Phuket, Tajska, 08. - 23. marec 2010

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.713
79
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Po 4ih letih pavze (kar se tiče Tajske) in skupaj devetič, sem letos ponovno obiskal Tajsko. Tokrat sem prvič potoval kot turist (preko spleta sem plačal celoten paket: povratni let iz Munchna in 15 nočitev z zajtrkom), pred tem 8x kot popotnik z nahrbtnikom. S spremljevalko sva se odločila za Phuket, natančneje za Patong, na tem zelo turističnem otoku.

Predzadnjič sem bil tam tik pred tsunamijem, ko je bil Patong ena grozna vas, zadnjič pa tik po tsunamiju, ko je pa je bil močno porušen. Tako, da sem bil letos zelo presenečen, saj so Patong uredili in je postal prav prijeten kraj za vse profile popotnikov in turistov, s cenami prenočitev od 7 EUR na noč (za dva, v prijetnih sobah: TV, hladilnik, klima, ...), pa do nekaj 100 EUR v luksuznih hotelih.

Prav tako je s hrano: na cesti in celo na plaži lahko najdeš lokalček, kjer se lahko za 1-2 EUR naješ lokalnih specialitet, lahko pa enako hrano, postreženo na bolj luksuzen način, le korak proč od prej omenjenih lokalčkov, dobiš za 20 EUR in več.

Medtem ko se je Kata beach (nekaj km južneje od Patonga) spremenila iz prijetnega mesteca s polprazno plažo v prenatrpano mesto, s prenatrpano plažo in je Karon beach postala raj za malce bogatejše turiste, je Patong postal lepši, uredili so plažo, odplake in lokale s sumljivo ponudbo so umaknili v notranje ulice in uvedli nadzor nad vsem "sumljivim" dogajanjem. Zgradili so nakupovalni center, kjer za zelo sprejemljive cene dobiš prav vse, kar potrebuješ in ob tem ne tvegaš, da "nategnejo". Še vedno je veliko masažnih salonov s cenami 5 EUR za uro kvalitetne tradicionalne tajske masaže in še več barov za tujce, ki ne morejo brez piva (1,5 EUR) in pogleda na lepa lokalna dekleta. Več je tudi LadyBoyev, a manj prostitucije.

Glavno seveda pa je tam (vsaj za naju) morje, toplo 30 stopinj in več, kristalno čisto, s presenetljivo lepim podvodnim življem. Ker je tam najem motorčka zelo poceni, 3 EUR na dan, sem ga najel kar za ves čas dopustovanja in z njim je bil dostop do še lepših plaž lažji in hitrejši.

Tipičen dan je izgledal takole: okrog 7:30 vstajanje, ob 8ih zajtrk, po zajtrku zajahava motorček in se odpeljeva na eno od plaž, oddaljenih do max. 30 km, od 9ih do 11ih uživanje v morju (plavanje, prosto potapljanje, ...), ob 12ih vrnitev v hotel, ob 13ih kosilo v eni od okoliških gostilnic, od 14:30 do 15:30 tajska masaža (ne čisto vsak dan), ob 16ih spet na motorček in obisk druge plaže, kjer sva se ob sončnem zahodu preselila v bližnji lokalček in tam povečerjala ter pofotkala sončni zahod, okrog 19ih sva se vrnila v hotel in se nato čez kako uro odpravila v 200 m oddaljen center Patonga, kjer sva nakupovala, si ogledala kak šou, mesto, ljudi, ali pa le uživala ob pijači. Patong ima novi nakupovalni center, ki se imenuje JungCeylon, v sklopu tega pa je tudi prav spodoben klub, kjer praktično vsak dan (tudi) tuji DJi rolajo glasbo. Ker sem ljubitelj tega tipa glasbe in ker kar dobro poznam to sceno, mi je DJ, ki je pred centrom promoviral ta Sound Club, omogočil prost vstop in celo brezpalčno pijačo.

Vsi dnevi seveda niso potekali enako, vmes sva si šla natančneje ogledat še nekaj mest po Phuketu, obiskala sva kar nekaj krajev, kjer imajo slone (v enem so imeli enomesečnega slonjega dojenčka) in obiskala nekaj bližnjih otokov (s hitrimi čolni s 600 in več KM so tudi 50 km oddaljeni dostopni v manj kot eni uri), kjer sva se (prosto)potapljala.

Skratka, pričakaval sem malo, dobil veliko in tako spet kvalificirano trdim, da je Tajska še vedno najboljša destinacija tako za turiste, kot za popotnike: hrana je najboljša na svetu, pijača vseh vrst poceni, morje toplo, podmorje še vedno lepo in lahko dostopno, stroški potapljanja pa med nižjimi.

