preimenovanje IP naslovov...

sass

Guru
1. sep 2007
5.097
739
113
... sicer ne vem, kako bi to pravilno poimenoval.
Skratka, v moji lokalni mreži imam nekaj računalnikov, na katerih tečejo različni strežniki. Do njihovih storitev dostopam tako, da v brskalnik napišem ustrezni IP: port. Problem je, ker je teh strežnikov že kar nekaj in ne sledim več naslovom. Zaenkrat rešujem tako, da jih imam shranjene kot zaznamke v brskalniku, samo tu sem omejen samo na brskalnik. Če odprem drug brskalnik/računalnik/telefon, seveda teh zaznamkov ni.
Zdaj pa me zanima, če lahko kako dodelim neko logično ime za vsako od teh storiter, tako da ko bi recimo vpisal v katerikoli brskalnik "mopidy", bi mi odprlo "http://192.168.1.2:6682/mopidy/", pa da bi to veljalo za katerokoli napravo znotraj moje mreže. Imam router ASUS RT-N12D1, pa v njem nisem našel nobene take nastavitve, bi šlo kako drugače?
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.390
5.370
113
Kakšni strežniki so to?

Na enem od strežnikov namestiš DNS strežnik za domeno home.local in vpišeš vanj imena naprav ter IP naslove.
Na routerju nastaviš, da napravam vrača ta DNS strežnik in da je privzeta domena home.local.

Če je to preveč komplicirano, lahko narediš tudi enostavno datoteko / statično spletno stran in na njej vpisuješ povezave, tako potem vedno preko nje preskočiš s klikom na ime.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.097
739
113
strežniki kot npr. mopidy, emby, nextcloud, wordpress, ...
znaš svetovati kak enostaven DNS strežnik, ki bi tekel znotraj dockerja? prvi zadetek na googlu predlaga dnsmasq?
 

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
Če že uporabljaš Docker, si poglej Heimdall. Je preprosta spletna stran, kjer imaš seznam vseh strežnikov.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
... sicer ne vem, kako bi to pravilno poimenoval.
Skratka, v moji lokalni mreži imam nekaj računalnikov, na katerih tečejo različni strežniki. Do njihovih storitev dostopam tako, da v brskalnik napišem ustrezni IP: port. Problem je, ker je teh strežnikov že kar nekaj in ne sledim več naslovom. Zaenkrat rešujem tako, da jih imam shranjene kot zaznamke v brskalniku, samo tu sem omejen samo na brskalnik. Če odprem drug brskalnik/računalnik/telefon, seveda teh zaznamkov ni.
Zdaj pa me zanima, če lahko kako dodelim neko logično ime za vsako od teh storiter, tako da ko bi recimo vpisal v katerikoli brskalnik "mopidy", bi mi odprlo "http://192.168.1.2:6682/mopidy/", pa da bi to veljalo za katerokoli napravo znotraj moje mreže. Imam router ASUS RT-N12D1, pa v njem nisem našel nobene take nastavitve, bi šlo kako drugače?


brskalnik chrome synca skoraj vse nastavitve med napravami, samo vpisan moraš bit z istim gmailom
na telefonu imaš kup appov, ki so namenjeni temu, sam imam X-plore na androidu, lahko za vsak strežnik določim svoje ime.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bucko