Pekoča kitajska omaka

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.353
1.733
113
Zanima me, če kdo ve kako kitajci pripravljajo tisto pekočo omako, ki se nahaja na mizah poleg soli in popra v praktično vseh kitajskih restavracijah.

Sem poskusil zaslišat kitajca ki mi je stregel, pa komunikacija nekako ni stekla. Iz sebe je še spravil, da je pekoča in da jo sami kuhajo, kaj več pa ni šlo.

Ima mogoče kdo kaj več informacij? Katere čilije uporabljajo? Kakšna je procedura? Katere so ostale sestavine?

Se priporočam za kakšen recept.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Mislim, da bo tole (z Wikipedije):

La Jiao You or Hong You (辣椒油, 红油) Chili Oil or Red Oil, is another distinctive Sichuan flavoring found mainly in cold dishes as well as a few hot dishes. Chili oil is made by pouring hot oil onto a bowl of dried chilis, to which some Sichuan pepper is usually added. After steeping in hot oil for at least a few hours, the oil takes on the taste and fragrance of chili. The finer the chili is ground, the stronger the flavor (regional preferences vary - ground chili is usually used in Western China, while whole dried chili is more common in Northern China.)

Ce bi sam delal na blef, bi naredil podobno, torej strti (v moznarju) oziroma nasekljani chiliji + olje, ker to plava v tisti posodici, drugih stvari/okusov pa ni zaznati.
 

undefined

Fizikalc
6. jan 2008
1.220
0
36
Meni se ta zadeva zdi tudi močno soljena.. Drugače pa ponavadi posodica prazna ostane
smile-1.gif
 

bansh28

Fizikalc
24. sep 2009
2.390
2
36
ORGINAL tm
v možnarju zdrobiš posušene čilije in sol .... pazljivo zaliješ z zelo vročim oljem ! To je to .... pa si pol v kakšen kozarček vliješ ... jaz si dam kr v hladilnik in pol papcam.... glede čilijev pa lahko kombiniraš različne vrste... pač po jakosti , kar ti ustreza !
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik undefined pravi:
Meni se ta zadeva zdi tudi močno soljena.. Drugače pa ponavadi posodica prazna ostane
smile-1.gif

Meni pa nikoli - morda je razlicno v razlicnih restavracijah ? Jaz ponavadi na zlicko nalozim samo olje, ker tisto najbolj pece, za paprike mi je pa dokaj vseeno, naj plavajo tam notri ... in tisto olje se mi nikoli ni zdelo niti malo slano.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Saj je v vsaki kitajski cisto drugacna omaka?!
confused-1.gif
Tista na mizah mislim..
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Niti ne...v katere jaz hodim je kar podobna povsod.

Sam jaz jo pojem pol žlice ko mi paše ne pa celo.
shocked-1.gif
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
Saj je v vsaki kitajski cisto drugacna omaka?!
confused-1.gif
Tista na mizah mislim..

No, v tistih treh, v katerih sem jaz bil pri nas, je bila za videti in vohati povsod enaka, okus je pa tako ali tako samo pekoc
evil.gif
Ne obiskujem vec kitajskih prav pogosto (ko sem bil mlajsi, je bilo to bolj "moderno"), ce pa ze grem, pa ponavadi pristanem v Zlati Ribici v Retecah, tako da imam tisto njihovo za referenco.
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.353
1.733
113
Citat:
Uporabnik bansh28 pravi:
Citat:
Uporabnik cresh pravi:
najbolj da si nardiš omakco iz Naga Morich
grims-1.gif


hysterical-1.gif
pol pa gate brisat !!!!

Kot kaže bo točno tole. Te zadeve namreč gojim doma, in kar lepo uspevajo.

Me pa odkrito povedano začenja malo skrbet, da se nisem precenil.
uf-1.gif


Ampak jbg. Bomo videli kaj bo.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
497
63
Zanima me, če kdo ve kako kitajci pripravljajo tisto pekočo omako, ki se nahaja na mizah poleg soli in popra v praktično vseh kitajskih restavracijah.

Sem poskusil zaslišat kitajca ki mi je stregel, pa komunikacija nekako ni stekla. Iz sebe je še spravil, da je pekoča in da jo sami kuhajo, kaj več pa ni šlo.

Ima mogoče kdo kaj več informacij? Katere čilije uporabljajo? Kakšna je procedura? Katere so ostale sestavine?

Se priporočam za kakšen recept.

Ali morda kdo ve kako se ta omaka, ki jo omenja OP, imenuje v trgovini? Rad bi jo kar kupil, ne da se mi delati tega.