. Povej mi zakaj se ti zdi, da bi ti moral plačevati za avto manj, če si dobil več popusta od mene. Morda barvanje vrat potem pri tebi tudi stane manj kot pri nekom, ki je avto dobil po polni ceni brez popusta?
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
Seveda govorimo o totalni škodi in vrednosti avta. Barvanje vrat lagune in twingota stane enako, zavarovanje pa ne. Celo za tvingota več, ker ma večjo kvadraturo vrat.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ne obračaj besed, pa odgovori na moje vprašanje ali pa spokaj s svojimi neumnostmi.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
Sicer sem imel v mislikh klasične popute, ki jih dobi vsak. Avto po ceniku 20k, vsak ga dobi za 15k, ostalo tvoje pogajalske sposobnosti. V glavnem prodajna cena avta za vsakega 15k, cenik 20k. Pa tega maš kolk hočeš, opli citroeni renoji, tudi benfle, itd.
 
Nazadnje urejeno:

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Pa so ti klasični popusti, ki jih dobi vsak, upoštevani tudi kasneje, ko kupuješ za svoj avto kak nadomestni del, ki ti ga plača zavarovalnica? Avto po ceniku 20k€, dobiš ga za 15k€, čez 3 leta potrebuješ novo sprednjo desno luč in sprednji desni blatnik. Dobiš na pooblaščenem servisu na te dele prav tako 25% popusta že po defaultu kot vsak dobi avto za 15k namesto za 20k ali ne?
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
Del je del, za mini razred stane toliko, za srednji toliko ne glede na nakupno ceno avta. Vglavnem kalkulacije imajo nategunske in pika.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Zdej ves po kolk so hruske.

Poklic vse predsednike uprav nasih zavarovalnic, povej jim kar jim gre.

Da se ti se kdo drug mal nakrohota ne sam cev alter.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
Nategunstvo je del kapitalizma, zato pa delate take profite. Kot sem rekel če dam za avto 15k hočem 15k in ne 20, pa tudi plačat ne mislim za 20. Danes sem pripeljal nov avto iz salona. Ga grem zavarovat, vsi pametni z nekim kaskom, sem jim mal razložu ta porez na budale in rekel, dej mi sam osnovno, ostalo je moj rizik, da ne bo tvoj delodajalec mel rizika, ker lahk bankrot naredi. Potem je vtihnu, plačal sem tistih nekaj evrov in šel. mam kr nekaj slabih izkušenj z tem. Vsi pametni, ko je treba kej dobit, pa 1000 in en odbitek.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Citat>>>dej mi sam osnovno, ostalo je moj rizik

map, saj to je u redu, kar si napisal. Takšno zavarovanje je sklenil tudi moj fotr, torej samo osnovno. Ti se, kot vidim, sedaj prepiraš kar sam s sabo.
nahrung002.gif
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Citat:
Uporabnik map pravi:
Mogoče res, eh brez veze, ne bomo prišli na isto valovno dolžino.

Seveda da ne, če se pa dokazano motiš in pišeš nabolj populistične populizme, kar jih je možno spisat v zvezi s kasko zavarovanjem vozil.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Citat:
Uporabnik map pravi:
Del je del, za mini razred stane toliko, za srednji toliko ne glede na nakupno ceno avta. Vglavnem kalkulacije imajo nategunske in pika.

Dokaži to trditev, lepo te prosim.