Pa pejmo naprej - Z bajkom po Albaniji

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Torej, na željo kolega, ki je že sit pojasnjevanja (jaz pa ravno tako) skritih pasti in čeri nenavadni in eksotičnih deželic vzhodno ter južno od nas je tokrat na vrsti opis potepa proti grški meji.
Čez mejo nisva šla. Ne, ker bi se bala temveč zato, ker ni bilo potrebe. Za Meteoro ni bilo časa torej nisva šla preko Janjine domov.
Ta opis pride še na vrsto. Ta potep se je dogajal predlanskim, meni 3 skozi Albanijo, njemu pa prav tako. Fokusiral se bom na praktične nasvete - ki jih lahko ali pa tudi ne - upoštevate. Zrasli so na izkušnjah.
Sama pot je bila dolga cca 3200 km. Glavni stroški so, seveda, bili gorivo. Spanje nikjer preko 20€ - to je sicer tudi moja mentalna meja (po osebi, seveda). Kaj drugega? Bejbe so lepe, ljudje prijazni, splošni vtis pa tak, da ko se vrneš domov ti je žal tega. Kot po navadi.
Da ne bo koga presenetilo - prvi dan nima fotk. Je nam preblizu.
Je pa opisan.
Torej overview poti:
1926050-PotAlbanija.jpg
 

Priponke

  • 1926050-PotAlbanija.jpg
    1926050-PotAlbanija.jpg
    100,6 KB · Ogledi: 475

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
1. dan - Ljubljana Trebinje.
Zakaj Trebinje?
Pot je lepa, prvi dan si spočit in je cilj priti ven iz znanih krajev. Nadebudneži seveda lahko postanejo na Plitvicah - sam bi jim nolj priporočal kje po Liki, obvezen postanek na slapovih Kravice zraven Ljubuškega. Če ste pridni se tam okopajte. Prijetna osvežitev. Obvezen postanek še na Popovem polju, pred Trebinjem, v vinarni, boljšega Vranca (barikiranega) in Žilavke še nisem pil. Tudi žganice so OK, gazda je nam prijazen. Mal narezka in tistih par minutk - OK, 30 km - do Trebinja.
Aja, zakaj Trebinje? Ker je prekrasno mestece v prekrasnem okolju, motoristom prijazen, dobra in poceni hrana, za bajkerja se bo vedno našla pomoč in prenočišče. Po 700 km je to skorajda nujno potrebno. Pa punce so prekrasno. Tam tudi kupite - če že od prej nimate - bosansko SIM kartico. 2 marki - pa lahko full prav pride.
Pa ne pozabite - v Stolcu, ki je na poti - se nahajajo starodavni dolmeni... pa zadnja pumpa tudi. Da ne bi bilo potem nisem vedel.
Pot do tja - ni bistvene razlike, ali greste po AC ali kot midva po Lički magistrali. Časovno isti k.... sam ceneje pa lepše je. Cesta v nulo, 100 normalna hitrost, dogaja se. Merkat samo pri Dugi Resi - potem pa konec. To ne pomeni 180 na uro. Normalna hitrost, asfalt odličen. Jesti na poti - kakšen Knin, sicer pa je sendvič za prvi dan - do Trebinja - čisto OK.
Torej, Trebinje cca 700 km, potem je čas za po Albaniji.
1926053-Trebinje.jpg
 