Precej fotk sem objavil na YouTube

vhod v center YoungCeylon


moja najljubša hrana




moja najljubša pijača - thai tee


Dj, promotor


vožnja z lokalnim busom


nekaj plažic





popoln sončni zahod




sloni





podvodne fotke (prosto potapljanje, fotoaparat Panasonic FT1 brez dodatnega ohišja)















ladyboys (prav vsi, ki na fotkah izgledajo kot ženske, so (žal) moški





leva oseba je ženskega spola, turistka
 
Nazadnje urejeno:

Diablo

Fizikalc
19. jul 2007
5.360
3
38
hudooo, sploh podvodne nore fotke
smile-1.gif
komaj cakam da se vrnem, da malo spet zaplavamo v raju
 

Shando

Pripravnik
21. avg 2007
287
0
16
LJ
@Primus, super reportaža
zmaga.gif


Koliko dni je bilo in koliko te je koštalo vse skupaj?
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.713
79
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Vse skupaj je trajalo od 8.marca do 24.marca, paket letalo Munchen Phuket in nazaj ter 15 nočitev z zajtrkom je bil 1000 EUR po osebi, tam sem za hrano in pijačo porabil še cca 80 EUR ter 40 EUR za motor in gorivo, 5 EUR za vsako masažo in seveda 130 EUR za pot Lj Munchen in nazaj (2x spalnik, sicer le 90 EUR). Hotel, prevoz, hrana in pijača torej okrog 1200 EUR na osebo!
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.174
2.271
113
Če prav razumem, za hrano na osebo si v 14 dneh porabil 80€? A hujšaš? Si jedel želod?
smile-1.gif
Tako poceni najbrž tudi ni, dobro zajtrk si imel vključen, kaj pa kosilo, večerja, prigrizki, pijača itd..?
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.765
2.054
113
za šankom
če ješ lokalne zadeve kot so riž in nudlci z karijem ki pridejo nkje 1-2€ z 80€ komot skoz prideš
morš pa vedet da se za en obrok da tudi 100e in več lahko
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.713
79
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Točno tako, zajtrk je bil vključen, alkohola v tropih (še zlasti ko se potapljam) ne pijem in tako sem za večerjo (pad thai, fried noodles, fried rice, kaka juha, ... + pijača: voda, fanta ali lipton ice tea) porabil cca 2 EUR, za kosilo pa enako, le da sem namesto "prave" hrane največkrat jedel sadje: rumeni in zeleni mango, ananas ali pa kaj bolj eksotičnega. Zvečer sem si privoščil še rotee (0,6 EUR) in sadje (0,3 EUR cel ananas, naprimer) in tako sem na dan zapravil manj kot 5 EUR na dan.

Seveda je to le teoretičen izračun, dejansko sem res zapravil več, tudi zato ker sem ves čas dajal precejšne napitnine, pa tudi beračem sem zdajal vsaj 2 EUR na dan, a dejstvo je, še zlasti če se prehranjuješ tam kjer se tudi domačini, da za hrano na teden lahko zapraviš le okrog 40 EUR in večina backpackerjev toliko tudi dejansko zapravi.

Point tega je, da bi si Tajsko lahko privoščilo precej slovenčkov, namesto da redno romajo k našim "prijateljskim" južnim bratom in bi tako vedeli kaj je raj na zemlji
smile-1.gif
: letalo stane cca 600EUR na osebo, najem spodobnega bungalova ali sobe je 7 EUR na dan za dve osebi, hrana (kljub nizkim cenam odlična in kvalitetna, najboljša na svetu) in pijača na teden pa cca 50 EUR. Dva tedna tako staneta okrog 750 EUR.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.174
2.271
113
Pošteno, no mene bi hrana najbrž prišla dost dost več, sem gurman in se res ne bi šparal
wink-1.gif
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.713
79
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Najboljšo (in tudi najcenejšo hrano) pa "najdeš" na takih mestih (45 bahtov = 1 EUR):

















































Tole mi ja bila pa do letos skrivnost: nekateri prodajalci na cesti imajo svoje stojnice osvetljene z rdečimi lučmi, tako da sploh ne vidiš kaj dejansko ponujajo, pa sem se končno spomnil in stvar slikal še z bliskavico in končno videl ponudbo v pravih barvah
smile-1.gif


P1040889-vi.jpg


P1040890-vi.jpg


In celo lokalni pes je užival v "ražnjiču" s te stojnice:
P1040915-vi.jpg