otrok in laringitis

problemout

Pripravnik
21. feb 2012
432
0
16
Prejšni teden sem otroka (4 leta) peljal na dežurno. Zdravnik je ugotovil, da ima laringitis. Dobila je tudi inekcijo. Že cel teden pa ima hud lajajoč kašelj in povišano temperaturo do 39 (dnevna nihanja).

Najbolj me skrbi kašelj, ki je ponoči konstanten in ne preneha. V priponki je posnetek. Obstaja, kaj za blažitev kašlja ali kako zdravilo za lajšanje tega.......
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.300
62
48
nisem zdravnik, ampak naš je imel bronhitis in ko sem brskal po netu za lajajoč konstanten kašelj, sem videl da zdravniki predpisujejo Ventolin in Flextide. Tako da je najbolje če jo pelješ k pediatrinji, da jo posluša in poredpiše zdravila.
 

sole

Fizikalc
20. jul 2007
1.447
17
38
ko ima "naša" laringitis uporabljamo inhalator pa hitro mine. Se je ženavadila, damo risanke gor pa ga drži brez problema.
Na začetku pa je kar umetnost otroku to držat.

Dobi pa ga kar pogosto.
 

sole

Fizikalc
20. jul 2007
1.447
17
38
točno tako.
Ko je prvič fasala in nismo imeli inhalatorja, smo takoj spustili vročo vodo v kopalnici, da se je navlažil zrak in sedeli v kopalnici.
Stanje se je takoj izboljšalo.
 

roseanne

Pripravnik
9. avg 2007
364
0
16
Tudi pri nas zelo pomagajo vlažne inhalacije - ker (še) nimamo inhalatorja, tudi smo pri nas prakticirali paro v kopalnici, pa seveda vlaženje njene sobe. V dneh, ko je bil kašelj najbolj intenziven, pa tudi Ventolin parkrat na dan.
Moraš pa vedeti, da suh dražeč kašelj lahko po respiratorni okužbi ostane tudi več tednov, pač zaradi preobčutljivosti dih. poti in v bistvu ga lahko edino blažiš - vlaženje prostorov, zadosten vnos tekočin, vlažne inhalacije.... Nad zdravili, ki zavirajo kašelj, pediatri načeloma niso glih navdušeni....
 

problemout

Pripravnik
21. feb 2012
432
0
16
sem šu kupit
Medikoel ultrazvočni ME120 + fiziološko...

hvala za nasvete....... Tamala res obupno kašlja, da se mi reva prav smili.

še enkrat hvala...

Lp
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Moja 5 letnica ima vsako sezono vsaj 1x laringitis in če gremo k zdravniku vedno dobi pumpico Flixotide. To mora potem dobiti po 2 vpiha najprej na 6 ur, po 2 dneh pa na 8 ur....in pomaga. Sedaj niti ne gremo več posebej k zdravniku če ni drugih problemov (vročina, ....) in ji damo samo pumpico. Je pa lahko zadeva zelo nevarna, ker če se ne pozdravi pravilno oz. če napreduje lahko dobi pljučnico oz. lahko ima konkretne težave z dihanjem. Tako da če po 3 dneh nebi bilo bolje takoj nazaj k zdravniku.
 

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
no laringitisa ne jelnji z lahkoto... je resnen problem pri zalo malih otrocih..mis mo ga imeli konstatno na 2 meseca ( 1 leto). ob hujših oblikah smo hodili v bolnico na inhalacije z ventolinom in adrenalinom.

doma imamo pač ta hladni uparjalnik, inhalator ki ne segreva vode, potem ta sobni uparjalnik, ki vlaži sobo čez noč, in pa ventolin.

Takoj ko se pojavi, začnemo inhalirat...in je laringitis v 2 dneh odprevlejn...

Če nimaš zgoraj naštetih stvari....naredi tako kot so zgoraj omenili..kopalnica in narediš paro ( samo ni toliko dobro ker je toplo )
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik sole pravi:
mi dajemo vedno fiziološko....

Otrok že tako kašlja, ti mu daš pa še fiziološko, ki še bolj sili na kašelj. No, kakorkoli, lahko mu daš oboje, samo je bolje destilirana voda. Tudi večina UZ inhalatorjev je narejena za destilirano vodo, če ne kar vsi ? Preberite navodila.

Kakšna pumpica bi tudi pomagala nevem zakaj je zdravnik ni predpisal, očitno ni toliko hudo stanje nevem? Drugače pa lahko otroka probaš ob kašlju dati na mrzel zrak (recimo na okno zavitega v deko seveda) nekateri pravijo da mrzel vlažen zrak dobro deluje, izkušenj s tem pa nimam.

LP
 

problemout

Pripravnik
21. feb 2012
432
0
16
Stanje je bilo tako hudo, da je dobila inekcijo neke steroide (ne me za besedo držat), ker se je otrok prav dušil. Kot rečeno smo bli na dežurni, ko sem poklical njeno zdravnico je pogledala izvid dežurnega in rekla naj počiva, pa da majo polno....

glede fizološke pa nisem vedel, res pa je da imamo v hiši izredno suho (talno gretje) nimamo nobenih klasičnih radiatorjev... Jo bom v ponedeljek ponovo probal prijavt k zdravniku.

v navodilih piše, da notr nalijemo mrzlo vodo, priporočeno destilirano, kar nismo.... bomo v naslednjič dali...

