Polaganje ploscic

Matic78

Pripravnik
19. jun 2011
231
1
18
Pozdravljeni,

prenavljala se bo predsoba. Ena od moznosti za tla so ploscice. Zadeva pa je sledeca. Na tleh sta dva sloja toplega poda, pod njim pa na enem koncu star parket, na drugem koncu pa so vrgli parket ven in zalili odprtino z betonom. Cez so nalili izravnalno maso vendar je sedaj od mase ostal samo se zdrobljen prah. Sklepam, da bi bilo potrebno vrzt ven se preostanek parketa in postemat beton? Izravnat z suhomontaznim estrihom Cez pa potem OSB plosce in nato keramika Je moje razmisljanje pravilno, sem kaj izpustil. Je treba bit na kaj posebaj pozoren pri samogradnji?. Gre pa za cca 8 kvadratov. Ali pa naj pozabim na to idejo in polozim laminat ?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Če hočeš imet mir in dobro narejeno (8 kvadratov pa ja ni veliko) poštemaj in vrži ven vse do golega betona. Nato naredi astrihe in položi keramiko. Vse kar boš drugače delal, bo flikanje.
lp
 

Matic78

Pripravnik
19. jun 2011
231
1
18
Se tudi sam nagibam k temu, da bo treba vse vrzt ven. Kar se tice estriha bi najraje polozil suhomontaznega recimo od knaufa aquapanel. Kako se v ta namen obnesejo osb plosce? se jih lahko polozi direkno na tla ali morajo bit spodaj letve? in ali se na osb plosce lahko lepi keramika? Koliko casa bi se susil klasicen estrih v poletnem casu, da bi bil primeren za polaganje keramike?
 

EkoKaprica

Pripravnik
4. mar 2014
388
22
18
www.ogrevanje-hlajenje.net
Tudi jaz bi vse skupaj zmetala ven, ker ni nobene potrebe, da ostane slab material notri. Pri starem lesu nikoli ne veš, kdaj bo zraven prišla kakšna vlaga, bo začel gniti, plesniti in kdaj bo ponovno vse skupaj spet škripalo.
Glede na to, da ploščice polagajo tudi po montažnih hišah, se to seveda da. Ne vidim pa potrebe. OSB plošče bi seveda morale ustrezno fiksirati v podlogo in potem ustrezni sloji dalje.

a.) Vse skupaj ven, notri nov estrih in čez ploščice
b.) suhomontažno - plošče in čez 1 cm vinil na klik plošče
 

Matic78

Pripravnik
19. jun 2011
231
1
18
Pac cilj je dobit cimbolj ravno povrsino pod ploscicami in se mi zdi suhomontazna varianta v bloku v 4nadstropju bolj prakticna. Tako glede susenja estriha kot priprave.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Polaganje ploščic - kopalnica... ;)

Kako je pravilno začeti? Najprej stene, potem tla? Naj dvignem stenske ploščice za debelino talnih?
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
pravilno je kakor hočeš. če začneš stene, dvigneš kot si rekel.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Naj dvignem stenske ploščice za debelino talnih?
S takšnim načinom se boš hitro zakalkuliral, sploh če gre za kopalnico kjer se lovi tudi ustrezno višino. Raje dvigni za 1 vrsto, da bo potrebno spodnjo vrsto rezati za kak cm. Na tak način boš tudi fugo imel zagotovljeno ravno pravšnjo.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Zanima me še samo nekaj... Lahko položiš stenske pločice pod višino talnih?

Kot npr. na tej sliki:
Untitled.png


Ker stenske pliščice bi morale biti položene pod vaservago in kolikor sem videl, pod ni najbolj raven... S tem bi načinom bi skril neravni pod...

Samo ne vem, če se lahko tako položi...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Predvidevam, di misliš polagati sam, vendar to še nisi.
Če boš pa mojstra najel (kar je najbolj pametno), bo pa že on vedel koko in kaj.
Stenske ploščice se začnejo polagati z drugo vrsto (od spodaj gor) drugo vrsto položiš nižje kot je veličina ploščice. Npr. če imaš ploščice 30x30, greš od poda 27,28,29 cm višje z drugo vrsto. in ne 30. Potem položiš vse vrste do željene višine. Na koncu položoš še prvo vrsto. Seveda boš moram vsako rezati za 1,2,3 cm. S tem boš pokril neravnino, ki jo (kot praviš) imaš. Sicer pa naj bi bil pod raven oz pod nekim padcem da se eventielna voda ne nabila kje v kotu. (ti je že Pbutec napisal zgoraj)
Preden greš polagati drugo vrsto oz. prvo, si "prišraufaj" pod vaservago ravno desko v zid. Na to desko polagaš ploščice. Ko prideš do željene višine, čez kakšen dan, ko se lepilo posuši odstraniš desko in položiš še odspodaj prvo vrsto. Pro vrsto lahko položiš tudi takrat, ko polagaš po tleh. Istočasno. Tako lahko daš talno pod stensko ali pa obratno. Po želji.
A si razmišljal o tem, da je dobro premazati pod in stene kopalnice z hidroizolacijo..... oz. kakšen hidrostop??
PS: Polaganje keramike ni neka ekstra zadeva, samo še pa ne znaš, je pa lahko "vesoljska" tehnologija. Pred časom sem videl primer, ko niso držale niti talne ploščice- Sicer pasti niso imele kam;), so jih pa po nekaj dneh pobirali iz tal, ker niso nič prijele. Razlog je bil ta, da je bilo lepilo nepravilno narejeno, in nepravilno nanešeno, pod ni bil čist (veliko praha), ni bilo pritisnjena ploščica na lepilo ampak samo položena.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Sem že polagal sam, samo do zdaj samo talne (in seveda tudi robne in čeprav sem jih po višini ravnal z vaservago, vseeno lahko malenkost pošvinglaš, če je dolga linija)... Pri stenskih pa nimaš kaj "švinglat", stenske morajo bit položene vodoravno - v nulo... ;)

