Odstop od zavarovanja hiše, ko se zavarovalnica ne odziva

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
22
18
Iščem pravno pomoč ko se zavarovalnica ne odziva, ko želim odstopiti od zavarovanja hiše, mi ne želi prekiniti pogodbo. Kje naj iščem pravno pomoč, na katero sodišče se naj obrnem. Iščem pravnega svetovalca.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Katera zavarovalnica? Zavarovalnice imajo različne pogoje, ne potrebuješ sodišča, le pogoje glede prekinitve pogodbe si je potrebno prebrati.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
22
18
Zavarovalnica generali. Pravijo, da moraš ostati vsaj 3 leta pri njih, če si sklenil 10 letno zavarovanje.
Razumel bi, da mi zaračunajo toliko, kolikor so mi znižali zavarovalno premijo, ker sem sklenil takšno zavarovanje v primeru odstopa. Nikakor ni sprejemljivo da moraš čakati 3 leta in potem še 6 mesečni odpovedni rok.
Odstopiti pa želim, zaradi njihove vsaj malomarnosti, če ne kaj več, kako dolgo sem se trudil, da bi mi spremenili pogoje zavarovanja. Ni moj problem, če imajo v Mariboru težave s svojimi zavarovalniškimi agenti, ki se toliko menjujejo.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
22
18
Polica je bila več kot 15 let tipska stara hiša. Zavarovanje smo plačevali avtomatsko vsako leto. Pred nekaj leti smo začeli hišo obnavljati in vse postavili na novo od oken, strehe in še . Bilo je zavarovano tako kot je bilo za staro hišo, sedaj smo želeli vse na novo in tudi SE ki je na strehi. In nikakor nismo uskladili z agenti, da to uredimo (menjave pri njih), nekdo bi naj to uredil, a kaj ko je bil vedno drug tam. Dvakrat bil pri njih, najmanj. Ker ni bilo nikogar sem dobil ponudbo od Save, ki so cenejši (dosti) in seveda pokrijejo še več. Sedaj me ne izpustijo, zaradi 6 mesecev. Sem jim ponudil da predlagajo skrajšani postopek in plačilo stroškov, zaradi popusta, to so mi verjetno dali, to jim priznavam, kaj več pa ne. Sedaj se bom potrudil, da vse kar imam zavarovano pri njih prenesem drugam, ter povabil sorodnike in prijatelje, da naredijo podobno, saj verjetno so res najdražji.
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Ce je polica permanetna, je to logicno. Sicer tole, kar bom napisal ni ravno fer do zavarovalnica; sporoci jim, naj ti celo hiso zavarujejo na vrednost. 10€ (deset eur) in bos na to zavarovalno vsoto placal premijo, morda kaksen euro. Pa potem po treh letih prekines. Zavarujes pa takoj pri Savi, ce si se za njih odlocil.

