Prekinitev najemne pogodbe iz krivdnih razlogov

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
V stanovanju imamo najemnika s katerim je bilo prvo leto vse ok, sedaj v drugem letu pa je začel zamujati z najemnino.
Po 3 mesecih obljub o plačilu (res da mu nismo stalno težili) se ne oglaša več na telefon, SMSe, maile, .. To stanovanje je sicer precej daleč od nas, tako da ne morem ravno vsak dan se zapeljati mimo in pogledati, če je doma.. Če bi me prosil za odlog bi mu ugodil, ampak ignoriranja pa res ne maram..

Če pravilno razumem zakon je sedaj tako:
- najprej priporočeno s povratnico opomin, da ima 15 dni časa za plačilo dolga
- potem priporočeno s povratnico odpoved pogodbe, ima 3 mesece časa da se izseli
- potem tožba, čakanje da pride tožba na vrsto in na koncu odloči sodišče spet 3 mesece časa da se izseli
- po teh 3 mesecih prisilna deložacija

Če pridem zamenjat ključavnico me lahko toži za motenje posesti in je zakon na njegovi strani.

Imam prav? Kaj pa, če ne dvigne pošte?

Bom hvaležen za nasvet!
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.410
98
48
Tezka bo, jest bi za zacetek na elektru spremenu naslov za poloznice na tm kjer si, in jih ne placujes. Brez elektrike bo clovek hitro ven sel, nisi pa mu namenoma izklopu elektrike, tako da te ne more tozit.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
V teh primerih je odločilno kaj imaš v najemni pogodbi (Če jos ploh imaš), kaki so pogoji za plačevanje.
Si v štartu pobral kak predujem? Običjano nekaj najemnin...?

Če nimaš pogodbe...potem ga nekako prikliči in mu obrazloži da naj plača ali ga vržeš ven, kar boš moral tudi narediti.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Pogodbo seveda imam, vse je uradno in ves prihodek prijavljen. V pogodbi je kot krivdni razlog prekinitve naveden 14-dnevni rok v primeru neplačila najemnine. Predujem imam pa samo za en mesec..
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Če zamuja 3 mesece, pomeni da nima denarja (vsaj za najemnino ne..ali rečeno drugače ti ne misli plačat). Če imaš 14 dnevni rok, potem nimaš kaj telovadit ampak mu prekini pogodbo in mu daj rok za plačilo.
Pripravi se da ne bo šlo zlahka. Konec koncev je to tvoja lastnina, ki ima vrednost. In svojo lastnino daješ v uporabo proti plačilu. Nisi karitas ali socialna ustanova. To mu daj vedeti..da ali naj plača ali ga vržeš ven.

(moj sodelavec je imel tak prier...dva meseca mu je plačeval, potem se je nehalo..odpoved mu je dal, a tipson ni imel namena iti ven (kaj šele plačat), zato ga je enostavno opazoval, in ko je videl da je šel iz stanovanja je prišel not, ga spakiral, zamenjal ključavnico in čao. Sicer se je prišel še nekaj kurčit a mu je kratko in gladko povedal da če bo kokodakal da bo poklical policijo.)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Mislim, da bi imel v primeru policije v Sloveniji težave tvoj sodelavec in ne neplačnik. Najemnika najemodajalec ne sme sam izseliti. Vsaj tako razumem posamezne primere, ki se pokažejo po kakih medijih.
Na koncu sicer pri vsakem pravu največkrat obvelja kar dosežena pozicija. Kot pri osvajanju ozemlja na tak ali drugačen način.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.291
1.061
113
A ni nekaj tudi odvisno kje ima prijavljeno stalno prebivališče?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Prvega sem ponoči, ko se je vrnil, nalomil.
Drugemu sem zamenjal ključavnico. kdo ve, da sem jaz zamenjal ključavnico?
Motenje posesti? Čigave posesti? Najemne!
Najemniki SO zavarovani - če gremo legalno!
Koliko časa je ta oseba 'najmenik'? Dokler izpolnuje najemniške pogoje iz najemne pogodbe.
Ven ga vrži.
 
