Okolju prijazni avtomobili

luka51

Guru
16. avg 2007
13.840
5.084
113
vojska rabizanesljivost. Ne pa da na nekem odročne polju reče. Alo hanza daj čaki malo nehajte strelat nam je štroma zmankalo
 

kegelj

Fizikalc
30. apr 2012
405
93
28
26k€ za avto z 182 konji in vodljivostjo kot gokart, ter stroškom po kilometru 5 do 6x nižjem kot pri npr. Cooper S izvedbi je za moje pojme poštena cena. Vendarle je govora o premium razredu.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
meni ni všeč, da nek novinar, ki še v življenju ni kupil novega avta s svojim denarjem vozijo se skoz z novimi in potem prbije jda 33 za minija dostopni električni avto. To pač ni res. Se pa lahko tak menijo ja.
Sicer nisem več v fohu, ampak bi jaz isto napisal. Za ta denar je čisto fajn. Baterija je pač manjša, da je lažji in se bolje pelje, za kaj več kot po mestu in okolici itak ne rabiš.
In ja, sem si ža kdaj kupil avto. Tudi za 30 jurjev ... Pa kak tank sem tudi že testiral.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
SJTV, kak je zdej z e-up. Je to sploh dobavljivo?
Probaj s škodo ali seatom. Škod se je februarja (januarja?) več registriralo kot e upov.
Jaz sem bil novembra en dan prehitro v dveh Lj salonih. Potem pa so vse (letošnje) prodali v dveh tednih.
Zdaj sem.naredil velik servis na obstojecem pa se kaj zraven, tako da se moram zdaj scipat za ušesa ko me srbijo prsti za nov avto.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Ne boš verjel, ampak tudi US Army tanki so vsako leto bolj "eko". Električnih pa še nekaj cajta ne bo.
In ja, če je v EU normativ Euro 6 za dizel, potem je enako tudi za vojaške tovornjake NATO pakta, drugače novih tablic za na cesto ne dobi.

Še Wermacht je imel urejene zadeve in registerske tablice na vojaških vozilih, šoferji pa vozniške izpite, preden so šli osvojit pol Evrope. Red je moral bit.
Zgolj kot zanimivost Elefant (Jagdpanzer):
"elektrischer Fahrantrieb: zwei Siemens-Schuckert-Motoren mit je 230 kW Maximalleistung."
(ok v ozadju pa sta bencinska generatorja) :cool:
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
V principu se državi splača ne imet omejitve. Tesla za sto jurjev brez davkov prispeva 22 jurjev EUR v državno blagajno samo za DDV. Pomeni da je država 16 jurjev v plusu in ne v minusu.

V principu se državi splača subvencijo omejit samo na avtomobile z ceno nad 30 jurjev brez davkov. Potem je vedno v plusu. :)
V praksi je v osnovi za 90% prodanih električarjev tako. Skratka gre samo za preložitev davčnega denarja iz levega v desni žep istega kupca.

Saj Ameri so imeli isto. Davčna spodbuda za električarje se je odbijala od dohodnine. Skratka, država je vedno bila v plusu, ker ti država nikoli ni dala več, kot si ti že njej nakazal.

Da izvisijo reveži je pa lahko deloma res. Ko bo električarjev dovolj na cestah, bo tudi zaživel trg rabljenih, recimo 4 ali 5 let starih za 40% cene novega. V naslednjem desetletju gre pričakovati tudi prve baterije za milijon milj, kar pomeni, da čez 15 let boš že lahko kupil 10 let starega električarja za 10% cene novega, pa bo še vedno deloval vsaj še 5 let. Verjetno se bodo klasični avtomobilski deli prej ponucali, kot električarski del. Pač prišlo bo do točke tehnološkega in ekonomskega preloma, kjer bo motor z notranjim izgorevanjem preprosto izpadel iz igre kot rentabilna investicija.
 
Nazadnje urejeno:

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Ni gnara. No, saj tudi za električne subvencije ga kmalu ne bo.
Če bo korona imela hude ekonomske posledice na državni proračun, bodo subvencije definitivno predčasno ukinjene.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Evo je že prvi krizni dekret nove vlade zunaj, proračun za cel kup postavk, vključno za subvencije se reže za 30%.

Koliko bodo nasrkale subvencije za električarje, bo pa za videt. Lahko da 0, lahko pa da bodo na koncu porezane v celoti, saj je bolj politično oportuno odrezat japi subvencije, kot pa subvencije za kaj drugega bolj pomemnega.

Tako na prvo uč, bo korona virus pogreb za prodajo električarjev.
Že cene nafte so korenito upadle. Proti koncu leta pričakujem še velike razprodaje fosilcev.
Nakup električarja, sploh brez subvencij, bo ekonomski pogreb. Pač kupil si ga boš, da pokažeš, da imaš denar. Drugo pa zaenkrat še ne bo imelo smisla.
Morda kako leto kasneje.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Ja, mogoče bo koronca nekaj ekofašistov le streznila, da drekanje s tem ni najbolj pomemben problem tega planeta. Itak bo gospodarstvo popolnoma v riti in bo trajalo kar nekaj časa, da se vrne na pred korono kapacitete.

Za zdravnike, ki bodo žrtvovali marsikaj za koronco bi bilo fino, da kaj ostane. Mogoč pa njem z veseljem subvencioniram BEV, če si ga tako želijo po epidemiji. :p
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver