Nov prenosnik in brez nobenga cd-ja?

redorange

Fizikalc
6. avg 2007
1.283
0
36
44
terra rossa
bojanm.blog.com
Prijatljica je kupila nov Acer in da zdraven ni dobila nobenih cd-jev, razen enga da so samo navodila za uporabo

Nameščeni so že win (ne vem kateri, ker nisem še videl). Cd-ja pa nobenega. Kupila je pri merkurju

A je tako možno, a je to prav. A ne bi mogli dat obvezno cd-je od win in pa gonilnike zdraven?

Al ni več danes tako. Kaj naj ji rečem naj gre nazaj in da ji morajo dat?

hvala, lp
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
ne. nerabijo dat, nebo dobila .. itd
wink-1.gif
sploh z Acerjem si je kupla pameti, sem jih delal par na novo skupaj, polom od poloma podpora nikakva, usposobit gonilnike pa cela znanost


Acer
10.gif
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik redorange pravi:
Prijatljica je kupila nov Acer in da zdraven ni dobila nobenih cd-jev, razen enga da so samo navodila za uporabo

Nameščeni so že win (ne vem kateri, ker nisem še videl). Cd-ja pa nobenega. Kupila je pri merkurju

A je tako možno, a je to prav. A ne bi mogli dat obvezno cd-je od win in pa gonilnike zdraven?

Al ni več danes tako. Kaj naj ji rečem naj gre nazaj in da ji morajo dat?

hvala, lp

Sitna zadeva, kajne? Sploh če o računalnikih blage veze nimaš, kupuješ ga pa v Merkurju, kjer naj bi kupoval ... mah, pustmo stat.

Torej, prijateljici svetovat: Če je kupila prenosnik z operacijskim sistemom, mora imeti originalni cd z licenco zraven. In ker je kupila mašino, ki je sestavljena iz več komponent, vsaka od njih potrebuje svoje gonilnike. No ja, hehe, razen če nima te sreče, da je vse v stilu PnP in so windowsi to namesto njih(Merkurja) naredili. Vsekakor nazaj v Merkur. Če pa ne bodo dali cd-ja od windowsov jim omeni besedo piratstvo. Kaj pa garancija? Je dobila?
 

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
27
48
če je gor naložen OS še ne pomeni, da more bit zraven tud licenčni CD ... na kompu je predhodno naložen backup iz katerega tudi ponovno naložiš winse, če to želiš ... za licenco je dovolj originalna nalepka OS-a na spodnji strani prenosnika, katera vsebuje serijsko številko
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik Nobody pravi:
če je gor naložen OS še ne pomeni, da more bit zraven tud licenčni CD ... na kompu je predhodno naložen backup iz katerega tudi ponovno naložiš winse, če to želiš ... za licenco je dovolj originalna nalepka OS-a na spodnji strani prenosnika, katera vsebuje serijsko številko

smile-1.gif
Po nesreči pobrišem vse kar je na disku. Čisto vse. Kje je sedaj moj backup? Nalepka je dovolj, seveda, ampak kaj njej to pomaga?
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.954
9.095
113
39
MB
sej backup je na ločeni particiji, in če je kupla acera pol verjetno tud particije nezna pobrisat
tongue-1.gif
 

redorange

Fizikalc
6. avg 2007
1.283
0
36
44
terra rossa
bojanm.blog.com
Ma nima pojma o računalnikih in je šla kupit brez nobenga nič vprašat.
BK BABJI rečemo na našem koncu
grin1.gif


Malo prej me je klicala da ko ga je prižgala da jo je nekaj vprašalo da kao če želi posnet vse kar je shranjeno(nekaj v tem stilu) in da za to potrebuje 4 cd-je ali pa DVD in da je kar ugasnila rač. ker ni vedla kaj naj.
Ja posnemi ane.
10.gif


Ma mama je tudi kupila acer,(zanjo je več kot dovolj; mimovrste) in je pa dobila vse gonilnike zdraven.
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik redorange pravi:
Ma nima pojma o računalnikih in je šla kupit brez nobenga nič vprašat.
BK BABJI rečemo na našem koncu
grin1.gif


Malo prej me je klicala da ko ga je prižgala da jo je nekaj vprašalo da kao če želi posnet vse kar je shranjeno(nekaj v tem stilu) in da za to potrebuje 4 cd-je ali pa DVD in da je kar ugasnila rač. ker ni vedla kaj naj.
Ja posnemi ane.
10.gif


Ma mama je tudi kupila acer,(zanjo je več kot dovolj; mimovrste) in je pa dobila vse gonilnike zdraven.

