Optika v objektu od A1 ali lahko izberem drugega operaterja?

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Pozdravljeni!

A1 se je odločil, da bi mogoče v bloku uredil optiko in zbirajo soglasja.
Kakšno je sedaj stanje v praksi s to instalacijo. A si jo operaterji že posojajo med sabo ali bo čez 14 dni prišel Telekom/Telemach... in bo želel potegniti po bloku vsak svojo instalacijo?
 

laser

Pripravnik
9. okt 2007
442
3
18
kakor jaz vem A1 ne dela svoje optike on čaka na telekomovo optiko. Potem se pa oni priklopijo gor oziroma jim to ureja telekom, vsaj tako je pri nas.
 

Nekdoiznekje

Pripravnik
13. avg 2019
108
18
18
kakor jaz vem A1 ne dela svoje optike on čaka na telekomovo optiko. Potem se pa oni priklopijo gor oziroma jim to ureja telekom, vsaj tako je pri nas.
Pri nas je optika od telekoma "že" od leta 2005. Vseeno pa je letos A1 "težil", da bi oni potegnil svojo. Kot lastnik stanovanja soglasja nisem dal, ker vsak svoje pa res ne more vgrajevat, drugače bomo v bloku kmalu kot na kitajskem kjer žice visijo kar vsepovprek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jinetera

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
No trenutno imamo v bloku samo T2 optiko, sedaj je telekom zatežil z svojo. Smo rekli da, vendar brez dodatnih zadev po hodniku. Po ogledu telekom tehnika je rekel, da so kanalete po hodnikih dovolj velike za 2 optiki, tako da naj pripeljejo, konkurenca ne škodi. Vse vkup bo pa v isti škatli
 

Nekdoiznekje

Pripravnik
13. avg 2019
108
18
18
No trenutno imamo v bloku samo T2 optiko, sedaj je telekom zatežil z svojo. Smo rekli da, vendar brez dodatnih zadev po hodniku. Po ogledu telekom tehnika je rekel, da so kanalete po hodnikih dovolj velike za 2 optiki, tako da naj pripeljejo, konkurenca ne škodi. Vse vkup bo pa v isti škatli
Bodite zraven pri vgradnji.
nam je telemach vgradil svojo 5cm x7cm poleg telekomove enako velike, čeprav je bil dogovorjen kabel po obstoječi kanaleti.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Hvala za info, bomo pozorni. Čeprav v štartu mislim da bojo potegnili samo do omarce v kleti. Ko bo kak vzel njihov paket, bodo pa vsakem posebej vlekli v stanovanje preko obstoječih kanalet. Vsaj tako je t2 naredu. Spelal prazne kanalete po celem bloku, pa optiko do omarice, potem pa vsakem naročniku posebej vlekel iz omarice v stanovanje. Mislim da P2P sistem oprike, ka ma pa telekom, pa ne vem.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Nekdoiznekje

jinetera

Pripravnik
7. sep 2007
544
8
18
T2 in Telekom baje imata dogovor o skupni gradnji inštalacij. Ne vem pa če samo za kanale ali tudi za kable.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Sem dobil še uraden odgovor A1, če bo kdo imel podobno dilemo:

Omrežje optike A1 bo možno le za uporabnike A1, katerim bodo prejeli tudi kupon ugodnosti 480€ popusta za A1 Kombo pakete

Tako da ja, mojster, ki pobira soglasja zavaja bodoče uporabnike in s tem poskuša na nepošten način pridobiti dovolj veliko število podpisov.

Bi imeli v bloku optiko? ja seveda bi jo imeli, ampak ker je blok relativno nov NE ŽELIMO 5 kanalov po stenah in potem še do vsakega stanovanja. V obstoječi podometni predpripravi pa je na tesno dovolj za eno instalacijo. In če damo not A1 vsa konkurenca odpade.

A je kdo rešil zadevo v smislu, da se interna instalacija naredi samo ena, na vhodu v blok pa se postavi omarica v katero lahko več ponudnikov pripelje svoje priključke in se potem pač spodaj spoji na enega ali na drugega? Pač je nekaj več zaključkov na optiki in en patch panel, ampak to je edina "pametna" rešitev.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Lažje je napeljati pet kanalov, kot določiti osebo, ki bo skoordinirala vseh pet ponudnikov. Lažje je tudi zaradi vzdrževanja sistema, ker ne bo skupnih linij, na katere bi se izgovarjali ponudniki (khm.. khm... Telemach) ob morebitnih napakah.
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.436
100
63
40
Malo tu,malo tam :)
Sem dobil še uraden odgovor A1, če bo kdo imel podobno dilemo:

Omrežje optike A1 bo možno le za uporabnike A1, katerim bodo prejeli tudi kupon ugodnosti 480€ popusta za A1 Kombo pakete

Tako da ja, mojster, ki pobira soglasja zavaja bodoče uporabnike in s tem poskuša na nepošten način pridobiti dovolj veliko število podpisov.

Bi imeli v bloku optiko? ja seveda bi jo imeli, ampak ker je blok relativno nov NE ŽELIMO 5 kanalov po stenah in potem še do vsakega stanovanja. V obstoječi podometni predpripravi pa je na tesno dovolj za eno instalacijo. In če damo not A1 vsa konkurenca odpade.

A je kdo rešil zadevo v smislu, da se interna instalacija naredi samo ena, na vhodu v blok pa se postavi omarica v katero lahko več ponudnikov pripelje svoje priključke in se potem pač spodaj spoji na enega ali na drugega? Pač je nekaj več zaključkov na optiki in en patch panel, ampak to je edina "pametna" rešitev.


Sem dobil iste odgovore kot ti ter ponudbo za podpis soglasja za A1 .
Sem poslal informativno potem na Telekom mail in povpraševanje za optiko v bloku pa je bil odgovor, da nimajo v planu nič delat . Ko sem jim dejal ,da vem ,da je ob bloku trasa z optiko in da A1 zbira soglasja in da bo napeljal optiko v naš blok so se pa zganili . Poslali tipsko soglasje za dela, ki smo ga na sestanku etažnih lastnikov dali na dnevni red in podpisali ,da smo zbrali zadostno večino . Zdaj pa je na Telekomu da uredi v blok optiko . Nekje do konca leta je bilo govora . Poskusi še ti enako . Boš videl da bodo uredili
 
Nazadnje urejeno:

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
A je kdo rešil zadevo v smislu, da se interna instalacija naredi samo ena, na vhodu v blok pa se postavi omarica v katero lahko več ponudnikov pripelje svoje priključke in se potem pač spodaj spoji na enega ali na drugega? Pač je nekaj več zaključkov na optiki in en patch panel, ampak to je edina "pametna" rešitev.
Kako to skoordinirat v obstoječem objektu ne vem, je pa točno tako narejeno pri nas, torej da je interna inštalacija naša in samo ena, potem pa na neki skupni točki spodaj spatchajo operaterja, ki ga naročiš (za Telemach, T-2 in Telekom). Kolikor vem je enako tudi v večini drugih novejših blokov (vsaj v Ljubljani).
 

Nekdoiznekje

Pripravnik
13. avg 2019
108
18
18
Ja, v novogradnjah povsod sedaj to napeljujejo. V starih blokih so pa še kabelsko posebej razbijal stene in vgrajeval. Še telefonska bakrena parica je ponekod "Češko" napeljana v starih blokih.