  • Wow
Reactions: B81

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Če se ti ne javi, bo treba dobiti info s terena po drugi poti. Ali sosedje, ali pa iti na objekt in mu svoje povedat. Pa povej mi da ne greš iz objekta dokler ga ne zapusti s svojimi zadevami.
Ker če boš ti sel, bodo z njim lahko šli TV, radiatorji, štedilnik....potem ga boš pa iskal. Dvomim pa da boš z našo policijo in sodstvom zadovoljen če boš šel po uradni poti. Vsaj sodeč po zgodbah ki jih berem.
Pa bodi pogumen pa objavi njegovo ime v kaki FB skupini in tudi tule. Najbrž ne privoščis tvoje zgodbe nikomur.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
To je lep prednastavek za fajn tožbo in lepo kazen. Verjetno.
Če je najemna pogodba sestavljena kot notarski zapis (torej pri notarju), potem se da zadeve legalno relativno hitro rešiti. Če temu ni tako, je problem precej večji (vsaj časovno) in se lahko vleče dolgo časa. Vsaka menjava ključavnic itd bo imela nasproten učinek (seveda če najemojemalec kaj ve o pravu) in se bo po vsej verjetnosti slabo končala za najemodajalca(ob prejšnji predpostavki).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Prvega sem ponoči, ko se je vrnil, nalomil.
Drugemu sem zamenjal ključavnico. kdo ve, da sem jaz zamenjal ključavnico?
Motenje posesti? Čigave posesti? Najemne!
Najemniki SO zavarovani - če gremo legalno!
Koliko časa je ta oseba 'najmenik'? Dokler izpolnuje najemniške pogoje iz najemne pogodbe.
Ven ga vrži.
Točno tako..ko ga ni noter mu zamenjaš ključavnico in njegove stvari daš ven (pod streho..da ji ne zmoči!). Če je najemna pogodba prekinjena naj potem on dokazuje da dejansko živi noter... če je vse pisano nate (sodelavec mislim da jih je dal v klet in mu dal rok enega tedna da jih odpelje drugače jih bo zmetal stran).

Nekje so menda (prek zime) butnili okna ven, češ, kao prenova...pol naj pa visijo noter če jim je ljubo :valjamse:
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Da nadaljujem zgodbo, danes sem bil tam, sosedje pravijo, da že kak mesec niso videli v stanovanju nikogar..
Moja dilema - kako človeku poslati priporočeno pošto s povratnico, če že vnaprej vem, da je ne bo dvignil.. ali se potem šteje isto, kot da je nisem poslal? Lahko mu jo nalepim na vrata, dam pod vrata, ampak to se vse lahko zgovarja, da ni dobil.
Vsi mi pravijo, naj se ne bojim in zaščitim mojo lastnino, ampak zakon ščiti najemnika bolj in.. res bi rad naredil tako, kot je treba. Ali se da na kak način uradno preveriti, če je človek mogoče v bolnišnici, zaporu,..kjerkoli drugje? In se zato ne javlja.. Ne vem pa, kje dela.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Da se tiste ficnike ki so jih dobil daš njemu. V takem primeru bi ga morala drzava preganjat.
A si bil v stanovanju? Kakšno je stanje ?
Krožniki od kosila se na mizi, ali nikjer sledu o njem?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Chuck, si to ti?
Ne, ne. On je še vajenec pri meni.

Da nadaljujem zgodbo, danes sem bil tam, sosedje pravijo, da že kak mesec niso videli v stanovanju nikogar..
Moja dilema - kako človeku poslati priporočeno pošto s povratnico, če že vnaprej vem, da je ne bo dvignil.. ali se potem šteje isto, kot da je nisem poslal? Lahko mu jo nalepim na vrata, dam pod vrata, ampak to se vse lahko zgovarja, da ni dobil.
Vsi mi pravijo, naj se ne bojim in zaščitim mojo lastnino, ampak zakon ščiti najemnika bolj in.. res bi rad naredil tako, kot je treba. Ali se da na kak način uradno preveriti, če je človek mogoče v bolnišnici, zaporu,..kjerkoli drugje? In se zato ne javlja.. Ne vem pa, kje dela.
Mislim, da je motenje posesti v prvem meseci. Zamenja ključavnico, 'pred enim mesecem'