Očistimo gore 2012

TofTop

Pripravnik
8. nov 2009
57
0
6
Ljubljana
www.toftop.si
Poznate akcijo Zavarovalnice Triglav in Nedeljskega - Očistimo gore, ki letos poteka že tretje leto? http://www.ocistimogore.si ..

Uradni začetek letošnje akcije je jutri (21.4.) na Joštu pri Kranju
cool-1.gif


No da vidimo, koliko kg odpadkov ste že prinesli iz hribov oz. kdo je prinesel iz hribov kaj "zanimivega" kar tja ne sodi?
 
Nazadnje urejeno:

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Jošt je pa res gora ja
aplauz.gif


drugače pa jaz vedno pobiram smeti, katere najdem med lazenjem po gorah, če imam le kaj prostora za njih...v veliki večini primerov so to kakšne piksne ter plastenke, enkrat sem pa našel tudi armafleks, polomljeno pohodniško palico pa še kaj bi se našlo...kaj drugega bi me na 2000+m že pošteno presenetilo sicer pa so konec koncev tudi že te smeti povsem odveč....

no kakorkoli že, lepo da se gre čistit tudi višjeležečo pokrajino
cool-1.gif
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.769
262
83
Največja slovenska vas
Čist tko me zanima.... Kdo so ljudje, ki v gorah puščajo smeti?

To je bolj retorično vprašanje, pa vendar.... Vse, ki jih poznam, če že ne pobirajo po tleh, vsaj za sabo ne puščajo.... Kako se najde potem toliko smeti, kdo so tisti brezbrižneži?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Precej smetilcev je starejših, namreč stara navada železna srajca. Še tri ali štiri desetletja nazaj je bilo popolnoma normalno in spejemljivo, da se smeti pospravijo v grmovje ali pod kamen - vprašaj kake starejše planince.
Drugače pa je vseeno nek procent ljudi, ki bodo smetili neglede na razne akcije. On že ne bo nosil smeti v dolino, naj kar drugi. Lani sem na začetku poti na Kamniško sedlo našel kanto, v kateri je bilo motorno olje oz. se je že bolj ali manj spralo v naravo. Dobro, nekdo jo je tam pustil. Ampak da je pa od jeseni do pomladi, kljub temu, da je ležala ob frekventi poti, nihče ni odnesel v dolino, to je pa za moj pojem še bolj sramotno.
(jaz sem jo nato odnesel do 10 min oddaljene kante za smeti)
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.917
279
83
tam ko se terc po tori rola
Res je, stara navada... Ko smo kot osnovnošolci hodili v gore, je mentor učil, da papirčke pod kamen (menda tako niso škodljivi), olupke banan in pomaranč pa kavke pojedo... No, roko na srce, na Peci in Uršlji, kamor pač zahajam, smeti skoraj ni. V primerjavi s preteklimi leti, ko je bilo nekaj čisto normalnega, da je ob poti bilo kar nekaj piksn od piva in olupki čokolad za energijo (ne pa tudi za pamet).
Ko smo že pri gorah, se mi nehote v spomin prikrade dogodek z Mangarta. Enega Františeka (beli zokni in opanki) je pritisnilo srat, pa je kar sredi poti počenil in začel z delom.... Da bi vrag frdamani šel vsaj meter v grmovje..kje pa.
 

TofTop

Pripravnik
8. nov 2009
57
0
6
Ljubljana
www.toftop.si
Hehe Jošt res ni gora v pravem pomenu besede, vendar akcija obsega tudi hribovje in sredogorje
wink-1.gif
pohvalno da čistiš tudi sam!
Dejansko je bilo na Joštu kar veliko smeti, gotovo se najde še kakšna, ki je bila spregledana!
 

TofTop

Pripravnik
8. nov 2009
57
0
6
Ljubljana
www.toftop.si
Citat:
Uporabnik tgrzan pravi:
Čist tko me zanima.... Kdo so ljudje, ki v gorah puščajo smeti?

Kot so že ostali napisali, veliko je takih ki so navajeni da se pač okoli smeti. Veliko jih je tudi preprosto lenih. Če mu že pade papir na tla se mu ga ne da pobrati za sabo...
frown-1.gif


Ni pa nam jasna tudi logika "saj bo zgnilo" - v primeru bananinih olupkov in podobno. Ne vem, zgnijejo tudi jabolčni ostanki, olupek pomaranče,.. vendar pač do takrat ko zgnije izgleda grdo in nasmeteno.. to je bolj izgovor za smetenje..

Nenazadnje, saj jeklena palica tudi čez čas zgnije ..
confused-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Tako kot so razgradljivi papirnati robčki. Na prvi akciji Očistimo Slovenijo sem na planinski poti pobral še največ belih papirnatih robčkov, ki so tam ležali že vsaj pol leta. Res da se razgradijo, a za to rabi pol leta (preko poletja) do eno leto (preko zime), sploh ker so danes že zelo gosto narejeni. Vmes pa super zgledajo.
crazy1.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
937
113
Emona / Carnium
No, to, da živiš v zmoti ni nič novega. Obstaja več dejstev, ki na to kažejo
evil.gif

Še tisti, ki živijo v Panonski nižini, radi lazijo na tiste osamelce (Fruška gora pa take fore). Kaj je torej čudnega, da en balkanc al' pa bosanc (meni je vseeno) "sa brdovitog Balkana", hodi v hribe? Je težje po ravnem hodit.
Bi pa na temo še dodal, da niso vsi gorniki, hribolazci, gorski turisti, ekološko (ali kako drugače) osveščeni. Nekaterim močno primanjkuje zdrave pameti.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Načeloma robčkov ne pobiram, takrat sem jih. Saj glede na to, da so bili pol leta pod vodo (snegom), že niso bili hudo usrani. Pa prav vsi robčki so bili na sami poti, noben v grmovju. Narod uporablja robčke predvsem se za useknit oz celo samo švic obrisat. Halo
rolleyes-1.gif


Drugače pa kar poberem dostikrat kaj, kar je 99,9% planincem izpod časti. Recimo zadnjič sem na Šmarnogorski grmadi pobral prazno škatlo čikov pa še nekaj papirčkov, direktno vsem na očem, a glede na "spranost" materiala niso bili ravno sveži. Ne vem no, flikneš v žep in nato odvržeš v prvo kanto na poti. Ampak je to očitno izpod časti, pobirati smeti za drugimi.