Priponke

  • 1926053-Trebinje.jpg
    1926053-Trebinje.jpg
    169,5 KB · Ogledi: 461

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
2. dan - do Tirane; cca 300 km
Zakaj tako malo? Torej, v Trebinje pridete zvečer, zjutraj zajtrk, potem pa obvezno na ogled Bosanske Gračanice - prekrasnega samostana, ki je nad Trebinjem. Ozirom, da ste šli pozno spat - torej, namestitev, futranje in potem pijanka - ma kdo bo vstal zjutraj?
Po Trebinju proti Nikšiču (tam nič ni), meja (1,2,3 pa je ČG) proti Podgorici (Titogradu) tam pa malo iskat pot za Skadar... Ni ravno enostavno za najti, GPS pomaga. Po ČG se držite omejitev hitrosti - ČG je res majhna ampak kazni so lepe. Meja z Albanijo - prideš, vidi slovenci, pa greš preko. Zeleno karta je tako obvezna že zaradi Bosne, torej jo imate. Ceste na albanski strani se pospešeno gradijo - beri, potebuješ maksimalno pozornost. Naenkrat jo zmanjka in je tam samo luknja. Torej po pameti.
Cene: sprejemljive. Bencin podobno, pir pol do enga evra, konjak glih tako. Policaje ti kot tujec ne zanimaš. Okradel te nihče ne bo.
Kakšen bunker ob cesti, radovedni ljudje.
Kolegu je preflozalo cev za hlajenje malo izza Skadra. (By the way, v Skadri obvezno na trdnjavo - če ne boste preveč presunjeni...). Lokalni majstri so vse uredili v roku ene ure za simbolično ceno.
Torej, do Tirane laganica, ogled mesta in cerkve mati Terezije (lokalna bejba) sam kaj veliko tu ni za videti. Socrealizem, ali pa sem že tako navajen takih in podobnih mest.
Torej, če prispete v Tirano popoldne sta dve varianti - če greste v Drač (Dures) potem le naprej.
Če je plan proti Elbasanu čez hribe ga ne srat. Izza Tirane, po vznožjem Skenderbegovega dvorca (ja, konjak) imate prečudovite hotelčke z odlično hrano (in čuvajem, ki bo s puško branil motorje) za simbolično ceno.
Plačilno sredstvo - vse bo OK.
Bankomati - seveda delujeo. Nekaj LEKov je dobro imeti; € so čisto OK. Ne goljufajo - pravzaprav ne goljufajo nikjer. Morda pri nas?

1926073-Tirana.jpg
 

Priponke

  • 1926073-Tirana.jpg
    1926073-Tirana.jpg
    118,2 KB · Ogledi: 446

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Torej, tretji dan; Tirana - Gjirokaster via Elbasan in Sarande. Cca 350 km; cel dan, da se razumemo.
Najprej zjutraj na dvorec Skenderbega; potem preko gorske ceste do Elbasana - must be - Vllore preko Sarandeja do Gjirokasterja.
Cesta Vllore - Sarande je neverjetno slikovita, gorska, divja. Opreznost - seveda. Ljudje - čudoviti. Obala - naravnost opojno romantična. Opaža se, da so tu bili nekoč Grki v večini. Sedaj pričajo le bele hiše z modrimi polknami. Ter zvoniki pravoslavnih cerkva. Take your time. Hrana in gorivo - povsod. Brez skrbi. Pa počasi...
Gjirokaster - na UNESCO seznamu - prekrasno mestece, polno antičnih zgradb. Ljudje sami svetujejo, kam iti jest, kje spat. Angleščina je OK; italijanski jezik je boljši. Ampak ni panike. Lahko pa ostanete v Sarandeju - na obali...

1926101-Gjirokaster.jpg
 

Priponke

  • 1926101-Gjirokaster.jpg
    1926101-Gjirokaster.jpg
    170,4 KB · Ogledi: 439

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Četrti dan: Gjirokaster - Korču - Pogradec - Ohrid - Debar; 350km
Predlog je padel: greva po "magistralni" cesti do Korcuja; če bi se danes vprašal bi šel čez Gričjo.
Za nek drugačen motor še OK, ampak za chopper - no way!
Pa sva šla. če bo kdo sledil - imejte poln tank bencina in dobre živce. Fotk ni s tega dela poti. Ni blo časa. Je pa huje kot makadam, sama luknja. Dobesedno. Saj je slikovita - ampak tu se konča. Marsikaj je slikovitega.
Torej, Korcu, meja z Makedonijo, Sv Naum in potem proti Mavrovskem jezeru. Malica v Ohridu.
Morda pa res mora vsak tudi kaj takega doživeti.
Albanska vukojebina - ljudje prijazni in nezaupljivi. Niso navajeni veliko tovrstnega prometa. Da bi se pa kdo za zabavo tu vozil... WTF?
Strahu pa ne... je pa lepo.

