Plesen v kotu pri tleh

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
V eni sobi se pojavlja od tal navzgor plesen. Hiša je stara 30 let, nič kaj ekstra izolirana, le fasada.
Ti steni na katerih se pojavlja plesen sta zunanji, ampak predvidevam, če bi bil to vzrok, da bi se pojavljala tudi čez ostale dele sten, ne le pri tleh. Pod sobo pa je neogrevana garaža, kjer je običajno vsaj -10 stopinj glede na sobo. Je to lahko vzrok in bi izolacija stropa v garaži pomagala pri preprečevanju plesni?
Ali je možno, da se plesen tam pojavlja zaradi toplotnega mostu preko plate od zunaj?
 

Priponke

  • Plesen.jpg
    Plesen.jpg
    255,9 KB · Ogledi: 306

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.211
3.367
113
Razumevanje relativne in absolutne vlažnosti pomaga odpravit problem. Pomoje si falil forum, ker tole je Alter in zdej boš dobil kritiko, da kako lahko sploh v takem živiš, pravega odgovora pa ne. Na forumu PSS imaš tega na tole temo tone napisanega.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in AvtoFun

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Se to pojavlja šele sedaj ali že zadnjih nekaj let? Lahko je preko plate od zunaj, lahko tudi od spodaj. Je bila morda v tem kotu do stene kakšna omara?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Hiša prej ni bila naseljena. Na desni je bila zraven postelja, zato je tudi več plesni, ker ni bilo kroženja zraka, ampak na levi ni bilo pa nič zraven, pa se vseeno (čeprav bistveno manj) pojavlja.
V sobi se sicer nahaja radiator nastavljen na 18 stopinj.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Jaz sem imel podobno, samo v kotu na stropu. Ne delam reklame, res ne, samo ta kombinacija je rešla vse - sem pa, za vsak slučaj, obe zunanji steni celi obdelal... Ja, ni poceni, ampak...:
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
Najprej clox (da pobije vse). pol pa zmešaj jubocid (to kaj je v citro namešano) v jupol thermo in pobarvaj 3 sloje. Bi moglo pomagat.
Ker to ti najverjetneje zračna vlaga kondenzira na mrzli steni. Z jupol thermo pa dosežeš, da stena ni več tako hladna na površini. Se že z roko čuti učinek ko samo blizu greš.

Jaz sem tako rešil na zunanjih neizoliranih stenah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in kajpace

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
PA jaz bi takoj nastavil radiator na več in fajn pregrel prostor. Ni nujno rešitev, samo vidim pri mojih v klasični hiši iz 80 let brez neke jake fasade, da se plesen isto pojavlja tam kjer se manj kuri in je slabo kroženje zraka.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Plesen nastaja pod 20 stopinjami in nad 65% vlage.
Plesen nastane tam, kjer je pogoj za kondenziranje vlage.
Sad
Znizaj vlago v prostoru (občasno kratkotrajno zračenje na stežaj) in dvigni temperaturo problematične stene.
Glede na opis, ti jo res garaža in balkon dodatno hladita.
Z ir termometrom izmeri temperaturo stene. Z vlagometrom %vlage.
Potem pa % zracne vlage pri temperaturi sobe prenesi na temperaturo stene kjer imaš plesen, pa boš videl da ne bo več enaka, ampak blizu 100 najbrž.
Lahko pa vlagometer postaviš tik ob plesnivo steno pa ti bo to on pokazal.
Mogoče si z tem ali čim podobnim lahko pomagaš
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Najprej clox (da pobije vse). pol pa zmešaj jubocid (to kaj je v citro namešano) v jupol thermo in pobarvaj 3 sloje. Bi moglo pomagat.
Ker to ti najverjetneje zračna vlaga kondenzira na mrzli steni. Z jupol thermo pa dosežeš, da stena ni več tako hladna na površini. Se že z roko čuti učinek ko samo blizu greš.

Jaz sem tako rešil na zunanjih neizoliranih stenah.
Da malo zapišem izkušnje. Jupol Thermo z jubocidom je zadevo rešil odlično.
Dejansko je stena sedaj občutno toplejša in plesni ni več. Hvala za nasvet.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Znotraj. Najprej temeljito očistil in potem 3 sloje Thermola čez. Se prav občutno pozna koliko toplejša je ta stena in posledično ni več plesni.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
V eni sobi se pojavlja od tal navzgor plesen. Hiša je stara 30 let, nič kaj ekstra izolirana, le fasada.
Ti steni na katerih se pojavlja plesen sta zunanji, ampak predvidevam, če bi bil to vzrok, da bi se pojavljala tudi čez ostale dele sten, ne le pri tleh. Pod sobo pa je neogrevana garaža, kjer je običajno vsaj -10 stopinj glede na sobo. Je to lahko vzrok in bi izolacija stropa v garaži pomagala pri preprečevanju plesni?
Ali je možno, da se plesen tam pojavlja zaradi toplotnega mostu preko plate od zunaj?

Definitivno je vzrok v neogrevani garaži.
Imaš dve opciji..ali strop garaže izoliraš in ostane neogrevana ali pa vključiš garažo v ogrevani del hiše (torej jo začneš ogrevat, kar pomeni da se ti izolativni del tal hiše pomakne pod garažo...ki pa..je izolirana?).. Kaj imaš poštimano, koliko, kake imaš plane..to veš sam.

Prva opcija: če imaš na voljo višino prilepi 10 cm izolacije na strop ter razmisli koliko se lahko greš estetike, da izoliraš še en del na dol oz. vsaj v vogalih (preprečiš toplotne mostove).

Moje prerdvidevanje gre v smeri da je hiša od zunaj izolirana do tal (zunanjih) oz. vsaj v višini cokla (cca pol metra nad tlemi).
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
vincent daj datum prvega posta poglej, pol pa še zadnji post preberi, kjer je opisano kako je rešil.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
vincent daj datum prvega posta poglej, pol pa še zadnji post preberi, kjer je opisano kako je rešil.
Ups :aplauz:..nabasal mino.

Pepe...lahko zgolj z lepilom ( enako kot za zunaj)..ko pritisneš ploščo na strop jo lepo prime. Jaz sem pri sebi dal zraven še purpeno. Ziher je ziher.
Čez vtreš mrežico v lepilo, še en sloj lepila, 2 x izravnalna masa + beljenje...mora bit lepše kot prej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe