Obnova parketa: kateri lak, izvajalec?

igi

Guru
13. okt 2007
5.359
984
113
Celje
Obišči stran
Stanovanje staro 10 let, po tleh lamelni parket hrast. Parket ni preveč poškodovan, je pa bil v osnovi slabo zbrušen in je malenkost valovit ko pogledaš proti svetlobi. Ker pa se stanovanje deloma obnavlja bi zbrusili in polakirali tudi parket.

Se ne spoznam na zadeve, prebral sem le nasvete iz forumov. Vsepovsod pravijo: najprej brušenje z valjčnim strojem za tem pa trio obdelava, da se znebiš valovitega izgleda.

Kogarkoli pokličem tu v Celju, vsi pravijo "ma kakšno trioniziranje. To je nima smisla…" Pri laku pa spet 95% izvajalcev pravi Synteko. Svetovni splet pa ni več naklonjen temu proizvajalcu, ker obstaja tudi kaj boljšega...

Jaz bi rad imel končni izdelek, ki bo raven in čim manj občutljiv. Cena je drugotnega pomena. Raje malce več, pa da je potem mir.

Je kdo delal pred kratkim kaj takšnega in lahko kaj priporoča? Ker me že grabi, da sam naredim (valjčni brusilnik za parket je nekje v skladišču že kakšnih 20+ let in nič rabljen).

Hvala
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
sestri je delal vogart. odsvetujem.
potem smo ven vrgli, delal en iz šenčurja, meni se zdi jezerska cesta.

prvi problem po brušenju je bil, da kjer je lak počil, bil poškodovan, je les delal drugače kot pod nepoškodovanim lakom. ko se je vse zbrusilo je bil bolj lisast, ko se ga je naoljilo..je bil jok.

ko je bil lakiran je bil..zlat, zbrušen pa bolj svetel, pa bolj temen. kako bi rekel..iz rumenega 'hrast lakiranega' je ratal bolj jesen in oreh.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.359
984
113
Celje
Obišči stran
Kaj pa mogoče mnenje glede izbora sijajni, polmat, mat? Meni sijajni mogoče ni najbolj všeč. Si pa ne predstavljam kako bi izgledal mat.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.569
277
113
Sam nej ti da tist tastar lak, ki NI na vodni osnovi. Pa ce ni glih synteko... dvokomponenti... tokrat mi je blo žal, da nisem tasta poslusal... on ima se vedno "lep" parket, pa je ze 30 let star... sicer baje smrdi par dni, sam je vredno.

Jest sm tud preklel parketarja k mi je dal te moderne vodne lake... zdej je tak parket, da ga sploh pogledat ne morem vec...

Pomoje je polmat lep...
 
Nazadnje urejeno:

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Polivretan lak za parket .... ja smrdi pa vsaj 7 dni tako, da bivanje ni možno pol pa še ene 14 dni manj, kasneje nič več......
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.359
984
113
Celje
Obišči stran
Sam nej ti da tist tastar lak, ki NI na vodni osnovi. Pa ce ni glih synteko... dvokomponenti... tokrat mi je blo žal, da nisem tasta poslusal... on ima se vedno "lep" parket, pa je ze 30 let star... sicer baje smrdi par dni, sam je vredno.

Jest sm tud preklel parketarja k mi je dal te moderne vodne lake... zdej je tak parket, da ga sploh pogledat ne morem vec...

Pomoje je polmat lep...

Lak izpred 30 let je samo še v spominih... to kar je sedaj na "kislinski" osnovi od synteka je samo še ime ostalo. Baje ni primerljiv. Dela se menda na Poljskem ali v Estoniji, firma se je prodala... Ime pa je ostalo. Ne vem. Tako pravi svetovni splet :)

Uvoznik pravi, da na vodni osnovi in dvokomponenten ni zgrešena zadeva. Pri enokomponentnem, pa se res zgodi, da ga čez nekaj let "kar ni več".
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Ja se pa ta dober lak ŠE dobi izven EU beri Bosna, Srbija, enako, kot plin za stare klima naprave ........

Sam sem tako lakiral z lakom ExYU ne vem HRV ali SRB firme Duga, je pa bil PV in ja parket po 7 letih, kot bi včeraj lakirali..... mislim na izgled ne na smrad. ;).
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pri nas so vsi na vodni osnovi in vsi en drek. Meni je lani dal dvokomponentnega za športne dvorane - pa ni to to.

Pa še nekaj me je njegov sodelavec "opozoril" - moderni mojstri ne znajo (nočejo) več delat s starimi laki, ker so A: strupeni in B: bolj zahtevni za delo. ;)
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
V starih časih NNNP, ko smo morali imeti doma plinske maske, sem si jo nataknil, ko sem hodil luftat sveže lakirano stanovanje. :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja, ampak tisti lak imam v enem stanovanju čez 10 let in je "ko novi". ;)
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
171
99
28
Ta stare majstre je največkrat rak pohrustal, so se nadihali organskih topil...
Ko je pri meni lakiral v gornjem nadstropju, se je komaj primajal po stopnišču, ves zadet, pa se štamperla ali dveh ni branil.
Ja, parket se še vedno sveti.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.569
277
113
hja... v teh časih bi si zihr lahko nadeli dobre maske, da nebi tega vdihaval...

ampak ja... poletje, švic, vroče je, itn... in so vsi brez....

ja, čudno da niso neke kvalitetne alternative poštudirali...
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Tudi pri meni.. položil parket, res ok možakar, mi je še za sobe kjer nisem imel parketa prinesel lajšte, jih zrezal in zmontiral za ceneje kot so bile same lajšte v merkurju. No čez manj kot leto sem ga spet iskal, je bil pa že na britofu, rak..
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.212
4.695
113
hja... v teh časih bi si zihr lahko nadeli dobre maske, da nebi tega vdihaval...
Vprašanje kake molekule so. Filtri niso čudežni. Poznam enega, ki je v klet, kjer je vrelo 10.000 litrov mošta, šel z dobro JLA masko. Kaj mu maska tam pomaga? Taka ne obstaja. K sreči je malo omotičen še uspel sam priti ven.
 

tdi

Fizikalc
7. dec 2011
1.693
11
38
Kromoden 2k lak na vodni osnovi, delaš po napisani embalaži, ne moreš zgrešit, pa še brez vonja je. 5L je 100€, za 50m2 za 1 premaz, pa ne me vlečt za jezik, če sem kej zgrešil.