OPEL - odpoklic zaradi goljufanja pri testih izpušnih plinov

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Ne bluzite o 100 km toplovodih, izgube energije so pri tem ogromne in nesmiselne. Ne gre samo za toplotne izgube skozi izolacijo, gre se še za črpalke ki bi to vodo poganjale, za kar se potrebuje elektriko. Energija ki segreva cevi zaradi upora pride lahko samo in zgolj iz električne črpalke.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.261
-8.464
113
Kot prvo izgube niso glih ogromne. Vsekakor so dovolj majhne, da obstaja možnost ogrevanja LJ z NEK2, ko bo, če bo.
Kot drugo pa se gre pri tem za odpadno toploto, kjer je vsekakor večja korist, če ogrevaš xyz mesto kljub izgubam, kot pa da mečeš toploto v zrak s hladilnimi stolpi ali ogrevaš Savo.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Toplota je že da odpadna, energija za gonit črpalke pa ni. Na dan s številkami, jaz pravim da je ogrevanje LJ z NEK2 ena velika pravljica skregana z zakoni fizike.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.261
-8.464
113
Pol boš pa moral še malo poštudirati fiziko, ker ti njeni zakoni ne laufajo glih najbolje.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Saj pravim na dan s številkami pa bom utihnil, začni pri potrebni moči črpalk, ki bodo poganjale to vročo vodo in št. odjemalcev v LJ. Potem bom pa utihnil.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Predvidevam, da je treba pripeljat le do Toplarne, od tam dalje je že vse narejeno. In razvodi po LJ hitro nanesejo na več sto km.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Toplota je že da odpadna, energija za gonit črpalke pa ni. Na dan s številkami, jaz pravim da je ogrevanje LJ z NEK2 ena velika pravljica skregana z zakoni fizike.

Saj je skregana.

Bolj se splača pri NEK narest toplotno črpalko, ki trenutni "odpadni toploti" dodatno dvigne temperaturo do nivoja, da lahko zalaufaš sekundarni turbinski - generatorski sistem. Potem pa trafo na par MV, pa se z drati energija pelje naprej as usual, kot se že iz primarnega sistema.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gasper008

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Saj je skregana.

Bolj se splača pri NEK narest toplotno črpalko, ki trenutni "odpadni toploti" dodatno dvigne temperaturo do nivoja, da lahko zalaufaš sekundarni turbinski - generatorski sistem. Potem pa trafo na par MV, pa se z drati energija pelje naprej as usual, kot se že iz primarnega sistema.

Kere buče pa zdele ti prodajaš.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Še enkrat, problem je prenos energije v obliki toplote, tako same izgradnje in polaganje 100 km izolirane cevi z dovolj velikim presekom, kot potem kasneje sami obratovalni stroški poganjanja vroče vode po cevi. Verjamem v manjše lokalne TE na biomaso, ki z odpadno toploto lokalno ogrevajo še manjše mesto, z odjemalci ki niso več kot 5 km stran, buče o 100 km toplovodu mi pa ne bo noben prodajal.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.839
113
pri taščici
Kot prvo izgube niso glih ogromne. Vsekakor so dovolj majhne, da obstaja možnost ogrevanja LJ z NEK2, ko bo, če bo.
Kot drugo pa se gre pri tem za odpadno toploto, kjer je vsekakor večja korist, če ogrevaš xyz mesto kljub izgubam, kot pa da mečeš toploto v zrak s hladilnimi stolpi ali ogrevaš Savo.
Savo bomo se vedno ogreval, prav tako rabil hladilne stolpe. Poleti ljubljana na rabi veliko ogrevanja.
Ce ze fantaziramo o tem, potem definitivno bolje zagreb ogrevati kot lj. V zagreb bo voda sama tekla.
V toplovodih po lj kot srm nekje slisal je para. Bo v tem primeru tudi?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.261
-8.464
113
Ce ze fantaziramo o tem, potem definitivno bolje zagreb ogrevati kot lj. V zagreb bo voda sama tekla.
Uf kakšna modrost. Neverjetno. Nazaj iz Zagreba se bo voda pa kar teleportirala:valjamse:

V toplovodih po lj kot srm nekje slisal je para
Ni. Spucaj uhe, da boš drugič prav slišal.

Še enkrat, problem je prenos energije v obliki toplote, tako same izgradnje in polaganje 100 km izolirane cevi z dovolj velikim presekom, kot potem kasneje sami obratovalni stroški poganjanja vroče vode po cevi. Verjamem v manjše lokalne TE na biomaso, ki z odpadno toploto lokalno ogrevajo še manjše mesto, z odjemalci ki niso več kot 5 km stran, buče o 100 km toplovodu mi pa ne bo noben prodajal.

Kot kaže to ni tak problem, če se aktivno razmišlja v tej smeri. Mogoče pa le ima kdo malo več pojma o teh zadevah od tebe. Recimo tisti, ki so naredili te načrte.

In ne, ni mi potrebno podajati številk, ker jih nimam v žepu in ker jih ne bom iskal zate.

P.S. V prvi študiji leta 2008 se ogrevanje LJ ekonomsko ni splačalo. V študiji leta 2012 se je že. Razvoj gre dalje.
Lahko pa da ti res veš, kar drugi ne, zato prosim opozori Fince, da je 90km(ok, 77 - 98km, odvisno od trase, ki jo bodo izbrali) toplovod za ogrevanje Helsinkov, ki se ga spravljajo graditi ena velika neumnost :fredi:
 
Nazadnje urejeno:

Floki

Guru
6. sep 2007
9.891
3.019
113
Toplota je že da odpadna, energija za gonit črpalke pa ni. Na dan s številkami, jaz pravim da je ogrevanje LJ z NEK2 ena velika pravljica skregana z zakoni fizike.

Očitno ne ta študija oz predlogi so dostopni tudi na netu samo malo poišči. Sicer pa bi moral nek2 2000 MW toplote spuščati ali v zrak ali pa v Savo. Predlogi so bili bolj v ogrevanju zasavja in dolenjske v skrajnem primeru rudi LJ. Ampak na to bi lahko že sedaj mislili ko gradijo spodnjo in srednjo savo in urejajo tudi brežine in infrastrukturo poleg. Najceneje bi bilo že sedaj zraven graditi še en jarek za toplovod in ostalo infrastrukturo. Ampak problem je ker potem se ne bo 2 krat zaslužilo kar bi bilo pri nas.....bogokletno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.839
113
pri taščici
jest5
Samo to
Zakaj bi j moral nazaj posiljat? Spustis jo naprej (ohlajeno) proti beogradu. Je pa res da bo sava med krskim in zagrebom imela na ta racun imela nekaj manjsi pretok.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.268
1.940
113
Toplota je že da odpadna, energija za gonit črpalke pa ni. Na dan s številkami, jaz pravim da je ogrevanje LJ z NEK2 ena velika pravljica skregana z zakoni fizike.

Verjetno pa ni, ker črpališče z vgrajenimi črpalkami je postavljeno že dolga leta in to sredi Ljubljane.
Edino NEK2 nam manjka. Pa NEK 2 je bila mišljena v smeri proti Litiji, mislim da okol Dolskega, tako da ne bi bil prav dolg vročevof