Omet, debelina

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Pozdravljeni,

Pri ometavanju sem naletel na "težavo" da moram zgoraj nametati cca 5cm ometa da bo stena ravna. Me zanima če bo takšna debelina ometa OK ali bo kaj narobe (pokanje stene), in kaj je alternativna rešitev? (za ometavanje uporabljam Baumit MPA 35).

Hvala že vnaprej,

Miha
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.836
3.858
113
RTFM?

Glede na tehnični list ni noben problem, je pa potrebno naredit v več (2h) slojih če se želiš izognit razpokam.

največja debelina 25 mm pri enoslojnem nanosu

Malto porežemo z lato ter omet zaribamo z ustrezno gladilko za
zaribavanje. Na mestih, kjer je, npr. zaradi neravnin v podlagi, potrebna večja
debelina, je treba paziti, da prvi sloj ometa (debeline max. 25 mm) vodoravno
razbrazdamo in pred naslednjim nanosom navlažimo (površino ohranjamo
vlažno vsaj 2 dni).
 

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Sem prebral tehnični list, vendar kljub temu nisem bil prepričan glede pokanja tudi če nanesem v več slojih... Hvala.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.836
3.858
113
Če boš dal zidarju (6pack za par ur dela pa par 10k na roko) ti bo naredil toliko z enim slojem, če daš šiptarjem enako. Popokalo bo če se bo prehitro sušilo, to pa je bolj odvisno od ostalih pogojev kot od debeline. Včasih so itak vsi ometi malo popokali, še več dokler se niso pojavile razpoke se omet ni smatral za suhega! Danes s sodobnimi dodatki v betonu načeloma pokanja nebi smelo biti več če narediš prav in če so ostali parametri ustrezni.

Tehnični list pravi da do 2.5cm v enem sloju, sledi sušenje (deformacija materiala) in potem nov sloj. Najbolj kritičen je spodni sloj ker ga prehitro veže podlaga (zato se je včasih dajal "špric" pred dejanskim ometom), potem debelina nima take vloge če so ostali parametri sušenja ustrezni.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.818
2.080
113
Poznavalcu ne, nepoznavalcem pa se zdi grozno, da je cela bajta spokana, to se bo garant v tednu, dveh vse porušlo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Da izkoristim tole temo...

Ometi prej ali okna prej? Kako in zakaj tako?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.068
113
Kaj pa vem, nacelno lahko prej, pac bodo se enkrat hodili da ti špalete naredijo. Ampak,jaz sem bajto vseeno zaprl prej (pred ometom moraš imeti načelno vse inštalacije itd. Marsikomu so vse pokradli ce je imel inštalacije prej, pred okni oziroma če bajta ni bila zaprta.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Če se gre v varianto ometi prej, se potem naredi še špalete, ali to kasneje? nekaj berem o mokri ali suhi montaži oken, kaj je tu razlika? ker majster za ometavanja mi pravi, da če prvo omete, potem nihče ne bo tako lepo zaključil...če pa gremo do špalet, pa je to to, ali?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.068
113
ja to ne vem kako se potem lotijo špalet.ker dajo noter kotnike, itd,in verjetno ti morajo več prostora pustiti. Suha montažo razumem, da ni več ni malte poleg. Verjetno se montira slepe podboje. In potem noter vstavijo okno. Slepe podoboje pa naredijo špalete in vse fertig.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Hja, majster za okna pa pravi, da raje prvo špalete, da se lepše zadihta :)

kateri mojster ima prav?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.068
113
jaz ne vem kak bi okno potem dihtal...jaz recimo sem vse ral trake potem sam naredil tako kot treba,ves pur pen pregledal,popravil itd. Potem pa preko stirodur in rihtanje špalet. Kako bi to v drugačnem vrstnem redu naredil bolje nimam ideje.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Če ometov ne bodo gladili, potem obvezno okna prej noter. Kako hudiča pa boš naredil špalete, da se ne bo videlo da je flikano?
Če pride na vrsto še glajenje, lahko okna montiraš kasneje.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Nekaj še mi povejte. Mojstri bodo pripeljali silos, izvedeni bodo torej strojni ometi.

Ve kdo mogoče kakšen štrom se rabi za to? Je dovolj eno- ali mora biti tro-fazni? Kakšna moč?
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.055
1.269
113
Odvisno kako robo majo. Vecinoma trofazno, pri nas so s sabo pripeljali tudi agregat, ce bi bilo potrebno.
 

Podobne teme