Pravi kot določanje 345

zidarskiamater

Pripravnik
9. feb 2018
94
4
8
Zdravo. Zanima me na kak način vi določate pravi kot pri stavbah kot so temelji za nadstrešnice in podobno. Poznam metodo 345, ki pa me malo bega, ko delam z špago in klini. Najprej izmerim 3m, zabijem klina in povežem špago. Če grem naslednje merit 4m moram že poznat pravi kot, da lahko zabijem klin. Kako vi to delate? Vem, da je to dobra metoda za preverjanje kota ampak mene ne zanima preverjanje ampak določitev pravega kota. Hvala
 

emirATes

Pripravnik
9. apr 2012
159
7
18
Zdravo. Zanima me na kak način vi določate pravi kot pri stavbah kot so temelji za nadstrešnice in podobno. Poznam metodo 345, ki pa me malo bega, ko delam z špago in klini. Najprej izmerim 3m, zabijem klina in povežem špago. Če grem naslednje merit 4m moram že poznat pravi kot, da lahko zabijem klin. Kako vi to delate? Vem, da je to dobra metoda za preverjanje kota ampak mene ne zanima preverjanje ampak določitev pravega kota. Hvala

če se prav spomnim je 60-80-100, sam men je "zidar" kiksnil za cel cigel
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
1. zarišeš ravno linijo dolžine 4m.
2. na obeh koncih zabiješ kline.
3. odmeriš 3m in na tej razdalji zarišeš del krožnice
4. na drugi strani ravne linije odmeriš 5m in zarišeš del krožnice tako, da seka prejšnjo
5. tako dobiš točko, ki določi pozicijo (kot) druge linije.
6. linije 4m in 3m sta sedaj v pravem kotu.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Lahko uporabiš dve špagi, 3m in 5m. Pritrdiš ju na steno v razmaku 4m.
Oziroma lahko uporabiš n-kratnike teh števil. Znotraj hiše je najbolj komot 1,5m, 2m, 2,5m.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

V glavnem je to Pitagorov izrek.

3(na kvadrat) + 4(na kvadrat) = 5(na kvadrat)
Oz. 60(na kvadrat) + 80(na kvadrat = 100(na kvadrat)

Ne glede na te, določene cifre, jaz na terenu vedno preverjam diagonale. Naj bo zidarija, ali pa delo v delavnici (kar je moje delo). Tudi če je kak drugačen kot in ne samo 90 st. Ko imam vogale že zakoličene, si izračunam teoretične dolžine diagonal in - nema !!! Izmerjena diagonala mora biti ista kot teoretična.

Ta metoda je bolj natančna kot pa kotomer.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in steni