položen s/ftp cat7 kabel, tester pokaže ok, interneta pa ni

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.816
202
63
Slovenija
med modemom, ki je v kleti in routerjem v 1. nadstropju je položen cat 7 S/FTP kabel s cat 6a vtičnicami na vsaki strani (povezani b standardu). S klasičnim UTP testerjem je šlo vse skozi. Ko pa na eno stran z navadnim cat 5 kablom vklopim modem in na drugi router, se povezava ne vzpostavi. Ima kdo kakšno idejo kaj bi lahko bilo?
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
med modemom, ki je v kleti in routerjem v 1. nadstropju je položen cat 7 S/FTP kabel s cat 6a vtičnicami na vsaki strani (povezani b standardu). S klasičnim UTP testerjem je šlo vse skozi. Ko pa na eno stran z navadnim cat 5 kablom vklopim modem in na drugi router, se povezava ne vzpostavi. Ima kdo kakšno idejo kaj bi lahko bilo?
Kolikor se spomnim, obstajajo tudi "crossover" kabli, ki imajo parice vezane drugače. Bi bilo možno, da bi bil problem v tem? Poskusi vzeti drugi kabel. Samo razmišljam, mogoče nimam prav.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Če izkjučimo čisto osnovne napake (kabli in konektorji od vtičnice do PCja/modema), je vprašanje s kakšnim testerjem je testirano. Ker osnovni testerji delujejo samo na el. zanko in javljajo "ok" tudi če recimo parice (oz. žice ki so v paru = ista barva) pomešaš. Če imaš dolg kabel in parice pomešane pa zelo hitro nimaš signala ker se pri visokih frekvencah ki so v uporabi pri prenosu podatkov signal "izgubi".
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.140
113
tudi jaz bi rekel slab stik.
Lahko je glih tolko, da bo tester pokazal na vseh žicah stik. Ampak podatki bojo pa zablokirali.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.816
202
63
Slovenija
s tem sem testiral, pokaže ti, če ni pravilno po A ali B vezano:
Professional-Network-font-b-Cable-b-font-font-b-Tester-b-font-RJ45-RJ11-RJ12-CAT5.jpg
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Ta tester samo pošlje tok po žici in terminator ga usmeri na drugo žico in potem ledica (sklenjena zanka) zasveti. Skratka tudi če imas vse zice krizem, edino prav so povezane na koncih bo tole vedno kazalo da je stvar ok, medtem ko signal ne bo šel skozi. Skratka nekdo ki bo popravljal ali preverjal vezavo ne bo nikoli meril s to napravo ker ti ne pove nič (razen da žice niso ravno totalno narobe povezane).

Sicer pa a indikatorska lučka na mrežni kartici oz. na routerju za dotični port zasveti ko povežeš naprave?
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.816
202
63
Slovenija
ok, samo da vem kje naj iščem napako, jaz sem se bolj bal, da je problem, ker so vtičnice oklopljene, modem, router in končna utp kabla pa niso.
 

mihagr

Pripravnik
25. avg 2007
393
23
18
Ljubljana
sicer ne vem kako deluje ta tester, ampak glede na to, da imaš ob ledicah od 1 do 6 črto, bi verjetno ob pravilni vezavi morale goreti ledice 1,2,3,in 6.
ostale niso pomembne (razen pri giga bitni povezavi). najbolje je vse priključke narediti po enem standardu. Pini so vedno isti (1,2,3 in 6), barve pa -kot delam jaz, belo-oranžna 1, oranžna 2, belo-zelena 3, (4in5 so belo-modra in modra), zelena 6, (7in8 so belo-rjava in rjava).
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Še ena možnost: a si probal v klet odnest router pa z enim metrskim kablom povezat z modemom pa preverit če tam deluje - da izključiš ostale možnosti razen kabla?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.140
113
Ta tester samo pošlje tok po žici in terminator ga usmeri na drugo žico in potem ledica (sklenjena zanka) zasveti. Skratka tudi če imas vse zice krizem, edino prav so povezane na koncih bo tole vedno kazalo da je stvar ok, medtem ko signal ne bo šel skozi. Skratka nekdo ki bo popravljal ali preverjal vezavo ne bo nikoli meril s to napravo ker ti ne pove nič
Pove ti če so prav vezane. Če niso ne utripa v pravilnem zaporedju
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
To že... ampak če ni zvezano po standardu, ti lahko še vedno utripa v pravem zaporedju (če imaš na obeh straneh enako vezavo). Signal je pa lahko pri taki vezavi neuporaben.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.816
202
63
Slovenija
modem in router preko navadnega utp cat 5 kabla delata normalno, tester pa mi pokaže če pini niso po A ali B standardu povezani. Fluke testerja pa seveda nimam, da bi bolj natančno preveril.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Če si lahko privoščiš 5cm krajši kabel na vsaki strani potem na obeh straneh naredi na novo konektorje. Običajno to reši problem.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Poslikaj kako je zaključen kabel na vtičnico zadaj.

Tudi tvoj tester je OK, če veš kaj delaš.
Pri UTP je zelo važno, da so parice točno priključene saj podatki potujejo z visoko frekvenco.
Če je priključeno "izven para" prihaja do velikih motenj že na zelo kratkih razdaljah kar onemogoči prenos podatkov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luka51

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Upamo da je naredil kombinacijo: belo-oranžna, oranžna, belo-zelena, modra, belo-modra, zelena, belo-rjava, rjava na obeh straneh :).
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.096
2.448
113
Obstaja tudi poceni verzija testerja, ki ti pokaže kateri pini so narobe zvezani ali nimajo stika. Drugače pa najbrž res slab stik nekje, ponovi vajo.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Nisem doživel samo enkrat, da zgoraj omenjeni tester pokaže "vse ok", v resnici pa ne dela nič. Uporabi malo boljši tester oziroma - kot že predlagano - ponovi vajo.

Ta tester žal ni vreden niti da ga pes poščije...