1926112-Debar.jpg
 

Priponke

  • 1926112-Debar.jpg
    1926112-Debar.jpg
    214,5 KB · Ogledi: 472

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
5. dan - ogled Mavrovskega jezera in narodnega parka okoli njega - pa preko naokoli (Kosova sva se izognila, če ne zaradi drugega pa zaradi meje, plačila zavarovanja itn...) do Ðavolje varoši. CCa 420 km;
Mavrovsko jezero bi bilo že samo posebi lepo za oddih. Ðavolja varoš - bila predlagana na seznam svetovnih čudes - pa popušila. V naši bližini vsekakor destinacija za ogledat. Spanje - šoferski motel ob cesti. Odlična hrana, super sobe, vse OK, motorja na varnem - cena sitnica.
Danes bi, verjetno, šel preko Uroševca - marmorna jama - Prištine in K Mitrovice. Pot krajša za vsaj 100 km. Pa takrat nisva šla. Morda prav, morda narobe.
Vsekakor, Ðavolja varoš je nekaj, kar si je vredno ogledati.
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
6. dan - potep čez hribovje preko Zlatibora in Mokre gore - Kusturica in njegov drvengrad, pa Višegrad (Andriæ, Most na Drini (nabijanje na kol)) do Foče. Pejsaži, neokrnjena narava. V Foči politični zbor pa edini hotel v renoviranju. Nekaj mark v žep pa sva imela sobo.
Tak, romantičen potep... cirka nekaj več kot 400 km.
Aja, fotk je malo manj - pač ni blo časa za fotkanje. Kdor bo šel si naj vzame malo več časa. Samostari na poti od Ovčara do Kablara, splavi na reki, postanek v Užicu, ogled hribovja - morda še Raške.
Pozor na cesti - ovinki so nepredvidljivi.
Drvengrad Kusturice - obvezen postanek. Če je čas - Šarganjska osmica - stari ču ču vlak, v hribe, odlična stvar za doživetje. Ozkotirni muzejski vlakec pelje v hrib, po osmici, do Mokre gore.
Hrana - brez komentarja.
Višegrad - most je OK, ostalo pa žalost.
Po dolini Drine skozi tunele - neprecenljivo. Le da tuneli niso osvetljeni.
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
7. dan - do Sanskega mosta. Preko Ilidže, Jablanice, Prozora, Ramskega jezera, Kupresa (super vožnja), Šipova - must see izvor Plive in kotle - do Sanskega Mosta. Bljah... 390 km
Torej, must see - Ramsko jezero - prekrasno. Vožnja po Kupreškem polju, potem dol proti Šipovu. Tam naravni otočki in izvir Plive. Ključ - trdnjava. Potem samo gasa do Sanskega mosta. Drago, ortodoksno in težko za prenočišče. Le bilo je na poti in logična destinacija.
Bliža se dom; vreme je bilo vso pot OK. Cene - bolj kot je na vzhod bolj je normalno. Zahod se je povampiril. Drago, bolj kot Avstrija...

1926133-SanskiMost.jpg
 

Priponke

  • 1926133-SanskiMost.jpg
    1926133-SanskiMost.jpg
    148,9 KB · Ogledi: 434

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Torej, zadnji dan - domov. Še odojek v Prijedoru. Na poti proti meji, ne da se zgrešiti, cca 4 km ven iz mesta. Priporočam.
SIcer pa imejte na umu - Hrvaška je v EU in neki mejni prehodi več ne delujejo kot mednarodni.
Ampak ni panike, hrčki sitni kot po navadi.
Torej, guma je skoraj šla - sem jo nameraval že v Valjevu zamenjat pa sem le prišel domov z njo. Direkt k Španu - isto kot pri vrnitvi iz Maroka, le takrat za zadnjo.
Cena potepa: bencin cca 320€, spanje cca 130€, hrana 70€, pjača pa kot kdo hoče.
To je to, na uč spanje in hrana ter pijača dnevno 30€, benz pa 10€/100 km.
Lepo se imejte...
Pa še kaj spišem.

1926136-Ljubljana.jpg
 

Priponke

  • 1926136-Ljubljana.jpg
    1926136-Ljubljana.jpg
    130,6 KB · Ogledi: 450
I

Izbrisan uporabnik #488

Lepo,nisem prej videl.
Daj mi povej kje si dremal ob Mavrovskem jezeru, nek motel si omenil.
Maš kak info več ali celo lokacijo?
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
na Mavrovem je še kar dobel hotel; se mi zdi, da se imenuje Srna. Najdeš ga pa nekaj 10 metrov od potopljene cerkve na desno. V smeri od brane proti smučišču.
Imajo wifi, še kar dobro za jest, drago pa itak ni tam doli.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Te podatke imam, so hoteli v Mavrovem na booking.com, jaz vprašam za namestitev iz prve roke, preverjeno, kje za ograjo.
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Spal sem v Debru, v mestu, gostilna ima tudi prenočišča. Booking je relativno nepotreben za take poti. Povsod se da scenkat. Imena se ne spomnim več.
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Te podatke imam, so hoteli v Mavrovem na booking.com, jaz vprašam za namestitev iz prve roke, preverjeno, kje za ograjo.