Iščem pač način, kjer mi nebo treba potem rezati vseh stenskih ploščic prve linije... ;)

Glede raznoraznih hidrostop premazov pa imam mišlenje, da ne poznam nikogar, ki bi to delal in imajo vsi kopalnice že dolga leta brezhibna... Pač sama ideja, da boš z nekim premazom vodi preprečil pronicanje (ali pač karkoli), se mi zdi za lase privlečena... Voda je voda... ;)
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
hmmm.... sory, ampak zdaj pa res dvomim o tvojem polaganju keramike.
Polaganje po steni, je veliko lažje , kot polaganje po tleh!!!...itd itd
Hidrostop ni "neki" premaz kar tako. In to se potem samo tebi zdi za "lase privlečeno.
Pozanimaj se, kakšno vlogo ima hidrostop, kje naj bi se z njim premazalo....itd itd. Vodi se da preprećiti pronicanje im mora se preprečiti!!
Sicer mi je pa res čist vseeno kako si boš položil. Hotel sem ti samo pomagati.
PS. Če iščeš način, kako čim manj rezati, te sprašujem, (glede, da je to najlažje), kako boš pa rešil zadevo z rezanjem okol pip, vtičnic???
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Super, hvala za pomoč z vašimi mnenji... ;)

Saj zato so forumi, da si pomagamo med seboj... ;)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Evo, danes verjetno končam s polaganjem stenskih ploščic... Talne sem že končal (in primerno zaščitil, ko sem polagal stenske...).

Sedaj me zanima še nekaj v zvezi s fugiranjem, in sicer glede gobe... Ko sem polagal ploščice v garaži, sem pred fugiranjem kupil vedro in ono gobo na ročaj... Valjčka sta bila naluknjana in ko sem zmočil gobo ter parkrat povaljal po valjčkih, se mi je zdela goba še vedno preveč mokra... Na koncu sem fugiranje garaže končal z navadno gobo, ker jo lahko precej bolj "ožameš" (stisneš vodo ven)... Je pa res, da ploščice v garaži niso bile tako "gladke" kot v kopalnici in sem moral v garaži po fugiranju malce bolj "drgnit" furigno maso iz ploščic...

Prednosti gobe z ročajem so zagotovo, da je goba po celotni površini približno enako pritisnjena na ploščice in da je širša; slabost je (vsaj zame), da je preveč premokra...

Torej, je bolje fugirno maso iz ploščic dol brisat z navadno gobo ali z gobo z ročajem?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
tista "goba" z ročajem ni namenjena za brisanje ploščic.
Ostalo ti je pa napisal doctorz zgoraj
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
s takšno gobo, boš fugirno maso še bolj razmazal, opral oz. očistil pa težje.
Ni mi pa najbolj jasno, kaj si ti s ti gobo počel? Fugiral, ali čistil ploščice oz fuge?
Fugiranje s mehko gobo, mi ni jasno kako bi šlo. Razen, če narediš tako redko fugirno maso, kar pa ni dobro, ker se potem pojavljajo luknjice v fugah, posledično pride pod ploščice vlaga.
Fugiralo naj bi se z "špohtlom" lahko kovinski ali plastični, in za takšno spužvo, kot si napisal vendar mora biti dokaj trda spužva.
Čiščenje pa z mehkejšo navadno gobo, ker se bolj opere, ožame...itd in pa na koncu za navadno čisto krpo obrišeš ostanke fugirne mase iz ploščice, preden se dokončno posuši.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Najprej sem fugirno maso nanesel (zamazal) z gumijasto gladilko in ko se je fugirna masa malenkost posušila (po parih minutah, ko sem videl na ploščicah, da se je fugirna masa skoraj posušila), sem šel s podobno gobo kot v prejšnji povezavi ščistit (oprat) odvečno fugirno maso iz ploščic/fug... Samo kot sem že napisal, se te gobe na ročajih ne da vredu ožemat (stisnit vode ven) in je bila precej (za moje pojme preveč) mokra...
 
  • Všeč mi je
Reactions: lanos