Obveznosti delodajalca pri nadomeščanju odsotnih delavcev

13. jul 2011
2.677
625
113
Iščem po zakonodaji, pa ne najdem...
Kakšne so zakonske obveznosti delodajalca v zvezi z nadomeščanjem dalj časa odsotnih delavcev (npr. porodniška)? Pri nas se po pravilu dogaja, da delavke, ki gre na porodniško ne nadomestijo takoj ampak šele čez mesec ali dva. Za ostale delavce to pomeni povečan obseg dela, nadure, odpoved izobraževanja...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Tako na prvo žogo: na delodajalcu je da (med drugim) organizira delovne procese. Če smatra, da bo odsotnega delavca ali delavko možno interno nadomestiti pač drugi delate več - ali tudi preveč, je verjetno stvar debate. ;)
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.880
3.004
113
Ne rabi drugega zaposliti boste pač drugi več delali če se mu tako zdi primerno. Če je kolektiv večji to ni problem če je manjši potem pa zna biti težava.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Delodajalec bo zagotovo srečen, če mu ti že naslednji dan najdeš nadomestno delavko. Nekateri celo dajo denarne nagrade, če jim najdeš delavca. Priložnost zate.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
O koriščenju materinskega, očetovskega in starševskega dopusta mora delodajalec biti s strani koristnika obveščen precej vnaprej in ni potrebe po iskanju nadomestnega delavca čez noč. V zadnjem našem primeru je bil delodajalec obveščen pred poletjem, da materinski dopust nastopi najpozneje sredi avgusta. Delodajalec je nadomestnega delavca začel iskati sredi septembra, zaposlitev se prične z 10. oktobrom.
Sicer tudi jaz mislim, da je v našem primeru izvirni greh, da ni narejena sistemizacija, ki bi pokazala koliko delavcev je sploh potrebno za zagotavljanje storitev. Najbrž moramo začeti težiti, da se to uredi.
Gre se pa za precej fizično in psihično zahtevno delo - skrb za osebe s težjo motnjo na fizičnem in mentalnem področju. Delo poteka v izmenah, 24/7, zato se vsaka odsotnost pozna tudi pri zagotavljanju nepretrganega dela. Storitev pa mora biti opravljena v celoti, ker pač ljudi ne moremo pustiti vnemar. Zelo se pozna, če v izmeni dela polna zasedba (5) ali pa samo trije. Kakšen dan ali dva še gre, pač prideš utrujen domov, ampak dan za dnem in mesec za mesecem pa...
Seveda je vedno možnost dati odpoved, tudi o tem se razmišlja, vseeno pa bi rad prej preveril, če obstaja kakšna zakonska možnost, da preprečimo take stvari v prihodnje.
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Seveda obstaja mehanizem - ZDR - poglej člene od 143 naprej do cca 160 člena.
Če opravljajo tri osebe delo petih - po sistemizaciji? - potem presegajo dovoljeno količino delovnih ur+nadur, mogoče je celo kršena pravica do počitka - glej kazenske odločbe.
V opravičilo delodajalcu ("državne službe"), če je delavka noseča in gre na bolniško recimo v 5 mesecu in bo v njej do začetka porodniške delodajalec nima zakonske osnove za iskanje nadomestnega delavca - uradno jo lahko začne iskati šele ko delavka nastopi porodniško.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pinkobalinko