Sej sam ves, da tam doli se ne splaca omejevat na kak kraj, se posebej, ce je vreden le enournega obiska, vkljucno s kavo.

Tudi Srna je iz prve roke. Js vedno spim tam, ce mi znese casovno. Potem do Debra je se eno uro, se mi zdi; mogoce malo manj.
Od Debra cez Albanijo imas potem kake 2 ure brez hotelov, tako da le to imej v mislih. Pokrajina je sicer divja, ampak videl sem prevec divjih psov, da bi se mi pri mojih letih dalo spati za ograjo
wink-1.gif


Ti kar zavidam, ker gres dol...meni letos ne bo zneslo
frown-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ok, hvala, bo pa Srna
smile-1.gif


No, nisem mislil "za ograjo" dobesedno, ampak, da ima hotel ogrado, da težje pride kombi poleg. Letos ne grem s šotorjem, tako da bo spanje.

Dnevno je do 300km, tako da zelo mirna zadeva.



Takole je plan, dol s trajektom, se mi ne da vozit, pa Albanije letos tudi nix, razen, če bi bilo konec aprila zelo slabo vreme, potem bo plan B po Grčiji in nazaj čez Albanijo.

Lani je bilo v istem času doli pravo poletje.
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Ok, hvala, bo pa Srna
smile-1.gif


No, nisem mislil "za ograjo" dobesedno, ampak, da ima hotel ogrado, da težje pride kombi poleg. Letos ne grem s šotorjem, tako da bo spanje.

Dnevno je do 300km, tako da zelo mirna zadeva.





Takole je plan, dol s trajektom, se mi ne da vozit, pa Albanije letos tudi nix, razen, če bi bilo konec aprila zelo slabo vreme, potem bo plan B po Grčiji in nazaj čez Albanijo.

Lani je bilo v istem času doli pravo poletje.

Ti, sej ne, da ti kaj solim pamet, ampak pot po Kosovu je brez veze; edino v hribih od Pec do Rozaje je fajn ovinkasto in tudi asvalt je se kar OK.
Ali pa ce probas it iz Debra direkt na Kukes in potem na Prizren. Ker od Mavrovega (no, od glavne ceste dalje) do Skopja in tiste meje s Kosovim je spet ena sama dolgocasna ravnina, pa vroce ko pes.

Aja...konec aprila. No, mogoce pa v hribih ne bo snega
wink-1.gif


a sem ze napisal, da ti zavidam?
wink-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Do Šar planine ni videti druge poti :) na Kosmetu pa še nisem bil, ne bo škodilo, bom dal tistih 15 eur.
Peljal bi se tudi Peč-Plav, a je meja zaprta, škoda.

Aprila pa zna kje biti sneg, ampak cesta bo tam kopna, le Durmitor me malo skrbi.

Lani prelaz Metsovo konec aprila po hudi zimi, je bil prevozen na črno, tak da se za šarplanino in prokletije ne bojim, sicer pa na jug :)
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Čist moj predlog - na Kosovu sem delal dvakrat po 2 meseca - nič ne zamudiš, če ne greš tja. Pa še z džipom je bilo mal nevarno zaradi nedefiniranih voznikov, krav, psov in smeti na cesti.
Maš pa res bližje, če greš tam čez proti Ðavolji varoši iz smeri Mavrova.
Ampak pamet v roke! Precej držav sem prevozil in Kosovo je eno najbolj norih. Folk je pa drgač ljubezniv.
LPM
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ðavolji Varoš? če pravi vidim je to v Srbiji in povsem iz moje smeri
smile-1.gif
to bi moral celo Kosovo obvoziti, da pridem v Črno goro v NP Prokletije.

Hvala za opozorila glede ceste, vendar pa sem se vozil tudi po Tirani dve leti nazaj in ni bilo prav nobenih težav. Probaš se zliti z njihovo prometno kulturo in si mimo. Menda bom pa ja zdržal par ur vožnje čez Kosovo po njihovih glavnih cestah.