Popraskana plastika na sedežih

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Verjetno čudno vprašanje ampak če ne vprašam, potem ne bom vedel :)
Torej zanima me, če se da (in kako/ oz s čim) sanirati oz vsaj optično zakriti praske na plastiki, ki so na hrbti strani prednjih sedežev. Te so seveda nastale ob brcanju otrok, ko se kobacajo v avto in iz njega. Avto je sicer zelo lepo ohranjen in praktično brez prask v notranjosti, razen teh, ki me blazno motijo in so zelo vidne, sploh ko jih obsije sonce. A mogoče obstaja kakšen črn vosek oz kaj podobnega s čimer bi te praske nekako "zgladil/pokril" ? Vem da obstajajo neke prevleke za zadnjo stran sedeža, ki so namenjene ravno temu, vendar v smislu preventive, pri meni pa je to že dolgo prepozno. Že ko sem avto kupil je bila ta plastika že precej popraskana..

thx za kakršne koli predloge.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.164
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Z Likalnikom?
Temperatura ravno prav, da se plastina malo topi in je zgladil vse...
Lahko pa še tak, kot se spodnja stran smuči zrihta. Kupiš ono plastiko, pa likalnik, pa...
Samo kot ideja, ne me tepst...

Edit: ja, če je površina sedaj mat/hrapava, bo potem gladka...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Namesto likalnika se uporablja pištolo na vroč zrak, segreješ plastiko ravno prav da se začne površina talit (postane na videz "mastna") in večina manjših prask sama izgine. Če ne izgine si pomagaš z nekim gladilom (špohtel ipd.) da "zapreš" in poravnaš raze. Stranski efekt je lahko razbarvanje oz. posvetitev na mestu segrevanja. Pazit moraš da ne stališ več kot samo površine. Pri sedežih moraš pazit še na to da ne prekuriš tkanine oz. pene pod njo.

Druga metoda je poliranje (če je plastika gladka).

Tretja je barvanje oz. nanos nekega sloja nečesa (folja, plastdip) ki je dovolj debelo da prask ni več videt.

Vse skupaj je pa precej dela in videz ne bo nikoli enak novemu, tako se je bolj pametno sprijaznit s praskami! ;)
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Hvala. Verjetno tako invazivne metode, kot je taljenje raje ne bom uporabil, ker je plastika hrapava in bo na koncu verjetno še slabše. Verjetno bo res ostalo kot je, pa bo na koncu še najbolj pametno :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Hvala. Verjetno tako invazivne metode, kot je taljenje raje ne bom uporabil, ker je plastika hrapava in bo na koncu verjetno še slabše. Verjetno bo res ostalo kot je, pa bo na koncu še najbolj pametno :)
Vizuelno zakrije kak silikonski sprej. Saj ostane enako kot prej, le šajna se vse tako, da se manj vidi. ;)
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Ja. In zavariš zadnja vrata da se kdo ne zmoti in se spet ne vsede zadaj da ne pošlata te plastike. Pri renaultu recimo zdrži nespraskana kakšen mesec.
 

model1a

Fizikalc
14. dec 2008
1.192
41
48
Lepo nežno pogrej s pištolo na vroči zrak ali pa z navadnim fenom - bo še najbolje, ker zna bit hitro preveč. Manjše praske se lepo skrijejo. Sem sam delal na sredinski konzoli, ker sem pri menjavi navigacije konzolo fajn popraskal, plastika je pa tudi hrapava. Sedaj se vidita samo še dve globlji praski, manjše so se lepo "zalile".

PS: Delaj s krožnimi gibi, ne točkovno. Vzemi si čas in delaj počasi.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Thx, bom res mogoče probal s fenom. Če ne bo nekega efekta bom pač pustil kot je. Hvala vsem za predloge.
To s fenom bi ti znal kak ličar urediti. Na tak način recimo prekrijejo praske na plastičnih črnih odbijačih (spodnji deli odbijačev, ki so grobi na otip in niso barvani), ali pa na črnih ogledalih, ki niso barvana.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.832
376
83
Verjetno čudno vprašanje ampak če ne vprašam, potem ne bom vedel :)
Torej zanima me, če se da (in kako/ oz s čim) sanirati oz vsaj optično zakriti praske na plastiki, ki so na hrbti strani prednjih sedežev. Te so seveda nastale ob brcanju otrok, ko se kobacajo v avto in iz njega. Avto je sicer zelo lepo ohranjen in praktično brez prask v notranjosti, razen teh, ki me blazno motijo in so zelo vidne, sploh ko jih obsije sonce. A mogoče obstaja kakšen črn vosek oz kaj podobnega s čimer bi te praske nekako "zgladil/pokril" ? Vem da obstajajo neke prevleke za zadnjo stran sedeža, ki so namenjene ravno temu, vendar v smislu preventive, pri meni pa je to že dolgo prepozno. Že ko sem avto kupil je bila ta plastika že precej popraskana..

thx za kakršne koli predloge.
Lahko pa tapiciraš. morda umetno usnje nalepiš gor. tudi ne bi smel bit nek strošek.