Pohodniška navigacija za Android

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.299
17
38
MB
Pozdravljeni

Včeraj sem hodil po Pohorju in sem se pošteno zgubil. Tudi Google Maps mi ni kaj dosti pomagal.
Kaj mi priporočate za pohodništvo? Kaj je sedaj najboljša (uporabna) pohodniška navigacija za Androida? Če je zadeva OK ni problem tudi nakup.

Hvala
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Poštene, ampak zares poštene gorske navigacije ni. Vse imajo težavo, da si zemljevidov ne moreš naložiti na napravo in jih uporabljati offline. Imaš recimo Gorski priročnik, kjer imaš podatke o vseh gorskih kočah in zemljevid, ampak spet deluje če imaš signal. Sam še nisem uspel najti neke res uporabne. Pri nama so vedno ko sva v hribih ali gorah zraven klasični papirni zemljevidi za tisto območje.
Kje si pa hodil, da si se na Pohorju izgubil, ker Pohorje je pa res markirano po dolgem in po čez....
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.299
17
38
MB
Kje si pa hodil, da si se na Pohorju izgubil, ker Pohorje je pa res markirano po dolgem in po čez....
Ja je markirano, če se držiš ustaljenih uhojenih poti. Če pa zaviješ malo na stran, pa se z lahkoto zgubiš.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Samo tu ti bo tudi navigacija težko pomagala. Potke in lovske poti niso vrisane, ker ni podatkov o njih. "Najkrajša pot" je lahko tricky, saj se ti lahko hitro zgodi, da bo najkrajša pot zaradi večjega naklona 10x zahtevnejša od dolge poti po grebenu, etc.. Specializiran zemljevid za določeno območje je zame še vedno najboljša in najbolj zanesljiva navigacija v gorah.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.557
688
113
Ja je markirano, če se držiš ustaljenih uhojenih poti. Če pa zaviješ malo na stran, pa se z lahkoto zgubiš.
Brez zamere, ampak tvoj problem je pri osnovah orientacije in ne pri sodobnih navigacijskih pomagalah.

Orux ima na voljo precej različnih zemljevidov (vse brezplačno). Samo bo problem, če ne bo signala (lahko si tudi pripraviš offline verzije).

PS: Klasični papirnati zemljevid PZS, te bo stal ~3pive.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kaj mu nuca klasičen zemljevid, če nima pojma kje je in se ne zna orientirat?

Sam trdim, da se je na Pohorju nemogoče "trajno" izgubit. Kjerkoli greš navzdol par 100 metrov prideš na cesto, gozdno vleko, potko,... Treba je le pazit, da se ne zaplezaš v eno od 10 grapic, takrat pač poizkusiš par 100m levo-desno.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.299
17
38
MB
Kaj mu nuca klasičen zemljevid, če nima pojma kje je in se ne zna orientirat?