(fiziološko nam je pa predlagal farmacevt v lekarni, ki je aparat prodal).... hvala za pojasnilo....
 
Nazadnje urejeno:

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
malo sem medicinec po poklicu in ti bom odgovor na vprašanje,laringitis je vnetje grla,po mojem si dobil antibiotik,ki bi naj zadostoval,lahko pa se vnetje preseli zloblje torej v bronhije,kakor je tudi razvidno iz kašlja,kar pa tudi ni nujno,saj če otrok kašlja precej,je sčasoma kašelj še bolj hropeč,po mojem je tvoj otrok potreben spreja,ventolin ali beroduala še prej,da se mu odprejo bronhiji in zacne izkašljevati sluz,ki se sedaj nabira,vendar se le-ta ne more izloæiti iz sapnic,ker so zožene,spreji pa odprejo sapnice in imajo tudi učinek zdravljenja vnetja.Omenjeni spreji Budiair,Flexotide itd,pa se uporabljajo tudi pri omenjenih boleznih,vendar le ko ima otrok dokazano astmo in so vneta pljuča.
Absolutno moraš k zdravniku,da posluša ponovno pljuča in ti da kak sprej,sploh ponoči če so kašlji izrazitejši nakazuje na bronhitis,če pa se bronhitisi ponavljajo večkrat letno pa so posledica tudi kašne alergije in z testi se kasnje ponavadi dokaže astma.
Glej,da boš otroku pred spanjem dobro očistil nos,daj mu kakšne kapljice,ker če ima zamašen nos,potem mu lahko tudi sluz kaplja v sapnik in ga draži in zato kašlja.
Ne zdravi ga več z domačimi pripravki,sploh,če ima tako visoko temp še vedno po enem tednu moraš k zdravniku takoj.

lp
 

problemout

Pripravnik
21. feb 2012
432
0
16
Stvar je v tem, da je laringitis viroznega izvora in antibiotikov ni dobila, sem ženo vprašal baje inekcijo kortikosteroidov. Pljuča je poslušala....

Sem totaln laik, čudno da na dežurni nismo dobili nobenega papirja. Pediatrinja (lečeča) pa je dejala, da take inekcije dajejo res v hudih primerih........

Na dežurni smo bili nedeljo, v torek pa smo klicali osebno zdravnico otroka, ki je odsvetovala obisk, ampaka če se bo vročina še prisotna in kašelj izrazit, naj pokličemo v ponedeljek?

to je vse kar ti lahko povem.... Men se vse skupaj čudno zdi, nism nek paničar, ampak still občutek imam, kot da so zdravniki siti vsega in da pač prestavljajo kar se prestaviti da.....

to ni kritika, ampak moje mnenje, da me ne boste kuj zasuli.....
 

problemout

Pripravnik
21. feb 2012
432
0
16
mogoče... mela je zelo otečen grlo in dokaj zaprto.. lej po pravic povem pojma nimam, čudno da papirja nismo dobili.... V ponedeljek bom spet klical in jo naročil.

Naj povem še to, da sem jo na dežurno peljal, ker se je tamal prav davila.... Pa nima asme oz asmatičnih napadov..
 
Nazadnje urejeno:

roseanne

Pripravnik
9. avg 2007
364
0
16
(prvi stavek je namenjen uporabniku dejvi)
Ne govoriti kar tako na pamet...
- velika večina laringitisov je VIRUSNIH, zato se antibiotik praktično nikoli ne predpiše
- v terapiji se običajno da injekcijo / tableto kortikosteroida (večinoma dexa) in v inhalacijah adrenalin ter FR - to govorim za dežurno službo oz. otroško ambulanto
- za doma, če kašelj vztraja, pa res še kako lokalno zdravilo v obliki pršila. Kot sem rekla, pri nas je Ventolin delal čudeže za čez noč, vendar je naši tudi fajn piskalo nad pljuči.
- tako da tudi jaz priporočam, da se greste še enkrat pokazat. Je pa tako - glede na vročino bi bilo smiselno opraviti tudi laboratorij, ta pa v manjših krajih ob nedeljah ni možen. Tako da presodite, ali je smiselno, da hodite danes (ali punčka samo kašlja in ima vročino, ki jo lahko zbijate, ali pa je tudi drugače prizadeta, neješča, nerazpoložena, apatična...), ali pa vztrajate jutri na pregledu pri izbranem pediatru. Punčko bi bilo vsekakor dobro še enkkrat poslušati (možnost bronhitisa) in kontrola krvi, saj se vsaka virusna okužba lahko zakomplicira z bakterijsko okužbo, pač zaradi slabšega imunskega sistema.
- pa srečno
smile-1.gif