Poškodba trtice

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Med športom mi je spodrsnilo in sem padel na rit. Ker bolečina po polovici dneva ni popustila, sem šel na urgenco, izvid je (citiram) "RTG trtica + križnica: fisura na meji med križnico in trtico". Oskrba: "Dobi rp za Lekadol. Sedi naj na mehki podlagi, skrbi naj za redno in mehko odvajanje. Hlajenje z ledom večkrat dnevno, počitek, analgetiki."

Na vodo in blato grem normalno, nevroloških znakov ni.

Koliko časa bo trajalo, da se zadeva pozdravi? Ali lahko hodim v službo? Imam sedeče delo z računalnikom, konec koncev če bom doma, bom ravno tako sedel pred računalnikom. Bolečino čutim pri hoji, sklanjanju, počepanju, itd, med sedenjem ali stanjem na mestu pa bolečine ni. Zato tudi ne vidim smisla, da bi se filal z Lekadolom (predpisano 3x dnevno po 2 tbl), saj tudi bolečino pri hoji lahko zdržim brez tablet. In še, kako dolgo se moram izogibati rekreativnega športa (tek, kolesarjenje, gorništvo)?

Upam na odgovor Jerneja ali koga drugega iz medicinske stroke, ali pa če je že kdo imel izkušnje s takšno poškodbo.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
to se zdravi načeloma simptomatsko, verjetno imaš stabilen, nepremakljiv zlom trtice

nič težjih fizičnih opravil, načeloma se mora zacelit v kakih 3 tednih, lekadol pa jej po potrebi, če se ti zdi, da ne rabiš, se ni treba filat
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
lekadol so ti predpisali ob taksni poskodbi? Zakaj nisi prosil kar za pez bonbone? o.k. saj nisi ti kriv.
smile-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
Včasih so na urgenci dali tudi papir za osebnega zdravnika, ki je potem urejal glede bolniške, če je bilo treba in ostalega (mi tudi pacientu razložil, kaj približno me še čaka). Sedaj se nisi rabil oglasiti pri svojem zdravniku?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Po domače povedano, si si zlomil rep.
smirk-1.gif
Oziroma kar je od njega ostalo pri človeku. Pa tudi zlom ni v pravem pomenu besede, ampak samo fisura (torej je kost malček počila).

Predvidevam (in očitno tudi zdravnik na urgenci), da večina bolečin izvira iz mehkih tkiv nad kostjo (udarjene mišice in podkožje), zato tudi Lekadol. V 24-48 urah bi morala bolečina izzveneti in potem še ene 7-14 dni, da se fisura zaceli. Lekadol zato, ker odlično blaži vnetje, obenem pa ne vpliva zelo na bolečino (in bi v primeru večje bolečine to takoj začutil, medtem ko te močnejša zdravila lahko naredijo povsem neobčutljivega).

Kot napisano, sedi na mehkem in sedi malce naprej (tako bolj obremeniš sprednji del medeničnega obroča, zadnji - torej trtica, pa bo počival).

Opazuj odvajanja blata in vode ter občutke v nogah. Ob kakršnihkoli spremembah (torej da bi imel občutek, da ne moreš več zadrževati ali da te noge več ne nosijo ok), takoj nazaj na urgenco. Ampak ta scenarij se mi zdi sila neverjeten.

Pa Lekadole res pojej. So z namenom predpisani.

Kar se tiče športa... jaz bi rekel po 2-3 tednih na easy, po 4-6 pa počasi na polno. Ne pa zdaj sedet non-stop. Ko neha bolet, hodi.
 

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Hvala vsem za odgovore. Danes zjutraj že malce manj boli.

Mimogrede, pohvala včerajšnji večerni ekipi na urgenci glede prijaznosti, če slučajno kdo od njih to bere - od sprejemne pisarne, sester, zdravnika, do radiologa. En velik respect vsem naštetim.

Nekdo je spraševal glede bolniške - nič ni bilo rečeno glede tega. Na izvidu piše samo "kontrola pri izbranem osebnem zdravniku". Sicer pa niti nimam namena ostati doma, mi je v službi prav fajn.
cool-1.gif
 

Mirage

Pripravnik
30. nov 2007
223
10
18
Jernej a nima Lekadol minimalni oz. klinično nepomemen protivnetni učinek?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Ravno malo gledam po internetu in je res, kar si napisala.
confused-1.gif


Na revmi so bili (in so) čisto navdušeni, ker nima toliko stranskih učinkov na prebavilih in je podobno učinkovit kot NSAIR. Očitno sem malo narobe interpretiral to. Hvala za popravek!

Vsekakor pa je dobro zdravilo za blažje poškodbe muskoloskeletnega aparata. Ublaži bolečino in ni se treba bati, da bi se na terapijo nacepil še kak gastritis.
 

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Tako hudo pri meni (na srečo) ni. Zdrsnilo mi je med hitrejšo hojo, je bilo pa tako na hitro in nepričakovano, da nisem imel časa ujeti se na roke. Pa še palice sem imel v rokah, tako da je bila edina stvar, kar sem jo naredil, da sem odvrgel palice stran, da se ne bi nasadil nanje.

Zdaj opažam, da je pri vstajanju s stola precej manj bolečine kot včeraj, pri hoji pa je bolečina bolj tópa. Če bo šlo s takšno hitrostjo naprej, bi znalo biti v tednu, dveh že brez bolečine.