Sam trdim, da se je na Pohorju nemogoče "trajno" izgubit. Kjerkoli greš navzdol par 100 metrov prideš na cesto, gozdno vleko, potko,... Treba je le pazit, da se ne zaplezaš v eno od 10 grapic, takrat pač poizkusiš par 100m levo-desno.
To sem tudi jaz mislil da se ne gre zgubiti...Uhh še kako se lahko. Sploh če se spustiš v globoke globeli in potem zaradi strmine skoraj ne prideš več ven...v globeli pa teče razbesnjen potok. Na koncu sem se moral sezuti in po potoku gaziti kar precejšen del poti (naj omenim da je bila voda LEDENA). Ko sem po kakšnih dveh urah pustolovščine uspel splezati iz globeli, sem iz hriba lahko videl, da je nekaj 10 metrov od mene potekala gozdna cesta. Tako da nek zemljevid bi mi v mojem primeru prišel zelo prav.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
No vidiš, to ti pravimo, zemljevide rabiš in ne navigacije. V takšni globeli bo tudi GPS brez signala ali pa z omejenim signalom in ne ravno tako ne boš videl kje si.
Kje si pa lazil po Pohorju? V teh zgodnje pomladnih dnevih moraš sploh paziti, ker je veliko hudourniških potokov, ki so bistveno večji kot v suhem vremenu. Pa tudi sicer je Pohorje včasih preveč lahko dostopno in ljudje pozabijo na pravo opremo, potem pa se dogajajo nesreče. Nekaj let nazaj je recimo nekdo umrl pri slapu Šumik in še nekaj podobnih primerov je...
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.299
17
38
MB
Pohorje sem prehodil po dolgem in počez in v svoji samovšečnosti sem mislil, da se res ne morem zgubiti. Zaradi obilice snega na nekaterih poteh sem želel iz Areha do Ruš priti po "bližnjici", kar se je kasneje izkazalo za OGROMNO napako. Med Pečkami in Martnico so res ogromne globeli in potoki so sedaj res pravi hudourniki. Še sreča, da sem precej dobro kondicijsko pripravljen, ker v nasprotnem primeru res ne vem kako bi se končalo.
Ja naravo je treba spoštovati in se zavedati, da smo proti njej nepomembni.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Zato bi ti jaz raje priporocal namenski GPS in zemljevid...
Ker mobitela hitro zmanjka ko vklopis GPS...pride pa prav ko te rabijo iskat/locirat resevalci
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Imam Garmin Oregon...Montana je ze novejsa... Je pa njihov pohodniski portfolio star ze par ket tako da preveri ce prihaja kaj novega v kratkem ;)
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.457
1.246
113
Iskajoč brata
V primeru, da se veliko uporablja, pol definitivno Garmin.
Jaz android navigacijo (offline) uporabljam v kombinaciji s papirjem. Predvsem v primerih, ko se morem najti na zemljevidu. Ni pogosto, je pa takrat ful uporabno. Drugače pa zemljevid rules
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Naprava Ni problem. Sam da ni nevem kako slab ANDROID. Potrebuješ dober elektronski ali papirni Zemljevid!
Primer karte
Rogla.JPG


Rogla 2.JPG


Poglej še ADTIA Topo.
Velike slike zaradi prrdstave
 

boogle

Pripravnik
29. apr 2008
287
0
16
Gremo v hribe ... kako je sedaj, tale adria topo je le za dedicated garmin naprave al gre tud na androida?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
267
113
jest mam locus map, kupiš topografsko karto območja in ne rabiš sprejema...
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.586
288
83
www.kacnje.eu
Fantje, malo sem ven iz teh štosov ... ampak sedaj se mi je nekajkrat pojavil dan, ko bi mi prav prišle topografske karte.
Locus sem uporabljal že (recimo) leta 2012. Potem sem imel manj potreb. Danes sem ga testno naložil in se mi zdi, da je precej kompliciran. Avtor je očitno želel izpolniti marsikakšno željo uporabnikov. To pa je privedlo do tega, da zadeva ni več preprosta za občasno uporabo. Torej, ko se človek (orientacijsko sposoben) želi orientirati.
Načeloma ne potrebujem nič drugega kot dobre zemljevide in preprost program (no, načeloma lahko živim tudi z Locusom).
Kje pa dobiti zemljevide? Pri Locusu mi je všeč, da lahko kupim zemljevide PZS, čeprav so tudi tam zakomplicirali in je na voljo cel kup različnih področij. Pa Kamniške vzhodne, pa Grintovci, pa ... se mi zdi, da je vse skupaj preveč razdrobljeno. Danes na telefonu res ni problem imeti nekaj GB zemljevidov. Samo kje jih dobiti/kupiti?
Gledal sem tisti Openxxxx zemljevid, ki je privzet, pa me ni preveč navdušil. Hitro sem našel kup napak, zato sem ga postavil malo na kraj (sicer vse pohvale ljudem, ki se trudijo z njim).