počen menjalnik - kakšne so moje pravice?

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
na rabljenem puntotu, kupljenem pred dobrima dvema mesecema, je počen menjalnik. saj ne bi vedeli, če ne bi želeli menjati sklopke in je bila noter razpoka zalita s silikonom. sklopko mi je sicer pred prodajo zamenjal že preprodajalec, češ kao mi ne more prodat takega avta, kjer sklopka ne dela povsem v redu. no, ker je na sklopko še vedno uhajalo olje, je tudi ta zdaj fuč. ko mi jo je hotel moj mehanik menjat, je videl silikon in seveda spodaj razpoko.
preprodajalec mi je sicer na moje teženje (takrat še nisem vedel, da je menjalnik počen) zagotovil, da si bova novo menjavo sklopke delila pol - pol. okej, sprejmem, ker je strošek majhen (130 evrov). danes zvem, da je menjalnik počen, kar precej poveča stroške (cca. 600 evrov. okej, crknil ne bom , ampak mi gre pa vseeno na živce, ker je to načeloma skrita napaka in je nekdo zanjo vedel ...). preprodajalec je bil sicer vseskozi korekten, a mi njegov serviser ni želel uveljaviti garancije na menjavo sklopke, ker bi ga naj češ opozoril, da bi bilo potrebno menjati še semering, česar pa naj preprodajalec ne bi želel. ne zanima me kdo laže in kdo ne, rad bi samo vedel, ali lahko kje kaj dosežem.
kaj svetujete (pa ne mi zdaj, da se rabljenih avtov ne kupuje, gre za drugi avto v družini in zato nismo hoteli novega)?
gre za punto letnik 2000, 1.2 SX, preprodajalec rabljenih vozil je s Ptuja. avto je sicer na zunaj brezhiben, kupil sem ga na keš, stal je 2500 evrov. takoj sem menjal tekočine, ploščice, jermen, vodno črpalko, svečke itd. in vložil 400 evrov ter upal, da bo z avtom dolgo mir. no, pa ni ... pa da ne omenjam, da električni servo volan ne deluje povsem brezhibno, a to je pri teh modelih baje stalnica.
any suggestions? se naj zapeljem na hof preprodajalca in začnem razbijat kar mi pride pod roke?
me ščiti kak zakon ali je to po sistemu videno - kupljeno (mislim da to tudi piše v pogodbi).
hvala za nasvete.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Vsekakor je odgovoren prodajalec, ker je firma zanj tudi ne velja načelo videno-kupljeno (če prodaja avte mora biti strokovnjak - če nima pojma, kaj dela, jih nima kaj prodajati). Kako se boš v naši banana državi kaj zmenil je pa druga stvar, za začetek z enim vljudnim pismom priporočeno s povratnico, omeni, da bo naslednje pismo od odvetnika. In tako naprej... do konca dni.

Ali pa enemu švercerju daš v roke 200 EUR in ti iz Italije pripelje rabljen dober menjalnik. Odvisno...
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
saj menjalnik je za podoben denar iz Italije praktično na poti (no, stal naj bi med 200 in 400, odvisno v kakem stanju je, pol je pa tu še delo in seveda že drugič v dveh mesecih nova sklopka. pa smo na 700 evroh nekje). avto bom porihtal, ker ga mehanik drugače niti ne more iz delavnice spravit. ampak vseeno, to z odvetnikom ni slaba ...
 

Tku

Pripravnik
20. nov 2007
598
0
16
Tiha voda
Oglej si ZVPot (zakon o varstvu potrošnikov) 37 člen. Uveljavljaj skrito napako.

Seveda lahko poskusiš najprej s pogovorom na lep način. Vendar po mojih izkušnjah rezultatov žal ne bo. Takoj za tem pošlji zadevo pisno s povratnico, kot je že bilo omenjeno. Že v tej fazi greš lahko na prvi pogovor k odvetniku po nasvete, prvi pogovor naj bi bil zastonj. Če na to prodajalec ne bo trzal se znajdeš na točki, ko se boš moral odločiti ali boš investiral v odvetnika ali ne. Moj prodajalec je popustil na tej točki.

