Nizko temperaturna ali visoko temperaturna peč

Uri

Zelenc'
4. sep 2007
13
0
1
Najina na novo zgrajena hiša ima dimenzije 8,5 m x 11 m , torej 90 m2 . Trenutno bova opremljala le pritličje, v prihodnosti pa je predvideno tudi podtrešno stanovanje.
Sva pred odlocitvijo ogrevanja hise. Odlocila sva se, da bova hišo ogrevala na korilno olje in uporabljala toplotno črpalko za ogrevanje tople vode in dohlajevanje kleti. V kopalnici in na hodniku bova imela talno ogrevanje, v vseh ostalih prostorih pa radijatorje.

Trenutno sva v dilemi ali naj uporabljava nizko temperaturno ali visoko temperaturno peč, kakšna je poraba teh peči, oz. namembnost in kaj nam priporočate? Zanima naju tudi kakšno vrsto peči naj vzameva?
V predračunih imava kotel Optima 2H27P, kotel Unit G115K25/1- Buderus, kotel Estelle 3 (21-26KW) Sime, kotel GN 1.02 (23KW) Ferroli in kotel Riello Gulliver Tregi 3, litoželezni.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
hm ja....premalo podatkov za kaj pametnega napisat.

definitivno je olje (najcenejša izbira a) najslabša izbira.

Predvsem manjka podatek o izoliranosti vajine hiške (bodoče?)...ker od tam naprej se potem gradi celotno toplotno postrojenje.

drugače je za tele zadeve malček bolj primeren (tematski) forum:
www.podsvojostreho.net

kjer se da poiskat več informacij...še predno se za nekaj odločiš, pa ti ni čisto jasno za kaj si se sploh odločil.

Treba upoštevati da so oljne peči od 25 kW moči in naprej...pri zmerno izolirani hiši (Bi se reklo osnova, ki več ni po današnjih zahtevah) pa je pri 90 kvadratih izgub 3 - 4 kW. Torej od oka je peč 8 x predimenzinirana! Če temu dodaš še visokotemperaturni kotel (o čemer vidva tuhtata) imaš polomijo na kubik.

Jaz zase pralniram (enkrat v prihodnosti) da bom sobe ogreval s temp. vode (v radiatorjih, za talno ni opcij, ker gre za prenovo) s temp. nekje 35 - 40 stopinj...seveda bo (predvidoma) pogon kar TČ, na vsak načina pa so temperature v režimu 90/70 več ali manj že preteklost. Za moje pojme nad 60 stopinj nimaš kaj početi (Pa še to v največjem mrazu) drugače pa tam 50 stopinj je ravno pravšnje.

Radiatorji?...ni neke hude znanosti...so vsi nekje tam tam, pač treba vedti izgube posamezne sobe, katero peč boš imel, temp. vode, ter potem določiti njihovo velikost.

LP
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.688
134
63
Živjo!

Kaj potem za radiatorje ne potrebuješ visoke temperature zaradi konvekcije, kroženja zraka...?

lp
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
radiadtorjem je načelom 'vseeno' kako temperaturo imajo v kesi....grejejo pa prav tako.

Obstojajo tabele/preračuni kako moč ima radiator pri določeni temepraturi ... se je pa treba zavedati da moč ne pada sorazmerno.

Tako da....če imaš minimalne izgube si mirne duše kupiš radiator, ki bo zmožen ogrevati prostor pri temp. vode 30 stopinj.

Vsaj jaz sem nekako v tem smislu delal...seveda bo to prišlo v ko bo hiša izolirana, do takrat so izgube višje, pa tudi temepratura v peči (med 50 in 60 stopinj)...je pa res da je trenutno predimenzinoran..ampak z uporabo termostatsih ventilov ni porblematično.

Tako da...vedeti moraš (oz. si jo zračunaš...za te formule sem pred kakim letom spraševal na 'podsvojostreho' , jih dobil ter potem tudi naredil preračune) le to kako moč ima radiator pri posamezni temp. vode...nič drugega.


(ker ko se najdejo skeptiki, da morajo biti visoke temp. razlika da lahko zrak kroži oz. da radiator tudi seva, jih povprašaj po kakem principu potem deluje talno gretje kjer je temp. vode okoli 30 stopinj!?).


En primer iz glave (po spominu)....radiator VEHA dimenzije 1200 x 500 K21 (se pravi debeline nekje 70 mm) ima moč pri nazivni temperaturi (90/70 režimu) nekje 2,3 kW. Pri temp vode okoli 35 stopinj pa nekje 250 W oz. skoraj 10 x manj.
Torej..rabiš vedeti koliko velike izgube imaš (oz. boš imel...oz. prilagajaš debelino izolacije želejnim izgubam)...ter temu primerno določaš moč radiatorja (prilagajaš velikost, ter temp. vode...in gledaš kako moč dobiš ven).

Tako da...kdor resno razmišlja o TČ pa nima možnosti za talno gretje, rekuperacijo, stensko gretje....kaj jaz vem kaj še...ima to opcijo. Je pa treba vedeti da TČ izkoristek občutno pade z višanjem temperature medija...tako da je preračuna na temp. vode 35 stopinj (ali celo na 30) zelo upravičen.