Obnova tal

grunwald

Pripravnik
20. jul 2015
61
8
8
V ravnokar prevzetem stanovanju so tla kot na pripetih slikah.
Ker je to moje prvo stanovanje in se ne spoznam na talne obloge, me zanima ali se takšna tla splača obnoviti, saj so pretežno (na videz) v redu (ponekod sicer manjkajo obrobe)?

Hvala vsem, ki boste komentirali.
 

Priponke

  • IMG_20230704_095358.jpg
    IMG_20230704_095358.jpg
    2,6 MB · Ogledi: 158
  • IMG_20230704_095409.jpg
    IMG_20230704_095409.jpg
    1,5 MB · Ogledi: 162
  • IMG_20230704_095449.jpg
    IMG_20230704_095449.jpg
    1,9 MB · Ogledi: 160

sousis

Guru
16. nov 2019
1.499
993
113
Imaš ali boš še imel otroke? Prenavljaj, ko ne bodo več npr. vozili poganjalčkov po stanovanju, sprobavali nove drsalke na parketu, risali s permanentnim flomasterjem na tleh, metali težke stvari na tla itd.

Drugače, prenavljaj, če imaš viška denarja, je pa tole gor čist v redu, če v stanovanju živiš in ga nimaš samo za oglede.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
V ravnokar prevzetem stanovanju so tla kot na pripetih slikah.
Ker je to moje prvo stanovanje in se ne spoznam na talne obloge, me zanima ali se takšna tla splača obnoviti, saj so pretežno (na videz) v redu (ponekod sicer manjkajo obrobe)?

Hvala vsem, ki boste komentirali.
Lam parket se da enkrat zbrusit. V kolikor se dobro drži in poškodbe niso pregloboke se ti splača dat prebrusit in polakirat. Obrobe se zmeni in naj ti da komplet na novo, ker bo tudi lepše pobrušeno. Če bo kje ostala kak globja poškodba se pa ni za sekirat.

Torej pokliči parketarja ali dva in ti bojo pogledali in povedali koliko te bo stalo (brušenje + 2 x lakiranje).

Jaz sem ravno po obnovi stanovanja a je bilo mešano na žaru na tleh po sobah zato smo dali preko vinil.
 
Samo tla? Kaj pa pohištvo, omare itd? Ker če greš v menjavo tal, bo potrebno kako omaro prestaviti..v kakem stanju so, jih planiraš menjati?

kot so ti napisali če si v celoti zadovoljen, potem pusti kot je, če greš v menjavo, potem računaj da menjava tal zna s sabo povlečti še kak nov kos pohištva. Pa ne kakih čip šit laminatov dajat ker ti ga zna že prvi kamenček razružiti..dober laminat je tam 15-20€ po metru

Mi smo dnevno + tla (dnevna, hodnik, na hodnku razen ene kredence (manjše) ni nič) menjali skupaj, ker je omara bila že zrela za menjavo.

PS če maš pravi parket in ga ne moreš (trenutno) obnoviti, ga nikar ne meči ven, kvečjemu čez položi izolacijo (tudi hidro), čez pa nova tla...ko bo prilika ga obnoviš in to je to (mi smo tko naredili, ker nismo imeli opcije obnoviti original parketa, ven ga je pa škoda dat)
 
Lam parket se da enkrat zbrusit. V kolikor se dobro drži in poškodbe niso pregloboke se ti splača dat prebrusit in polakirat. Obrobe se zmeni in naj ti da komplet na novo, ker bo tudi lepše pobrušeno. Če bo kje ostala kak globja poškodba se pa ni za sekirat.

Torej pokliči parketarja ali dva in ti bojo pogledali in povedali koliko te bo stalo (brušenje + 2 x lakiranje).

Jaz sem ravno po obnovi stanovanja a je bilo mešano na žaru na tleh po sobah zato smo dali preko vinil.

kaj vse si prenavljal če ni skrivnost? Moj zadnji projekt je menjava razsvetljave
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.017
5.726
113
blizu močvirne prestolnice
Lam parket se da enkrat zbrusit. V kolikor se dobro drži in poškodbe niso pregloboke se ti splača dat prebrusit in polakirat. Obrobe se zmeni in naj ti da komplet na novo, ker bo tudi lepše pobrušeno. Če bo kje ostala kak globja poškodba se pa ni za sekirat.

Torej pokliči parketarja ali dva in ti bojo pogledali in povedali koliko te bo stalo (brušenje + 2 x lakiranje).

