Odgovornost šole

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Opazil sem, da se v šolah dogajajo razne majhne kraje (kraja copat, bunde ...) in nadlegovanja (en otrok drugega udari, ga zmerja, se dva stepeta) ... in šola za nobeno stvar preprosto ne prevzame odgovornosti.

V primeru kraje zahteva pravi, da niso odgovorni, medtem ko pri nadlegovanju in pretepih enostavno se trudi to prikriti s pogovori med otroki in brez kakršnega obveščanja staršev.

Zdaj me zanima kakšne so sploh odgovornosti šole. So dolžni poskrbeti za varnost učencev in njihovih oblačil ali dejansko nimajo nobene odgovornosti.

Namreč v kolikor pride do kraje, so dolžni povrniti strošek nakupa novega oblačila in ali so dolžni obvestiti v primeru, da en otrok izvaja nasilje nad drugimi ali preprosto so tiho in poizkušajo to prikriti ter celo otrokom razlagajo, da se bodo sami pogovorili in ni treba doma nič povedati?
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.344
1.716
113
Rešitev zate je šolanje doma. Le tako boš lahko namreč dosegel, da tvoj sonček ne bo izpostavljen strahotnim vplivom, ki mu normalni pravimo resnični svet.

Pa tudi vprašanje odgovornosti šole se bo rešilo kar samo od sebe.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
To boš moral malo bolj razložiti. Oblačila, copati so navadno pospravljeni v zaprti omarici, ki si jo delita navadno dva otroka. Če to zmanjka iz skupne omarice po moje ni daleč do tega, da se najde krivec. Zelo veliko je odvisno od otrok samih in ne boš verjel koliko krat se zgodi, da pustijo odprte omarice, odložijo torbo ali oblačila v kakšni šolski avli, kje v hodniku...
Prepiri, nadlegovanje (??) tudi kakšen pretep se rešujejo tako, da se učitelji pogovorijo z udeleženci in poiskusijo rešiti na ta način. Če to ni mogoče ali se to še naprej dogaja potem je seveda prav, da se o tem pogovorijo še s starši. Če ocenjuješ, da ima tvoj otrok zaradi tega težave stopi do razredničarke in se pogovori. In to je to. Kolikokrat letno sploh greš v šolo na govorilne ure, da niste že sproti rešili takšnih težav?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
To da mulc nima copat ker jih je prejšnji dan zabrisal nekam v 3pm ni kraja, isto ni kraja to da starši kupijo mulcu novo drago bundo in on pride naslednji dan brez domov (ker ne ve sploh čigava je njegovoa bunda). Take kraje se začne odpravljat tako da se se gre do svetovalca za starše kjer staršu razložijo kako naj se vzgoji otroke da bodo odgovorni do lastnine.

Glede pretepov tudi ne vem kaj je problem, če šola take zadeve rešuje interno in po potrebi eksterno. Kaj pa ti veš kako šola obravnava pretepača? On recimo mora hodit k socialni delavki, starši so klicani na CSD ipd. ampak ti tega ne boš zvedel ker niso upravičen do teh informacij. Kakšno odškodnino pa bi imel tvoj mulc ki je dobil po nosu pa ne vem, odgovornost šole, razen da te obvesti da se je zgodil incident se tu konča.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx in Hanzi

matej_

Guru
25. okt 2007
2.020
567
113
glede kraj. večino stvari otroc sami izgubijo. se je pa dogajalo na naši šoli, da je/so starejši otroc hodli okol in preverjali, če je kera garderoba odrpta, pa jo prešnofali. glede na to, da so odklenjene ponavadi od tamlajših, nimam pojma, kaj so iskali, ker itaq cote in šuhi so jim premali. mogoče kake telefone, ne vem.

glede pretepanja, to prvo morjo sami rešit, če pa ne gre, se pa morejo starši vključit.
smo pa meli en prider nekih skoraj groženj(prek telefona), pa smo povedali učiteljici v popoldansek varstvu in prvo vprašanje je blo. kdaj je dobla sms? in ker je blo to ob 13:35 je pomočnica ravnateljice rekla, da to je pa izven šole in da šola nima s tem nič in ne more nič nardit. se je žena pogovorila z mamo od sosolke in od takrat je mir :D

šole se ne zavedajo, da so VZGOJNO-IZOBRAŽEVALNI zavod, oni se tretirajo samo kot izobraževalni zavod in nič več. otepajo se odgovornosti kot hudič križa.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
....

šole se ne zavedajo, da so VZGOJNO-IZOBRAŽEVALNI zavod, oni se tretirajo samo kot izobraževalni zavod in nič več. otepajo se odgovornosti kot hudič križa.

Gabru in idejam permisivne vzgoje se zahvalite, da šole, niti vrtci, niso več "VZGOJNI" zavodi. Potem dodajte še zagovarjanje samo pravic (predvsem učencev) ter vsa gibanja, recimo nespolnikov, in imate recept za generacije nesposobnih samostojnega življenja.