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
In kaj naj naredi delodajalec v konkretnem primeru, ko - predvidevam, interesa za zaposlitev na strani delojemalcev sploh ni?
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Interes je, je pa res, da je vedno manjši, pri zadnjem razpisu sta bila dva kandidata.
Saj stisnemo zobe in potrpimo, velikokrat pride vmes kaj nepredvidenega; ampak nekatere stvari, kot je npr. odhod na porodniško, so vnaprej znane. V septembru je bilo kar precej težav pri zagotavljanju oskrbe - na račun povečanega obsega dela, hitenja, odpovedovanja malici.... Seveda nihče ni uradno rekel, da se je treba odpovedati, ampak, kot že rečeno, storitev mora biti opravljena in če je ne naredi delavec v dopoldanski izmeni, jo bo moral tisti v popoldanski, ki pa bo imel vrh glave že drugega dela. Smo majhna "firma" - 14 operativcev, ki moramo pokrivati široko paleto storitev, 24/7 na dveh lokacijah. Vsaka odsotnost se pozna pri organizaciji in zagotavljanju storitev. Samo delo pa je izredno heterogeno in deloma nepredvidljivo. Včasih (redko sicer) se zgodi, da tudi trije delavci brez večjih težav pokrijejo vse storitve, včasih jih pa niti pet ni dovolj. Večinoma se tega kdaj bo več dela in kdaj manj ne da vnaprej napovedati. Pri tem igra posebno vlogo dejstvo, da gre za delo z ljudmi s posebnimi potrebami in je kljub utrujenosti, stresu in stiski s časom treba delati spoštljivo in preračunljivo - na silo ne narediš nič.
Večje ali manjše težave se vlečejo sedaj kakšno dobro leto, ko se je vodstvo prvič poslužilo varčevanja pri številu zaposlenih. Želeli bi zgolj, da se to v bodoče ne dogaja več, ker je že nepredvidenih odsotnosti dovolj; pa me zanima ali lahko šefu pomahamo s kakšnim zakonom. Izgleda, da bo treba začeti težiti za sistemizacijo.
altermost, hvala za nasvet, bom še enkrat pregledal ZDR glede odmora delavcev. Čeprav načeloma se ZDR spoštuje, tudi nadure se ne nabirajo preveč, ampak na račun tega da so delavci na dopustu, odmoru, koristijo ure... manjkajo potem delavci v izmeni.

Je pa stvar očitno precej simptomatična v naši branži in nismo edini - npr.
https://www.primorske.si/2018/05/11/v-stiski-tudi-zaposleni-v-domu-na-krasu
Nismo pa toliko na očeh kot medicinske sestre, policaji, gasilci...
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Kot so že napisali, to je stvar "organizatorja" dela, kako uredi nadomeščenje.

Če manjko delavca lahko nadomesti z nadurami idr. a vse v okvirih zakonodaje in pogodbe o zaposlitvi drugih delavcev, potem težav ne vidim.

Verjetno so pa kakšni normativi pri tvojem delu, koliko delavcev je predvideno itd.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
OK, hvala - torej moramo začeti težiti, da se izračuna koliko delavcev je dejansko potrebno + nekaj rezerve, ker delo dejansko vključuje nepredvidene dogodke praktično na dnevni osnovi - npr. nekdo zboli in ga je treba peljati k zdravniku., kar lahko traja takoj dve, tri ure. Bo pa jeb@, ker bo izračun pokazal večje število zaposlitev, kot jih gre stroškovno skozi. Ampak vseeno je treba nekako dopovedati, da je treba stroške nižat tudi drugje, ne zgolj na delovni sili, ker je tole tako kot tisti cigan, ki je konja učil živeti brez jest. Prvi dan je bil sila zadovoljen, ker je konj normalno peljal brez jest, po nekaj dneh pa je konj crknil, ravno ko ga je naučil živeti brez hrane.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.390
5.370
113
Kar 45 medicinskih sester dalo odpoved, prelagajo operacije

V šempetrski bolnišnici so zaradi pomanjkanja srednjih medicinskih sester odpovedali že 31 načrtovanih operacij. Bolnišnico je namreč letos zapustilo že 45 srednjih medicinskih sester, le pet pa so jih uspeli v tem času zaposliti. Sestre so izčrpane, njihovo delo je razvrednoteno, nemogoči so delovniki. Raje kot v svoji stroki se odločajo za delo v zdravstvenih domovih in celo pohištvenih trgovinah.
 

Podobne teme

I
Odgovori
3
Ogledi
4.534