Pokanje v radiatorjih???

raners

Majstr
4. mar 2008
2.719
368
83
Hej vsem.

Ker sem se vselil v novo hišo in je bilo že treba zakurit, me je presenetilo pokanje v radiatorjih, ko se segrevajo in ko so vroči... Opazil sem, da če se tudi naslonim na radiatorje, tudi malo poka. Nekatere radiatorje moram vedno znova 'einlift-at' - spustit zrak ven. Sem mislil, da bo to pomagalo, pa še kar naprej pokajo... Vsake toliko časa se sliši pok v radiatorjih...

Bi moral priložit kakšno sliko radiatorjev, da bi mi kdo lažje svetoval, kako se znebim tega pokanja? So pa radiatorji (po mojem) stari nekje 15-20 let.

Kaj bi torej lahko bilo krivo za to pokanje?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Pokanje ali pretakanje?

Pokanje je lahko posledica raztezanja materiala ko se segreje, ponavadi (dobri) kovinski (plehasti) radiatorji ne pokajo, niti ne pokajo stari železni, pokajo pa obupno aluminjasti. Če imaš alu radiatorje je to pač normalno in se moraš navadit, ni pa lepšega ker poka tudi ko se ohalaja (se pravi začne pokat zjutraj in te zbudi, pa zvečer ko greš spat spet).
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
To se pr nam tudi dogaja pa so stari radiatorji cca 8 let. To je čist normalno ker se material krči/razteza.
Splohk nevem če se je tega mogoče znebiti...
Drugače se pa navadš da mal poka, vsaj ni čista tišina
smile-1.gif


Bi pa jest tuki izkoristil za vprašanje: in sicer se mi radiator (samo eden) vedno ne ogreje v celoti. redno spustim ven zrak ki se v nekurilni sezoni nabere notr, pa je kakšen dan/dva dobro, potem pa spet samo polovica ogretega. Radiator se nahaja na hodniku v 2.nadstropju (seprav ''pod streho'').... Razmišljal sem, da je mogoče pumpa ki pretaka vodo prešvoh, sam po tej logiki bi vsi zafrkavali, tko je pa res samo eden in mi ni jasno zakaj? Hvala za pomoč!

LP
 
Nazadnje urejeno:

raners

Majstr
4. mar 2008
2.719
368
83
Aha... Mislim, da so aluminijasti, ja. Pa so drugače alu radiatorji vredu?

@krofica, tudi pri meni je samo en radiator, ki se napilni z zrakom, ostali niti ne...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Aha... Mislim, da so aluminijasti, ja. Pa so drugače alu radiatorji vredu?

Kakšne blazne razlike ni, alu so dražji in imajo malce boljši količnih ogrevanja na površino. Dolgoročno so aluminjasti kao večni, ampak tudi sodobni plehnasti so. Razlika je v ceni s tem da gre cena aluminija gor, tako da je možno da so dobroa investicija za prodajo čez nekaj let!
grims-1.gif


Citat:
Uporabnik raners pravi:
@krofica, tudi pri meni je samo en radiator, ki se napilni z zrakom, ostali niti ne...

V hiši se ti bo najvišji radiator v sistemu vedno filal z zrakom, tako da se slača v tega vtaknit samodejni ventil za odzračevanje. Ostale odrzračiš po potrebi (če paziš na pritisk in ne prazniš sistema potem jih nikoli ni potrebno).
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.920
281
83
tam ko se terc po tori rola
Za ta samoodzračevalni ventil pa lahko potrdim, da je super. Vedno smo imeli v bajti sranje z zrakom v radiatorjih, sedaj ne več. Sem pa v zgornji etaži dal enega na najvišji radiator, enega pa na najbolj oddaljen. Pokanje? Normalen pojav pri starih radiatorjih, aluminijasti rahlo pokljajo (čisto tiho), oni pločevinasti pa nekako ne (vsaj nisem še slišal).
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
357
91
28
Citat:
Uporabnik Hoci pravi:
Kaj pa ob pretakanju zrak spustit ali kaj drugega?

Zrak bo šel ven iz radiatorja tud če ni pretakanja/al pa k je pretakanje, kokr ti je lažje...
Zoprno je pa skos vsake 2-3 dni spuščat zrak vn...

Bomo ta tedn zmontiral te samoodrzačevalne ventile
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
3deci?

A to je tako kot spuščanje krvi včasih?

Jaz vedno zaprem takoj ko pride voda, pa rabim odzračiti le 1x na kurilno sezono. Če.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz

To je kot bleeding zavornega sistema, takoj ko ven pritece ne zapres ventila ampak pustis se malo ciste vode tect za vsak slucaj. Pa ce tudi ne, ampak ce se ze dela naj se dela kvalitetno.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.387
3.485
113
No če boš znižal temperaturo vode in kuril dalj časa se boš tudi znebil pokanja.