In ja - šola bi morala imeti vzgojni pridih. Samo za to bi potrebovali vsi skupaj vsaj malo morale - le-ta pa je ostala nekje tam v 60-70-80tih prejšnjega stoletja.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Prvo me zanima, ali ti otrok sam doma dnevno poroča o takšnih in drugačnih incidentih v šoli?
A) Če ne, potem verjetno tudi otrok sam meni, da se te to ne tiče?
B) Če ja, kaj bi ti potem morali s strani šole še dodatno pojasnjevati?

Te stvari se dogajajo od kar šole obstajajo. Mogoče pa bo pomagalo, če boš otroka v kakšne športne borilne veščine vključil, pa vojaška vzgoja doma, pa tako dalje, ... da boš ga razvil v pravega gladiatorja pripravljenega na resnični svet.
 

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
crnobog hvala za vrhunski odgovor. Očitno nisi razumel vprašanja, ker te nisem prosil za rešitev ampak za mnenje. Verjetno si bil šolan doma?

Zaenkrat se to meni še ne dogaja, me je pa zanimalo mnenje ostalih staršev, ker mnenja staršev od sošolcev sem že slišal, kako to reševati, ker ima vsak starš različni pogled na to in svojo izkušnjo s šolo.

Kar se tiče pretepov, jaz tudi učim, da sam to reši brez vpletanja učiteljice, ampak da vsaj 3 krat huje vrne, ampak potem se zgodi, da gre "bully" jokat k učiteljici, da je dobil batine. Potem moram pa jaz učiteljici razlagat, da če bi opravljal delo in preprečila nadlegovanje, do tega ne bi prišlo. Potem je pogovor o nastavimo drugo lice ....

Utisevalec veš kaj vse mora otrok narediti, da se z njim začne ukvarjati socialna delavka (groziti, da bo vse pobil in raztrelil šolo), do CSDja je pa še daleč. Sam osebno mislim, da bi o tem morali biti starši obveščeni, ne pa da se skriva in potem še starši od tega otroka povedo, da jih ves čas iz šole kličejo, ampak da se več ne oglašajo, ker se nimajo kaj pogovarjati.

Še enkrat, prosil sem samo za mnenja in izkušnje, ne pa predavanja doma izobraženih otrok, ki so socialno nerazviti zaradi pomanjkanja družbe.
 
  • Wow
Reactions: navlixx

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Razmišljam na glas in mi je vseeno v kateri koš me date...

Če tvojemu mladoletnemu otroku nekaj zmanjka verjetno lahko kot starš (skrbnik) sprožiš postopek, se pokliče Policijo, ki nadaljuje postopek, vendar predvidevam da primer ni nikoli rešen, le policaj ima več dela.
Potem razmišljam naprej... Če bi bilo več sproženih postopkov, bi se osebje šole kaj zamislilo, ker bi imeli tolikokrat Policijo v hiši? In ali šola plačuje zavarovanje, in bi zaradi večih postopkov (recimo da bi bili bolj rizični) imeli kaj višjo premijo? Verjetno jih zaboli šele takrat, ko se jih finančno dotakne in bi ukrepali takrat...?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pbutec

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.369
4.366
113
49
Na sončni strani ALP
Po moje se policija za tatvine manjših vrednosti sploh ne bo odzvala. Poleg tega gre v večini primerov za zamenjane ali nenamerno odvzete predmete, kateri se v večini primerov najdejo v košari z "najdenimi" predmeti. Mulo tudi večkrat kaj pozabi v šoli in da mu starac ne teži, si izmisli zgodbo o kraji. Enako je z merjenjem mišic. Tudi mi smo kazali zobe eden drugemu in tudi kakšna buška ali pravo oko je bilo. so zaradi tega klicali policijo? CSD? Šel si na zagovor ravnatelju, v hujših primerih klic staršem in potem "šola" doma. Čez čas se je zgodba ponovila ali pa ne...

Prvo poišči odgovornost pri sebi! Niso za vse težave krivi drugi! Tudi moja sončka jih imata za ušesi in nista nikoli kriva. Najprej. Kasneje pa se pokesata, da sta imela prste zraven... Bom zato klical šolo na odgovornost?!

Pa pismo kam smo prišli... Dajte svoje sončke zavit v vato in jih dajte v privatne šole. Saj ste izborili financiranje le teh?!
Tam boste imeli oborožene varnostnike in boste najsrečnejši starši na svetu...

Pa kaj se sploh oglašam.... Katastrofa...
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
crnobog hvala za vrhunski odgovor. Očitno nisi razumel vprašanja, ker te nisem prosil za rešitev ampak za mnenje. Verjetno si bil šolan doma?