Drugace je pa pravilo, da se kvaliteta zavarovalnice ocenjuje, ko pride do skodnega primera (upam, da ga ne bo).
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Nisi edini - jaz želim prekiniti pri G, pa sem jih zato decembra obvestil da želim prekinitev v juliju - čez en mesec so odgovorili, da ni potrebno pošiljat nič, ker da ne morem prekiniti zaradi 10 letnega popusta, ko sem jim citiral, SZ so popustili in rekli, da je mogoče ampak je 6 mesečni odpovedni rok zato sem predlagal, da naj izračunajo popust in ga prištejejo k šestmesečni premiji kolikor bi po njihovih besedah-pogojih moral biti še pri njih, njihov odgovor je bil, da naj pojasnim zakaj hočem drugam, ker mislim, da njih ne briga zakaj grem drugam jim nisem odgovoril, sem pa zato dobil položnico za naslednje leto, ko sem jim napisal, da ne bom plačal dokler ne pribijejo popusta in mi zaračunajo samo za 6 mes. in da za vekomaj zaključim z njimi so obmolknili za en mesec ter poslali opomin za neplačilo - ponovno sem urgiral in spet dobil odgovor, da potrebujejo vzrok ker da drugače ne morejo urediti prekinitve. Od mojega zadnjega odgovora je že minilo 23 dni oni pa še vedno preračunavajo, preračunjavajo ....... . Kolikor so dobri pri AO zavarovanjih so pri premoženjskih totalno nesposobni.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Ce je polica permanetna, je to logicno. Sicer tole, kar bom napisal ni ravno fer do zavarovalnica; sporoci jim, naj ti celo hiso zavarujejo na vrednost. 10€ (deset eur) in bos na to zavarovalno vsoto placal premijo, morda kaksen euro.
Glede na to, da so postavljene minimalne premije, bo plačal letno vsaj 30eur in več v vsakem primeru.
Zavarovalnica generali. Pravijo, da moraš ostati vsaj 3 leta pri njih, če si sklenil 10 letno zavarovanje.
Razumel bi, da mi zaračunajo toliko, kolikor so mi znižali zavarovalno premijo, ker sem sklenil takšno zavarovanje v primeru odstopa. Nikakor ni sprejemljivo da moraš čakati 3 leta in potem še 6 mesečni odpovedni rok.
Odstopiti pa želim, zaradi njihove vsaj malomarnosti, če ne kaj več, kako dolgo sem se trudil, da bi mi spremenili pogoje zavarovanja. Ni moj problem, če imajo v Mariboru težave s svojimi zavarovalniškimi agenti, ki se toliko menjujejo.
Zavarovalnica ti ne bo spremenila pogojev, ker pogoje določa zavarovalnica, ne pa stranka.
10 letna polica se lahko prekine po pretečenih 3 letih s 6 mesečnim odpovednim rokom, pri čemer se plača še neupravičeno koriščen 10% popust na 10 letno polico. Pogoji za prekinitev 10 letne pogodbe so pri vseh zavarovalnicah zelo podobni.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
10% popust se ti obračuna za že pretečeno obdobje ali ti obračunajo tudi za vnaprej - za obdobje za katerega je bila sklenjena polica, oziroma ti obračunajo kakšne penale? ?
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
22
18
10% piše popust na prvi polici. Potem pa dobim samo letno položnico in na eni strani naštete, 4 ali 5 postavk. Tako da je to vse bolj prepuščeno avtomatiki. Kot neke vrste trajnik. Kako je to obračunano popust 10% ne vem. Bo potrebno vedno bolj paziti, kaj ti kdo računa. Ni več vsakemu za zaupati!
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
10% popust se ti obračuna za že pretečeno obdobje ali ti obračunajo tudi za vnaprej - za obdobje za katerega je bila sklenjena polica, oziroma ti obračunajo kakšne penale? ?
Tako je, 10% popust se ti obračuna za pretekla leta, ko si ga bil neupravičeno deležen. Če 10 letna polica traja vsaj 5 let in potem prekine, se ti ne zaračuna vračilo popusta.

Sicer pa kolikor poznam te finte drugih zavarovalnic, se pri nekaterih zavarovalnicah kar konkretno pretirava s tem trajnostnim popustom. V štartu imajo napihnjeno premijo, potem pa tudi po 30% in več popusta na 10 letno polico, pa tudi nobene oprostitve po 5 letih. Če greš takšno polico prekinjat po recimo 8 letih, so zneski že astronomski ...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
10% piše popust na prvi polici. Potem pa dobim samo letno položnico in na eni strani naštete, 4 ali 5 postavk. Tako da je to vse bolj prepuščeno avtomatiki. Kot neke vrste trajnik. Kako je to obračunano popust 10% ne vem. Bo potrebno vedno bolj paziti, kaj ti kdo računa. Ni več vsakemu za zaupati!
Če imaš premijo za hišo 300eur, si bil vsako leto deležen dobrih 30eur popusta, ker si sklenil 10-letno pogodbo. Prekineš lahko po 3 letih. Torej če prekineš po 4 letih, boš plačal 4x30eur, če prekineš po 5 letih pa ne vračaš popusta. In ja, zagotovo je prepuščeno avtomatiki, ker tega noben ne bo ročno obdeloval.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.776
4.287
113
Polica je bila več kot 15 let tipska stara hiša. Zavarovanje smo plačevali avtomatsko vsako leto. Pred nekaj leti smo začeli hišo obnavljati in vse postavili na novo od oken, strehe in še . Bilo je zavarovano tako kot je bilo za staro hišo, sedaj smo želeli vse na novo in tudi SE ki je na strehi. In nikakor nismo uskladili z agenti, da to uredimo (menjave pri njih), nekdo bi naj to uredil, a kaj ko je bil vedno drug tam. Dvakrat bil pri njih, najmanj. Ker ni bilo nikogar sem dobil ponudbo od Save, ki so cenejši (dosti) in seveda pokrijejo še več. Sedaj me ne izpustijo, zaradi 6 mesecev. Sem jim ponudil da predlagajo skrajšani postopek in plačilo stroškov, zaradi popusta, to so mi verjetno dali, to jim priznavam, kaj več pa ne. Sedaj se bom potrudil, da vse kar imam zavarovano pri njih prenesem drugam, ter povabil sorodnike in prijatelje, da naredijo podobno, saj verjetno so res najdražji.


