Oporoka

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Ker se vcasih zbudim z bolecim krizem, sredi noci vstanem da grem scat... V glavnem staram se
evil.gif
sem zacel razmisljati o oporoki.
Ker imam malo zakomplicirano situacijo (2 mladoletna otroka in pa bivsa partnerka - ne bom tukaj pisal grdih besed...) me zanima kako to poteka. Lahko sestavim sam, dam overiti, ali se bolj splaca da mi nekdo to sestavi,... V glavnem o tem se nisem se nic kaj dosti zanimal pa glede na to da smo na alterju sami strokovnjaki za vse zadeve, ni vrag da ne bi kdo kaj vec vedel o tem. Hvala!
cheer.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Lahko sestaviš sam = to je tip oporoke =lastnoročna oporoka.

To pomeni, da jo lastnoročno napišeš na papir in podpišeš. To je vsa umetnost.

Brez prič seveda.

Oporoko lahko deponiraš na sodišču, mislim da je taksa 15 eur...

Ima veliko dokazno vrednost (napisana z lastno roko), overitev ni potrebna, priče niso potrebne (to bi bili drugi tipi oporok).

Citat:

II. OBLIKE OPOROKE
Lastnoročna oporoka
63. člen
(1) Oporoka je veljavna, če jo je oporočitelj lastnoročno napisal in podpisal.
(2) Oporoka je veljavna, čeprav ni v njej naveden datum, kdaj je bila napravljena.

Dovolj že taka povsem enostavna

--------------------------------------------
OPOROKA

Datum, kraj...

Pri polni zavesti, brez sile, zmote ali zvijače, zapuščam vse svoje premoženje oporočnemu dediču .............. .

Podpis

---------------------------

Daš v kuverto, neseš na sodišče, taksa je 10 EUR vidim al pa izročiš dediču...

9302
Hramba oporoke pri sodišču
10 EUR
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Hvala za odgovor. Eno vprasanje, ce zapustim recimo stanovanje mladoletnima otrokoma, domnevam da to pomeni, da ce je moja bivsa partnerka njuna skrbnica, do njune polnoletnosti ona razpolaga z nepremicnino?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Razpolaganje ni primeren izraz...

Skrbi za njuno premoženje, ne more fa prodati brez soglasja csd itd.

V čem bi bil problem?
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
V tem, da sva razcistila na sodiscu, kjer je na veliko lagala in dobila vec kakor si (seveda po mojem mnenju) zasluzi. In bi rad poskrbel za otroka, ne bi pa rad, da se ona kakorkoli se dodatno okoristi s tem.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Lahko pa najbrz napisem, da bosta s tem lahko sama razpolagala po polnoletnosti?
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
sicer ne vem, kaksna je tukaj dodana vrednost, da bi oporočno zapustil premoženje svojim otrokom, ki so itak tvoji zakoniti dediči.

Skratka, v vsakem primeru bi tvoja otroka dedovala po tebi.
 

Katunga

Fizikalc
1. sep 2007
1.068
0
36
Koper
kr priznaj da te medtem, ko si pomislil, da bivša dobi stanovanje ni prav nič bolel križ....
evil.gif

...malo heca stari...
cool-1.gif
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Verjetno se hoče zaščititi, da nebo kdo drug kaj potegnil vn,ampak želi vse prenesti otrokom.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Želim vse prenesti otrokom seveda, ampak fora je v tem da ne bi rad, v primeru da se meni kaj zgodi, da bi bivša prišla v stanovanje in tam živela, ker si res ne zasluzi nič več kot je že dobila.
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
Citat:
Uporabnik lost1 pravi:
Verjetno se hoče zaščititi, da nebo kdo drug kaj potegnil vn,ampak želi vse prenesti otrokom.
glede na to, da je partnerka že bivša, itak po zakonu otroci dobijo vse.

Z oporoko ne moreš doseči nič več. s premoženjem do polnoletnosti razpolaga zakonita zastopnica otrok, seveda ob soglasju CSD, kasneje pa otroci sami. Tega z oporoko ne moreš izključiti, prav tako oporočnim dedičem ne moreš postaviti pogojev...

Tako da, skrb odveč.

Glede bivše: move on. nima smisla.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
glede na sosednjo temo, pa ona potem noče it več ven
wink-1.gif

ti se stgeneš, ona pride v hišo za par let, dokler otroka nista 18, potem pa ona noče ven.
Ali bosta lastno mati metala iz bajte? Če jima je lahko dovolj dolgo prala možgane se je niti ne bosta hotla rešit.
Skoraj sigurno pa ne dokler ne bota imel punc, službe... kuhano in oprano ima vsak rad;)
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Guinness pravi:
Želim vse prenesti otrokom seveda, ampak fora je v tem da ne bi rad, v primeru da se meni kaj zgodi, da bi bivša prišla v stanovanje in tam živela, ker si res ne zasluzi nič več kot je že dobila.

Perfektnih ločitev, če so mali otroci, ni...
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
glede na sosednjo temo, pa ona potem noče it več ven
wink-1.gif

ti se stgeneš, ona pride v hišo za par let, dokler otroka nista 18, potem pa ona noče ven.
Ali bosta lastno mati metala iz bajte? Če jima je lahko dovolj dolgo prala možgane se je niti ne bosta hotla rešit.
Skoraj sigurno pa ne dokler ne bota imel punc, službe... kuhano in oprano ima vsak rad;)
ja, ampak tukaj ti oporoka nič ne pomaga.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
sej to sem hotel povedat... da tudi, če bo imel oporoko in ko bo ona enkrat lahko prestopila prag, se lahko začnejo težave.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
No sej to, nekako bi se rad zaščitil pred tem, da bi ona koristila te zadeve, če pride do česa. Torej ni nikakršne variante ali kaj?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Kaj si ne boš kakšne poiskal, ki te bo pripravila do prepisa stanovanja?
smile-1.gif