Če je počen menjalnik, nič ne veš, kaj je avto dal skozi in kaj še bo narobe, čeprav je sedaj na pogled v redu. Morda lahko prodajalca stisneš še za kaj. Počen menjalnik in nepoškodovan ne gre skupaj, naprimer. Ali imaš shranjen oglas? Poizkusi ga najti v google cache, če nimaš in si ga natisni.
 

B81

22. jul 2007
34.484
8.957
113
Če je prodajalec za napako VEDEL, ne velja videno - kupljeno. In ta stvar ne velja le za firme, ampak tudi za fizične osebe.
Torej je oin cedel za to in je odgovoren. Zakaj pa misliš, da ti je rekel pol pol za stroške nove sklopke? ker je vedel, da nekaj ni v redu.

Torej imaš ti pravico od njega izterjat del stroškov, ki jih boš imel z menjalnikom.

Spet pa mu lahko mirno poveš, da če ne bo dal nič zraven, mu drugi dan ob 12. uri leti en avto v zrak
evil.gif


Proklete igrce....
evil.gif
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Ce mislis zadeve vracati potem ne servisiraj nicesar vec... Zaradi stroskov in slike stanja. Na skrite napako lahko v tem primernu pozabis, ker verjetno ni slo za prvega lastnika in problem dokazati da je prav on stal za silikonom.

Poklici prodajalca, ponudi vozilo nazaj z napovedjo alternetive... Ce zavrne, ...
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Seveda je skrita napaka, saj je prodajalec vedel za to glede na to da ga je mehanik opozoril in da je prodajalec narocil menjavo sklopke.

Skrita napaka, prodajalec bo moral kriti škodo, moraš pa po uradni poti.
Prvi korak je dopis prodajalcu, ne škodi če je priložen tudi kakšen izpisek iz pooblaščenega servisa oziroma porocilo o napaki.
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
odvetnik mi pravi, da bomo uveljavljali skrito napako, ampak da lahko avto vseeno popravim, če ga želim obdržat. glede na to, da je drugače z avtom ostalo okej (pa skoraj polovico smo že zamenjali), se bom verjetno kr tega držal. poročam, kako se bo odvijalo ...
lp
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Imej cimveč foto materiala, po možnosti se kakšno napisano mnenje mehanika, pa tudi če bo samo napisal "Opažen je bil počen menjalnik" .
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
To je prodajalcev mehanik... In nekako dvomim da je prodajalec ali mehanik karkoli dal pisno.
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
ne, mehanik je moj.
prodajalčev mehanik je samo zamenjal sklopko (prvič) in opozoril, da nekje olje pušča. to bo tudi povedal, če bo treba. moj mehanik pa je šel malo globlje in ugotovil, da je počeno. in da se pač ne splača samo menjati sklopke, ker bo spet isto.
bomo videli. upam, da kaj zrihtam, ker drugače bo to eden najdražjih puntov na svetu, hahahaha. za letnik 2000 seveda.
ampak so pa deli še vedno poceni za fiate, ni kaj ...
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
zavarit se pa ne da ? Ker 400 Eur jaz za Puntov menjalnik ne bi dal.
 
Nazadnje urejeno:

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
ne vem, če se da. taka razpoka je v sredini bloka. zelo majhna sicer, ampak se vidi ris. 400 naj bi bil skoraj nov, medtem ko bi naj rabljen stal okrog 200 evrov. odvisno kakega bo dobil v italiji. meni je itak vseeno, glavno da špila. verjetno pa bo itak prodajalka morala vse skupaj plačat, kot meni odvetnik ...
bomo videli. ta teden bo kaj več jasno ...
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
samo da sporočim.
z odvetnikom sem iztržil 600 evrov brez tožbe, tako da so stroški pokriti. na 9 let starem puntu smo uveljavali skrito napako.
tako da se da, če se hoče.
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
ker se z njim vsaki dan vozim v ljubljano v službo iz maribora in si bom raje kupil večji in bolj udoben avto. zdaj, ko sem punta zrihtal, ga imam vsaj obraz prodat. tako da če kdo rabi izpraven mestni avto, ki bo še nekaj časa laufal, naj me kr kontaktira. čez 14 dni ga odjavim iz prometa in parkiram v garažo do prodaje. mudi se ne, 2 jurja pa tudi ni taki dnar ...