Po noricah..

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Naš mali (3,5 let) je prebolel norice, sedaj pa mu je ostalo kar nekaj brazgotin od globokih hrast. Ali obstaja karkoli za mazanje, da bi se te brazgotine čimprej zarasle?
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Se eno vprasanje. Ali je lahko prenasalec oseba, ki je norice že prebolela in je sedaj v stiku z njimi?

Lp!
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Na drugo vprašanje - ne.

Na prvo - obstajajo maziva proti brazgotinjenju, je pa ponavadi boljše o tem razmišljat, ko so kraste še gor...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

S tem, da so mazila proti brazgotinjenju precejšen nateg... vsaj v smislu cost/benefit.

Glavni faktorji brazgotinjenja so:

- "kako oseba brazgotini", oziroma bolj strokovno - kako kvaliteten kolagen izdelujejo njeni fibroblasti in kako uspešno ga integrirajo v brazgotino
- kvaliteta kirurške oskrbe (če gre za nek poseg)
- kožna tenzija na mestu (kar se da tudi umetno zmanjšati)


Kar se tiče noric - težava je v tem, ker tam gre za stanjšano vezivno plast kože (vbočenost), za razliko od navadnih brazgotin, kjer gre običajno za pretiran odziv organizma. Poleg tega otroci načeloma zelo grdo brazgotinijo.
Brazgotine lahko zorijo tudi mesece dolgo, zato je na mestu še malo potrpežljivosti. Brazgotine masirajte z mastno kremo (načeloma vseeno kakšno, po mojih izkušnjah je masaža pomembnejša od vrste kreme - prekrvavitev, glajenje kože).
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Hvala, no bomo potem masirali.
... smola je, ker ima ravno na obrazu dve veliki odpadli hrasti, ki zgledata kar globoki..

Sicer pa bo zopet veselo, še drugi malček jih je dobil
frown-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Obraz običajno lepo brazgotini. Tudi pri otrocih. Če pa bi slučajno ostale kakšne hipertrofične spremembe na koži, je še vedno opcija kasnejša kirurška korekcija brazgotine.

Tako da zaenkrat ne skrbi preveč in hitro okrevanje tudi novemu bolniku. Če bi se ti zdele papule po koži kakorkoli inficirane (vnete), je smiselno tudi jemanje antibiotikov (običajno brazgotine nastanejo, ker pride do sekundarnega vnetja kože in ne zaradi samih noric).
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Kolikor vem (mogoče je sedaj že drugače) pri nas ne predpisujejo več tekočega pudra za norice. Ko je letos starejša na morju zbolela, je lokalna pediatrinja predpisala tudi tak puder in potreb po praskanju skoraj ni bilo. Baje puder vsebuje blag anestetik, ki omili srbečico (ne me raztrgat, če sem zadeve narobe razumel, ampak pri nas je pomagalo). Aja - bilo je pri južnih sosedih in zadeva se dobi tudi brez recepta v lekarnah.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
A to si v lj dobil noriice. Namrec nisi prvi za katerega slism v lj. Naj ob rednih prehladih sedaj pricakujem se to nadlogo? Saj bo samo se kak teden/mesec v vrtcu.
En teden praznika, dva tedna bolan, en teden v vrtcu....
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Citat:
Uporabnik MUC pravi:
Se eno vprasanje. Ali je lahko prenasalec oseba, ki je norice že prebolela in je sedaj v stiku z njimi?

Lp!

Čeprav je nekdo odgovoril z NE je pravi odgovor DA. Prenašajo se kapljično.
Jaz sem jih pred leti dobil od sodelavca katerega otroci so zboleli za noricami. Sicer vsi pravijo, da tak prenos naj ne bi bil možen a takrat je bila to pri meni edini možni vir okužbe...
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
V Ljubljani ja.. ampak sedaj sta že oba otroka dala to skozi in upam,da bo mir forever
smile-1.gif

Tudi pri meni je cepivo delovalo - cepil sem se en teden, preden je tamal zbolel..