Jaz sem ravno po obnovi stanovanja a je bilo mešano na žaru na tleh po sobah zato smo dali preko vinil.
Ne nakladaj, lamelni parket se lahko vsaj trikrat brusi. Jaz bi ta parket pobrusil
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Ledenko

Guru
18. jul 2011
2.475
862
113
Če je v dobrem stanju, ga daj zbrusit in na novo lakirat.
Opcija je tudi oljenje, ampak meni osebno pri lamelnem ne izpade dobro oz. lepo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Ko lamelni parket pobrusiš, po potrebi kako poškodbo pred tem saniraš z menjavo delčka ali "kitanjem", robne letve se tako ali tako menjajo, bi moral delovati vsaj tako dobro kot je zgledal, ko je bil nov položen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

grunwald

Pripravnik
20. jul 2015
61
8
8
Hvala za vse komentarje. Zanima me še samo, koliko okvirno stane brušenje in lakiranje parketa cca 50m2, da bom imel neko oceno in bom vsaj približno vedel, kateri parketar daje normalno ceno/ponudbo, ker opažam, da so obrtniki danes večinoma umetno napihnili cene?
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
Če ti je vzorec in nasplošno parket všeč, potem definitivno daj brusiti in lakirati.

Če bo pohištvo novo pa NUJNO pomisli, kakšno ti je všeč in če bo sploh pasalo na parket. Moderno pohištvo pogosto namreč ne pašejo na tole..

Jaz sem ravno iz tega razloga na star parket vrgel industrijski vinil, ki je sicer malo dražji, ampak je neuničjiv. Po tem vinilu se lahko tudi z viličarjem peljejo baje (tako sem slišal :D ). Jaz mam dva otroka, in psa, vinil pa je še kot nov. Res pa ja, da je doma red in se pazi na stvari. Je pa cca 35-40m2 tale zadeva.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.201
113
Razmisli, če te to moti.
Namreč prenavljati je najlažje, ko ni še nič noter. Ker potem moraš vse ven vlačit, pa zaščitit, itd. Tako da je precej več dela kot sedaj.
Z vidika funkcionalnosti razlike praktično ne bo. Bo pa mroda malo razlike pri morebitni prodaji stanovanja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
kaj vse si prenavljal če ni skrivnost? Moj zadnji projekt je menjava razsvetljave
Mišljeno je malo a je bilo na koncu praktično vse..tako da..kopalnica komplet (bila v planu), inštalacije v kuhinjo komplet na novo, skoraj vsa elektrika na novo, predelava obeh balkonov, strganje sten, izravnalna, beljenje, tla na novo, vrata ven in nazaj noter (vsaj okna so bila prej menjana in tudi OK za obdržat), talna obloga (ne sliši se veliko a je bilo slaba dva meseca fino na glavo).
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Ne nakladaj, lamelni parket se lahko vsaj trikrat brusi. Jaz bi ta parket pobrusil

Point je, da se da zbrusit. Kolikokrat je brezpredmetno..ker je tudi odvisno od tega kolikokrat je bilo potrebno vsakič odbrusit, kako je prileplejn parket, na kaj je prilepljen. 8 mm je mesa tu je realnost.
 
Mišljeno je malo a je bilo na koncu praktično vse..tako da..kopalnica komplet (bila v planu), inštalacije v kuhinjo komplet na novo, skoraj vsa elektrika na novo, predelava obeh balkonov, strganje sten, izravnalna, beljenje, tla na novo, vrata ven in nazaj noter (vsaj okna so bila prej menjana in tudi OK za obdržat), talna obloga (ne sliši se veliko a je bilo slaba dva meseca fino na glavo).
Jaz sicer ne grem tko detaljno kt ti, sem pa na polovici, 3/4 tvojega..inštalacije so okej jih nismo tikali. Drugače komplet kuhinja s microtopingom namsto keramike, stekla itd, dvevna komplet s novim laminatom, komplet razsvetljava (intra ligting). ena soba še čaka na rnoviranje ( se mora izprazniti), kopalnica tud še čaka (govoriva o celotni renovaciji) je pa težava ker nimamo zamenjave zanjo, to pa pomeni selitev k sorodnikom, kar je pa trenutno kar zahteven podvig. Ostalo pa nekaj smo že, nekaj pa sproti
 
  • Všeč mi je
Reactions: vincent

grunwald

Pripravnik
20. jul 2015
61
8
8
Zanima me, ali tisti, ki ste prenavljali ali so vam te obrobe od parketa morda kjerkoli prišle prav ali naj jih dam stran?
 

Priponke

  • IMG_20230808_191325.jpg
    IMG_20230808_191325.jpg
    2,3 MB · Ogledi: 85