Daj šeenkrat preberi kaj si napisal v tem postu, je popolnoma nerazumljivo, morda te tudi na zavarovalnici ne razumejo in ti njih ne?!?

Zadeva je zelo preprosta, če si sklenil polico za deset let, si po obligacijskem zakonu prost te pogodbe po 3 letih trajanja od pričetka pogodbe.
Pogodbo se lahko prekine ob preteku 3 let od začetka zavarovanja, torej ko bo minilo 2,5 leta od začetka zavarovanja, pošlješ dopis na zavarovalnico,
da prekinjaš z datumom 6 mesec v prihodnosti.
Primer: začetek pogodbe 1.1.2016 .... in sedaj ne želiš imeti več te pogodbe z njimi, ker smo danes NAPRIME 1.7.2018, pošlješ dopis datiran za 1.7.2018,
da z dnem 1.1.2019 odstopaš od naveden pogodbe. In ti mora zavarovalnica to pogodbo prekiniti.
Kar se tiče popustov, so pa različna pravna mnenja ali jih lahko obračunajo ali ne,... zavarovalnice (nekatere) potem pošljejo dopis, da bodo obračunali
popust na večletno zavarovanje, ene pošljejo, druge ne... po informacijah ki sem jih slišal, da če ne plačaš opominov itd... grozijo še z izvršbo na TRR,
vendar se pa tja ne spustijo, ker naj ne bi imeli prave pravne podlage da to lahko terjajo od stranke... (to sem slišal da isto dela tudi Generali)

Iz zgornjega sestavka je "mogoče" razumeti da ta polica traja že dlje kot tri leta, v tem primeru je odpovedni rok "samo" 6 mesecev od dneva ko pošlješ
odpoved pogodbe zavarovalnici.

Če pa je že več kot 10 let in se je potem pogodba "tiho" podaljševala (avtomatsko) pa se po pogojih spremeni odpovedni rok na 3 mesece pred skadenco,
torej moraš za prekinitev novega obračunskega obdobja, poslati odpoved od pogodbe vsaj 3 mesece pred potekom tekočega zavarovalnega leta.

Da so nesposobni spremeniti pogodbo... no ne bi rekel, morda se jim ne da ukvarjati s teboj, ker je to polico delal nekdo drug in ker imajo (so imeli),
pogoje provizionirjanja zastopnikov take, da če en zastopnik spreminja pogdbo od drugega zastopnika, provizija pripada prvemu...

Obrni se na zastopnika ki je takrat delal, ali pa direktno na poslovno enoto Generalija, se usedi, povej kaj se je spremenilo od takrat in zakaj bi rad to spreminjal... Ker verjetno je zavarovanje bilo že sklenjeno na novo vrednost, tako da imaš vse te stvari tako ali tako zavarovane na novo vrednost,
za ceno zavarovanja ki si ga sklenil takrat, če je ta polica stara že 10 let, računaj da bo sedaj za enako zavarovanje plačal več, koliko je pa razlike
konkretno v kritjih, pa ti bo povedal samo nekdo ki res dobro pozna Generali...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in uncle_sam

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.776
4.287
113
Nisi edini - jaz želim prekiniti pri G, pa sem jih zato decembra obvestil da želim prekinitev v juliju - čez en mesec so odgovorili, da ni potrebno pošiljat nič, ker da ne morem prekiniti zaradi 10 letnega popusta, ko sem jim citiral, SZ so popustili in rekli, da je mogoče ampak je 6 mesečni odpovedni rok zato sem predlagal, da naj izračunajo popust in ga prištejejo k šestmesečni premiji kolikor bi po njihovih besedah-pogojih moral biti še pri njih, njihov odgovor je bil, da naj pojasnim zakaj hočem drugam, ker mislim, da njih ne briga zakaj grem drugam jim nisem odgovoril, sem pa zato dobil položnico za naslednje leto, ko sem jim napisal, da ne bom plačal dokler ne pribijejo popusta in mi zaračunajo samo za 6 mes. in da za vekomaj zaključim z njimi so obmolknili za en mesec ter poslali opomin za neplačilo - ponovno sem urgiral in spet dobil odgovor, da potrebujejo vzrok ker da drugače ne morejo urediti prekinitve. Od mojega zadnjega odgovora je že minilo 23 dni oni pa še vedno preračunavajo, preračunjavajo ....... . Kolikor so dobri pri AO zavarovanjih so pri premoženjskih totalno nesposobni.

