Parcele v okolici Ljubljane…. (cene?)

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Po 2-3 letih občasnega spremljanja oglasov in po par pogovorih, sem precej razdvojen.

Včasih se je vse takoj prodalo pod roko in nti ni ugledalo oglasa, sedaj pa imam obcutek, da se je trg zelo ohladil. Kaj pa drugi menite ozIroma opazite?

Vidim projekte dvojckov in trojckov, ki kar obstanejo in jih po zbiranju rezervacij ne zacnejo gradit. Pri parcelah pa vidim, da se prodajo minimalne parcele (400 m2) ali, da se prodajajo stare hise iz 60 ali 70ih let. Preje je zanimiva parcela ali hiša izginia še preden sem razmislil, kaj bi rekel prodajalcu; sedaj sem se pa že parkrat informativno zanimal in so me po par tedni klicali nazaj in povedali, da bi se dalo “kaj pri ceni urediti”…

Kakšne so vaše izkušnje, kako kaže?
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
Krediti so se v enem letu podražili iz 0% na 5%, ...to ima katastrofalen vpliv na trg. Na trg nepremičnin pride vpliv cene denarja sicer z zamikom. Kdor ne rabi prodat sedaj ne prodaja. Tako da predlagam da če imaš ogledano kakšno parcelo, da aktivno pristopiš do lastnika, tudi če jo ne prodaja.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Torej potrjujes moj obcutek? Ali je kje morda objavljena statistika? Bolj kot parcele (ki jih spoh ni bilo) sem v preteklosti gledal hise in novogradnje in imam obcutek, da so razen pri najcenejših enotah oglaševane cene padle bolj kot tvojih 5%
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
Lahko potrdim :) Obrestna mera je šla na 5 %. To je ogromen vpliv na ceno denarja (to ni enako da so cene padle za 5 %). Statistiko lahko dobiš na GURS (npr. letno poročilo trga nepremičnin).
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Zakaj... ima po mojem prav. 5% obresti na kredit na 10-15 let pomeni da bos odplačal 25%-35% več od zneska kredita. Če imaš polovico svojih sredstev in vzameš za polovico kredit to pomeni padec cen 12-20%. Morda lahko kdo od ekonomistov izračuna koliko to realno pomeni v luči inflacije.

Zakaj... ali lahko prilepiš link to statistike? Hvala
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
Gurs objavlja letna poročila tukaj:

Večina nepremičnin se kupuje s kreditom. Trenutna cena kreditov:
1690609059100.png


Čez forumski palec:
Cena denarja 30k. Pred 1,5 leta je bila cena denarja 10k. 20k razlike pri nepremičnini 150k je dobrih dobrih 13%, letna inflacija je slabih 7%, razlika je 6 %.