Ja, to bi pa znal bit rescue cd ... aplikacija, ki te ob 1. zagonu vpraša za backup in ga v bistvu sam narediš. Potem pa res ne potrebuješ original windowsov in zadostuje nalepka na spodnji strani mašine. Vsaj nekej. Ampak "bk babji" je stisnil off gumb, seveda ne ve, kaj je sploh pisalo in bogsigavedi, če jo bo po tem še kdaj vprašalo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.262
6.521
113
Prenosniki imajo OEM licence, kar pomeni da pridejo brez CDjev, vsaj ne original windows CDjev. Povečini imajo zraven backup CDje, kateri pa spet niso samo windows CDji in jih ne moreš instalirati na noben drug sistem. In povečini so nasmeteni z raznimi (odvečnimi) programi.

Še vprašanje avtorju teme...če ima "prijateljica" toliko pameti, da gre v merku kupiti prenosnika...kaj hudiča ji bodo CDji? Verjetno ni nek računalniški geek, kateri bo vse na novo nameščal vsake pol leta, kar boš (na tvojo veliko srečo) moral početai verjetno ti, če seveda nima bolj računalniško pisanega prijatelja. Dumb users dont need CDs.
 

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
No, ne pretiravaj, ker ni treba. Nobenega CD-ja ti niso dolžni dat zraven, niti enega. Ker, lahko je, da je sistem že nameščen, vse potrebno za namestitev pa na skriti particiji. Vsaj pri IBM-u je tako. Klik na Think button in zadeva se lahko postavi ponovno.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Lahko je kot so že rekl na posebni skrtiti partiticiji, al bi pa mogla une CD-je posnet ozeroma DVD, ker ti pol nardi glih ta Backup DVD, pomoje da je gor Vista, ker mislm da so glih za Visto govoril, da bo mela to možnost, da boš kr iz windovsov zapeku Reinstall DVD za ponovno uzpostavitev sistema.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Tud jest nisem dobil nobenega CD/DVD-ja zraven. Sedaj pa me matra, kako bi si nardil nek backup dvd, če bi slučajno hotel ponovno naložiti Xp-je...

Torej kje se skriva ta particija, oz. kako priti do nje, oz. kako narediti ta DVD?


LP Vogel
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.937
1.253
113
Ponavadi je kje "oknih" opcija da se naredi backup cd.
Drugače pa jo imajo ponavadi tudiv Bios-u.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Citat:
Sploh če o računalnikih blage veze nimaš, kupuješ ga pa v Merkurju, kjer naj bi kupoval ... mah, pustmo stat.
Jaz sem tudi pred pol leta kupil acerja v Merkurju. In zakaj v Merkurju, zato ker je bil tam najbolj ugodno. Ali mislite, da vam v računalniških trgovinah prenosnike sami sestavljajo, ravno tako so original zapakirani kot v Merkurju.
In zakaj rabiš gonilnike? Kolega mi je naložil XP-je in zadeva dela brez problema.
Tudi jaz sem dobil zraven CD z navodili za uporabo prenosnika in sedaj ga veselo uporabljam
aplauz.gif
 

dejan001

Pripravnik
3. sep 2007
363
0
16
jaz sem zraven toshibe dobil tudi samo en dvd-Vista Toshiba...na katerem je gor vista (originalna) in vsi driveri...
ker mi ni bilo všeč da so bili napacani vsi programi sem formatiral in z tega dvd nalzil vse potrebno
 

redorange

Fizikalc
6. avg 2007
1.283
0
36
44
terra rossa
bojanm.blog.com
No sem bil zdaj tam in seveda te možnosti za posnet ni javilo. Se je pojavilo okno za jezike, tipkovnico in čas in nato še za up. ime.
Po brskanju start menija sem dobil nek backup možnost samo ni pisalo da bi tudi win posnelo (my documents, program files, tmp,...)

A ve kdo če obstaja kaka možnost da bi to posnel.
Aja... vista je ja. Ma razen lepega načina zapiranja oken in da ti jih postavi lepo v 3D in tistega gadget-a na desni, kaj ima še od lepotnih bombončkov? Ali je to vse.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.262
6.521
113
Vista home premium sama po sebi nima vgrajenega programa za "complete system backup" ima samo program za izdelavo varnostnih kopij dokumentov, kar si že ugotovil.

Poiskati moraš program proizvajalca, kateri ti nudi backup, ali pa se obrniti na prodajalce prenosnika.