Pisno jim sporoči, da z dopisom katerega si poslal velja 6 mesečni odpovedni rok, katerega se morajo držati po obligacijskem zakonu in njihovih splošnih
pogojih, ter da nikjer ni določeno (zakonsko) da jim moraš podati razlog odpovedi, dovolj je samo da jim pisno sporočiš in je to, to.

Generali DOM pogoji
28. člen - ODPOVED ZAVAROVALNE POGODBE
(1) Zavarovanje sklenjeno za nedoločen čas lahko vsaka pogodbena stranka lahko odpove pisno, najmanj tri mesece pred potekom tekočega zavarovalnega leta. V tem primeru preneha zavarovalna pogodba z iztekom 24. ure zadnjega dneva tekočega zavarovalnega leta.
(2) Če je zavarovanje sklenjeno za več kot tri leta, sme po poteku tega časa vsaka stranka z odpovednim rokom šestih mesecev odstopiti od pogodbe, s tem da to pisno sporoči drugi stranki.

Zakaj jih prosiš da naj poračunajo popuste, ne omenjaj več tega, zakonsko kot vem (nisem prepričan) ni to nikjer določeno, ampak pogruntavščina zavarovalnic, da odvrne stranke od odpovedi pogodbe...

Si dal odpoved od pogodbe: DA
Moraš navesti razlog odpovedi: NE

Če navajajo, kaj drugače, naj ti to pisno pojasnijo kje je to navedeno v obligacijskem zakonu...
OZ 946. člen

Vse stalo je samo mešanje vode, da te zadržijo še za kakšno leto itd...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in Roberto

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Pisno jim sporoči, da z dopisom katerega si poslal velja 6 mesečni odpovedni rok, katerega se morajo držati po obligacijskem zakonu in njihovih splošnih
pogojih, ter da nikjer ni določeno (zakonsko) da jim moraš podati razlog odpovedi, dovolj je samo da jim pisno sporočiš in je to, to.

Generali DOM pogoji
28. člen - ODPOVED ZAVAROVALNE POGODBE
(1) Zavarovanje sklenjeno za nedoločen čas lahko vsaka pogodbena stranka lahko odpove pisno, najmanj tri mesece pred potekom tekočega zavarovalnega leta. V tem primeru preneha zavarovalna pogodba z iztekom 24. ure zadnjega dneva tekočega zavarovalnega leta.
(2) Če je zavarovanje sklenjeno za več kot tri leta, sme po poteku tega časa vsaka stranka z odpovednim rokom šestih mesecev odstopiti od pogodbe, s tem da to pisno sporoči drugi stranki.

Zakaj jih prosiš da naj poračunajo popuste, ne omenjaj več tega, zakonsko kot vem (nisem prepričan) ni to nikjer določeno, ampak pogruntavščina zavarovalnic, da odvrne stranke od odpovedi pogodbe...

Si dal odpoved od pogodbe: DA
Moraš navesti razlog odpovedi: NE

Če navajajo, kaj drugače, naj ti to pisno pojasnijo kje je to navedeno v obligacijskem zakonu...
OZ 946. člen

Vse stalo je samo mešanje vode, da te zadržijo še za kakšno leto itd...
Za razlog odpovedi se prosi v primeru, ko stranka ne navede, da odpoveduje pogodbo s 6 mesečnim odpovednim rokom, ampak samo napiše da podaja odpoved pogodbe. V tem primeru se prosi za razlog, če morebiti odpoveduje zaradi prodaje ali kakšnega od drugih vzrokov, zaradi katerih se pogodba lahko odpove takoj brez odpovednega roka in predloži tudi zahtevano dokumentacijo.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
22
18
Se zahvaljujem za vse napotke in usmeritve. Rešil sem tako, da sem po nasvetu enega od vas, polico zmanjšal na minimum. Ter sklenil pogodbo z novo zavarovalnico, neprimerno boljše pogoje. Tako da bom lažje počakal do takrat, ko mi poteče čas, ki je potreben za uradno odpoved. Istočasno so tudi pri generalih malo popustili, tako da bo to urjeno, pol pol. Tudi to je rešitev.