Očiščena Windows 10 verzija?

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #488

Danes sem nabavil nek lowbudget mini notebook, ki ima gori windows 10 home.
Doma še vedno furam 8.1.

Je pa na teh win10 cela znanost, da skineš windows update, pomočnika, počistiš svinjarijo (več GB navlake) ...
Kam se je to zabredlo, sploh updejtanje je sramotno vsiljivo.

Obstaja kakšna custom verzija win10, ki ima to svinjarijo počiščeno in je narejena tako, da sistem leti, ne pa da nonstop sprašuje in utruja?

Bolano je ko namestiš chrome pa te še 2x vprašaš, če res ne bi edge še probal...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Zate je najbolje da uporabljaš ABAK, dejansko. Tolk enga dela in problemov Peteršiljčkove mamice...
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Samo še WinSXS folder da ugotovim, če se lahko pobriše pa bo rešena zadeva.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.467
113
Se strinjam z Snecerjem...mi gredo te zadeve na živce pri vseh winsih...tako da če kdo ve bi bil vesel če pove kjera verzija ali program ker bi v kratkem updejtal iz 7ke in 8.1ke na 10ko

Btw Snecer kako je z prepoznavanjem garminov na 10ki? 8.1 nisem še uspel najt driverjev ki bi prepoznali garmin...
 

mihagr

Pripravnik
25. avg 2007
393
23
18
Ljubljana
Ne vem zakaj bi imeli probleme, windowsi so polni možnosti kot je recimo tale!
 

Priponke

  • Zajeta slika.JPG
    Zajeta slika.JPG
    46 KB · Ogledi: 411

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
V WinSxS mapi so namestitvne datoteke. Za ponastavitev sistema oz. obnovitev sistema. Ti kar veselo to briši...
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.275
122
63
Ne vem zakaj bi imeli probleme, windowsi so polni možnosti kot je recimo tale!

In kako lahko uporabljaš windows 10 gajbico za nadzorne aplikacije, kjer si ne moreš privoščiti praktično tedenskih restartov oziroma celo daljših izpadov, ker se določene nadgradnje naredijo "offline"? Kako ima pa to rešena zadnja verzija Windows serverja?

Jernej
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.348
243
63
Za to pa uporabljaš Win 10 Enterprise, kjer sam upravljaš z nadgradnjami.
 

vomedo

Pripravnik
9. dec 2016
168
10
18
Stane pa tudi več, kot njegov low budget mini laptop.

Ko z powershellom pobrišeš vse aplikacije, xbox, trgovino, live tiles, onedrive in izklopiš vse dostope aplikacij, postane Windows 10 dober sistem.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
In kako lahko uporabljaš windows 10 gajbico za nadzorne aplikacije, kjer si ne moreš privoščiti praktično tedenskih restartov oziroma celo daljših izpadov, ker se določene nadgradnje naredijo "offline"? Kako ima pa to rešena zadnja verzija Windows serverja?

Jernej
1x mesečno je security roll-up. Vsaj zadnjega v kvartalu teži da ga namestiš.
Resni sistemi so postavljeni v gručo, tako da lahko vedno en node restartaš oz. izvajaš vzdrževanje... drugače ni resen/pomemben sistem...
Industrijske mašine pa so customizirani buildi, načeloma nimajo dostopa do neta in ostalega omrežja.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

govora je o domačem osu, ki je postal neprijazen...

zakaj je taki cirkus z updejti? gumb off in on, ne pa ekstremno teženje, skrite funkcije, vsiljevanje, obremenjevanje linije in nenazadnje nezmožnost uporabe ko drsa nonstop

no, srm zrihtal zadevo, da ne mrda več, ni pa to to

načeloma je dovolj da pri nadtavitvsh wifi klikneš da maš omejeno porabo in se nadloga umiri
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Stane pa tudi več, kot njegov low budget mini laptop.

Ko z powershellom pobrišeš vse aplikacije, xbox, trgovino, live tiles, onedrive in izklopiš vse dostope aplikacij, postane Windows 10 dober sistem.
one click solution bi bila cool oz taka verzija for normal users
 

vomedo

Pripravnik
9. dec 2016
168
10
18
one click solution bi bila cool oz taka verzija for normal users
Sej je bilo tako, pa je folk pizdil, kako zbugan je windows, skos nekaj ne dela, microsoft nič ne popravi, uporabnik pa izklopljen update in piratski windows.

Naloži si arch, boš komot imel "one click solution". Pa še vsako GUI pizdarijo si boš sam nastavil :)
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Za to pa uporabljaš Win 10 Enterprise, kjer sam upravljaš z nadgradnjami.

Tudi na Windows 10 Pro se da to narediti. Gre pa za neko group policy nastavitev.

Jaz na tak način "na roke" poženem Windows Update, zato da se mi ne zaganja samodejno med delom ali igranjem iger. Jih pa še vedno namestim isti dan kot so na voljo.

Trajni izklop Windows Update pa močno odsvetujem. Snecer & co. pa so itak že znani pacienti, ki jambrajo že od Spectre popravkov dalje. Pri njih sem že obupal. Ko bodo naleteli na "mino" pa bodo (spet) jokali po forumih...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
Počasi gre licenciranje v najemni model. Server 2019 bo že tako, kot O365.

Zanimivo. Misliš, da bo to zneslo pri domačih os-ih? Ljudje vseeno nimajo tako radi windowsov, da bi jih redno plačevali. Zdaj jih pač majo, ker jih ponavadi dobijo z nakupom kište.

Pred parimi meseci sem si nabavil za doma novo kištico (intel NUC), ki pride brez OS-a. Sem se odločil, da probam z linuxom. Zaenkrat sem prezadovoljen. Pokrije absolutno vse moje potrebe. Par aplikacij, ki jih "nujno" rabim, dela brezhibno z winom.

Za službene namene pa tako in tako uporabljam samo open source orodja in po windowsih res nimam potrebe. S svojimi prisilnmii updati in rebooti so kvečjemu moteči.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Bo enkrat... Tudi Autodesk in Adobe (prvi ziher) ima samo še najemni model. Sicer za doma bo bolj verjetno poceni licenca OEM/DSP še zmeraj v igri (čeprav če dobro pomisliš tudi najem za primerno ceno ni sfaljen, posebej če menjavaš kište).
Glede strežniškega OSja pa je to itak super za podjetja.. Pay as you go.
Glede Linuxa kot domačega OSja... kaj pa vem, entuzijasti bodo vedno... IMHO hoče preprost uporabnik unificirano delovno okolje kar polkna ponujajo, medtem je pa ima vsaka distribucija Linuxa svoj desktop...
Ma isto kot večna kregarija med iOS in Android... Pri prvem je zadeva unificirana v nulo, isti izgled ali na fonu, tablici ali računalu... Android pa... kolikor modelov telefonof, toliko različnih okolij...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Autodesk in Adobe uporabljajo profiji. To je isti rang kot Windows Server. Profijem je cilj da imajo vedno najnovejšo verzijo, saj je nakup začetne licence dokaj drag, upgradi verzij pa tudi niso zastonj.

Končni uporabniki pa verjetno še lep čas ne bodo pripravljeni plačevati mesečne naročnine, samo zato da bodo lahko uporabljali računalnik. Glede na to, kako poceni so OEM licence (~30€) in kolikšna je predvidena življenska doba HW (3+ leta), ne vem če se to sploh splača izvajati...