Nasvet pri nabavi vrtne kosilnice

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
207
162
43
Ni "j...." teren, ima pa veliko otočkov z grmi ipd, breza, ki ima zelo krhke veje, orehi, nekaj naklona, itn. Storžev k sreči ni več, ker sem moral iglavca podreti zaradi sončne elektrarne. Robot je idealen za npr. trato vrstne hiše. Poleg tega robot nima kline kot. npr. motorna kosilnica, ampak tri "britvice", ki se prosto vrtijo. Zato praktično kosi ves čas. Ko konča po treh dneh, ponovi vajo. Odreže mm, dva tri, itn. Podobna logika kot toplotna črpalka - konstantno delovanje z najnižjo možno temperaturo vode. V tem cenovnem razredu ne bo zmogla 5 cm trave, mogoče suho in redko poleti. Goste spomladanske zelene trave gotovo ne. Kot rečeno, uporabna reč, ni pa vsemogočna.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.023
113
Ah, to torej ti misliš s temi 3-5cm. Ne, to ne gre, niti ni temu namenjena. Sicer pa tudi z navadno kosilnico košnja na vsake 14dni naredi več škode kot koristi in travi s tem definitivno ne pomagaš, tako da v času bujne rasti bi tako ali tako moral kositi vsak dan ali pa vsak drugi dan.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
Ni "j...." teren, ima pa veliko otočkov z grmi ipd, breza, ki ima zelo krhke veje, orehi, nekaj naklona, itn. Storžev k sreči ni več, ker sem moral iglavca podreti zaradi sončne elektrarne. Robot je idealen za npr. trato vrstne hiše. Poleg tega robot nima kline kot. npr. motorna kosilnica, ampak tri "britvice", ki se prosto vrtijo. Zato praktično kosi ves čas. Ko konča po treh dneh, ponovi vajo. Odreže mm, dva tri, itn. Podobna logika kot toplotna črpalka - konstantno delovanje z najnižjo možno temperaturo vode. V tem cenovnem razredu ne bo zmogla 5 cm trave, mogoče suho in redko poleti. Goste spomladanske zelene trave gotovo ne. Kot rečeno, uporabna reč, ni pa vsemogočna.
Drugič si pa kosilnico kupi in ne igračo. Pa teh problemov ne bo.
Mojo zjebejo samo japke jeseni. Tak, da jih morem dokaj redno pobirat. Pa je teren daleč od vrstne hiše.
5cm trave gladko. Tudi 10. Samo ne v enem prehodu ampak po dnevu dveh je vse pokošeno (to recimo prva košnja pomladi, ko je šopasta trava pa ponekod že kr lepo visoka.)
Mokra trava na bregu ki ima po specifikacijah max naklon, oziroma na delih malo preko, BP. Zjebe jo edino če se gre obračat na max naklonu, tam jo pač zasuče ravno po bregu dol.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Jest mam neko Partner (baje podruznica / low cost od Husqarne). Rocna, brez pogona, kosara/mulcer. Dela bp ze 15 let.. lani prerjavela v enem kotu.. popravim in teram dalje..
Kosilnica s pogonom mi je zaradi dreves in ostalih ovir neprakticna/pretezka.. robotka pa ne bi (se?) imel, ker v kosnji trave uzivam (beri - sedim na siht/v avtu in mi “sprehod” paše). Kosim cca 250-300 kvadratov..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.304
932
113
Titograd
maš cene za husqvarno na netu.
Kosi pa tam okoli 1500m2. Model 420.
V obdobju najhitrejše rasti je zunaj 15 ur na dan.
In nima težav, če se zažene v 10 cm visoko travo? Če ti kosi 15 ur na dan, pokosi torej vse v nekje dnevu in pol... potem gre znova, ne?

Našel sem ceno za ta model, 2500€... ni tak drago, kot sem mislil. Koliko stane še inštalacija? Ali si vse delal sam?

Meni trenutno še ne pride v poštev, saj še nimam niti vsega ograjenega (na eno stran mejim na cesto mb-ptuj), zaradi zadev, ki so mi prioriteta, pa še to ne bo kako leto ali dve. Brez ograje ni šans da ga imam. Morda jih v tem času posodobijo v smislu, da bi imeli senzorje za izogibanje oviram :)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
In nima težav, če se zažene v 10 cm visoko travo? Če ti kosi 15 ur na dan, pokosi torej vse v nekje dnevu in pol... potem gre znova, ne?

Pa dobro a ti si kitajc ali imaš težave z razumevanjem, če ti govorimo da zadeva zmore :) Jaz imam sicer model 430X. Narediš si pač urnik košnje, menije svetoval naj jo kak teden pustim dan in noč v smislu da si prvih 7 ali 10 dela ruto, da se uči, da si naredi neke navade ker je malo nenavaden teren, nekaj v tem smislu. Skratka jaz sem vzel za mojih 700m2 bistveno predimenzionirano kosilnico.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
robotek mora skoz kosit.. razumem.. kako je pa urejeno, da ne “dobi noge”? 2k€ imet parkirane na dvoriscu mi je mal “tko tko”.
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
207
162
43
Drugič si pa kosilnico kupi in ne igračo. Pa teh problemov ne bo.
Mojo zjebejo samo japke jeseni. Tak, da jih morem dokaj redno pobirat. Pa je teren daleč od vrstne hiše.
5cm trave gladko. Tudi 10. Samo ne v enem prehodu ampak po dnevu dveh je vse pokošeno (to recimo prva košnja pomladi, ko je šopasta trava pa ponekod že kr lepo visoka.)
Mokra trava na bregu ki ima po specifikacijah max naklon, oziroma na delih malo preko, BP. Zjebe jo edino če se gre obračat na max naklonu, tam jo pač zasuče ravno po bregu dol.
Za moje potrebe zadostuje. Nobena od teh reči ni 100 %. Ne bom pa dajal nekaj tisoč € za stroj, če podobno opravi za dobrega tisočaka.
 
Nazadnje urejeno:

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
207
162
43
robotek mora skoz kosit.. razumem.. kako je pa urejeno, da ne “dobi noge”? 2k€ imet parkirane na dvoriscu mi je mal “tko tko”.
Če ga dvigneš začne tuliti, zato moraš vtipkati kodo. Kot dodatno opremo lahko kupiš sim modul, ki te obvesti o nedovoljenem premiku. Zavarovanje proti kraji je 40€/leto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Vse to sem tudi jaz vprašal pa čeprav imamo ograjo + kamere pa so mi rekli da se to več ne krade ker so ugotovili da si z njimi nimajo kaj začet, ima GPS + GSM support. Tuli kot svinja in tisti moment me začne tudi app opozarjat. Pravijo da imajo na skrbi med 400-500 robotov in da ne pomnijo kraje.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
In nima težav, če se zažene v 10 cm visoko travo? Če ti kosi 15 ur na dan, pokosi torej vse v nekje dnevu in pol... potem gre znova, ne?
Ne ne gre znova ampak kosi skos. Ni tu začetka al pa konca. On pač kosi.
Začne znova Bosch Indego. On sistematično kosi po sektorjih od začetka do konca. Indego mi je laufal 3x tedensko.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.304
932
113
Titograd
Ja, saj to razumem da kosi vedno.... ampak, čisto teoretično gledano, po podatkih od proizvajalca tvoja husa pokosi 90m²/h, tako 15 arov teoretično pokosi v 16 urah.