Zaenkrat se to meni še ne dogaja, me je pa zanimalo mnenje ostalih staršev, ker mnenja staršev od sošolcev sem že slišal, kako to reševati, ker ima vsak starš različni pogled na to in svojo izkušnjo s šolo.

Kar se tiče pretepov, jaz tudi učim, da sam to reši brez vpletanja učiteljice, ampak da vsaj 3 krat huje vrne, ampak potem se zgodi, da gre "bully" jokat k učiteljici, da je dobil batine. Potem moram pa jaz učiteljici razlagat, da če bi opravljal delo in preprečila nadlegovanje, do tega ne bi prišlo. Potem je pogovor o nastavimo drugo lice ....

Utisevalec veš kaj vse mora otrok narediti, da se z njim začne ukvarjati socialna delavka (groziti, da bo vse pobil in raztrelil šolo), do CSDja je pa še daleč. Sam osebno mislim, da bi o tem morali biti starši obveščeni, ne pa da se skriva in potem še starši od tega otroka povedo, da jih ves čas iz šole kličejo, ampak da se več ne oglašajo, ker se nimajo kaj pogovarjati.

Še enkrat, prosil sem samo za mnenja in izkušnje, ne pa predavanja doma izobraženih otrok, ki so socialno nerazviti zaradi pomanjkanja družbe.
Izkušnje iz "naše" šole so, da šola (in ravnatelj) - če se le da - stvari pomete pod preprogo.
Šola polna plakatov in floskul o pijateljstvu, sodelovanju, bla bla bla, predvsem pa na vsakem koraku polna usta o ničelni toleranci do nasilja. Kot da vejo kaj to pomeni. Enostavno ne deluje. Če pizdarije in nasilje (fizično ali verbalno) zganja nevzgojen napol retard, mu noben pogovor ne zaleže, ve se kaj bi res zaleglo, pa ne gre, ker se nasilja pač ne bomo šli. CSD-ja šola ne bo vključila če je le mogoče, ker je potem "ogromno dela". ZKP je šla v krščen duš v glavnem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Romzi se popolnoma strinjam s teboj in hvala za mnenje oziroma izkušnjo.

Za vse druge "ta pametne", še enkrat zanimalo me je samo mnenje in izkušnje s šolo, ne pa priporočila in predlogi kaj naj naredim, ker kot sem že rekel zaenkrat se jaz še ne srečujem s temi težavami. Ampak očitno, mah brez veze.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Ko sem bil v srednji šoli so nam v nekem obdobju na veliko kradli čevlje. Recimo, imel si nove martenske max. en teden, potem so jih že spizdili. Ko so jih meni, sem dobil odličen izgovor, da po šoli hodim v čevljih. Kasneje so očitno uredili neko zavarovanje, saj je večina dobila škodo povrnjeno od zavarovalnice (razen mene, ker so mi jih očitno prekmalu).

Glede nasilja, do določene mere se mora zadeva rešit na nivoju učenec/učitelj/ravnatelj. Brez vtikanja staršev. Ti poznajo vedno samo eno plat zgodbe, zato lahko zadevo rešijo samo na nivoju oni-njihov otrok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tofsy

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.358
298
83
jello, da nisva mi2 hodila na isto srednjo šolo :D
Martenske, Culti in GetAgrip bulerji so bili takrat iskana roba...

Se strinjam glede reševanja situacij z jellom.
Poznam pa tudi zgodbo, ko je učenec v OŠ teroriziral celotno šolo, pa je bilo dejansko po vseh ukrepih šole, vključevanju policije celo, samo še slabše.
Dokler ga ni oče neke pretepene učenke en dan počakal pred šolo in mu fizično zagrozil. Potem se je zadeva umirila popolnoma.
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.365
432
83
Poznam pa tudi zgodbo, ko je učenec v OŠ teroriziral celotno šolo, pa je bilo dejansko po vseh ukrepih šole, vključevanju policije celo, samo še slabše.
Dokler ga ni oče neke pretepene učenke en dan počakal pred šolo in mu fizično zagrozil. Potem se je zadeva umirila popolnoma.
A je imel potem ta oce kakšne probleme?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Froca, ki v šoli sodeluje pri pretepu, potem pa doma tožari, da je treba doma še enkrat okoli kepe, pa s pasom po hrbti.
Če pride domov brez čevljev, ga treba okoli kepe, pa poslati drugi dan bosega v šolo. Da si bo zapomnil ...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Šola ni (oziroma danes ni več) preiskovalna policijska ustanova. Če se dogajajo premoženjski prekrški, sodi to pod pristojnost policije. Vsako malo resnejše nasilje tudi. Dolžnost šole je v bistvu, da obvesti policijo.
Pred leti je bil en dokaj nasilen incident na šoli pri nas. Učenec napadel učitelja. Ravnatelj se je komaj izmazal, ker ni takoj obvestil policije. Ni več stvar šole, da se s tem ukvarja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hondi