Pošiljanje pošte sam sebi - virus?

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
ojla, kolega je dobil pošto iz "svojega" maila, češ da je nekdo iz darkweba vdrl v njegov pc in da ima njegovo geslo za pošto (tudi napisal ga je - seveda napačno) in da ima dostop do kamere (seveda jo ni...) in da ima skratka dostop do "vsega". gesla smo seveda zamenjali, vseeno pa me zanima, kako je lahko "shekal" njegov email naslov?
antivirus ni našel nič nevarnega (seveda ne), skratka...saj sem mu pojasnil, da je to verižno pismo, pa vseeno.
no, na tistem naslovu (če ti ukradejo geslo..) sem videl, da je njegov email bil "shekan" enkrat na skipass.si tri leta nazaj in da je morda (frajer) dobil tisto geslo in email tam...
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Email je bil zasnovan v 80-ih, ko se še niso ukvarjali toliko z varnostjo. Da pošlješ email, ki zgleda, kot, da je od nekoga drugega, ne rabiš vdreti v email. Lahko se pošlje email od kogarkoli. Samo odgovora ne boš dobil. Lahko pa nastaviš kot reply-to nek drug naslov. Potem ko prejemnik odgovori, gre odgovor na drug email naslov. Neizkušen uporabnik sploh ne opazi razlike. Tako operirajo taki prevaranti. Večina ne nasede, nekaj jih pa.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
no, ok...sicer ne kapiram glih...ampak...jaz ne morem poslati mejl v tvojem imenu ali pač? z navadnim programom?
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
neee, saj je ok, ne mislim se učiti "črne magije". le dune me je zavedel, da to lahko vsak naredi od doma :) bom pogledal dejansko header tistega mejla...pa da vidim, od kod oziroma od koga je prišlo.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.201
113
Naj povsod zamenja geslo, kjer je imel takega. Večinoma gre za gesla, ki so jih ukradli LinkedIn-u in Dropbox-u.

Verjetno si gledal na haveibeenpwned.com? Tam vpišeš mail in pokaže strani, katerim so ukradli podatke za ta mail.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
jup, je že zamenjal. tudi dropbox zamenjan (čeprav ga več ne nuca)
ja, na tej strani sem gledal. in tako našel da je bil na skipass "shekan" ta majl...
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
neee, saj je ok, ne mislim se učiti "črne magije". le dune me je zavedel, da to lahko vsak naredi od doma :) bom pogledal dejansko header tistega mejla...pa da vidim, od kod oziroma od koga je prišlo.
Vsak lahko naredi to od doma. Samo v outlooku, thunderbirdu, ... kreiraš novi račun in kot email naslov vpišeš karkoli in bo prejemnik dobil kot, da je poslal nekdo drug. Ne smeš poslati preko googla, ker mislim, da oni tega ne pustijo. Lahko pa preko smtp-ja od telekoma, telemacha, ...
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
tisti hekerček se je očitno spravil na kolega :) najprej dva maila iz poljskih logov, nato pa še eden, tokrat iz madžarske. moraš pa res imeti srečo/smolo, da dobiš v enem tednu 3x zahtevo za 900 eur plačat...hehe. no, več kot spucati z vsemi možnimi cleanerji in malware ne moreš. pa malo sem šel gledat, kaj se vse dogaja na odprtih vratih.