Nastavitve na peči za trda goriva

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Doma imamo tudi peč na trda goriva. Pa me zanima, če mi en ki se razume v ta "termostat" malo razloži kako je s tem na sliki ...

Kako se reče tej zadevi? (je to tudi termostat?) Na to je povezana verigica, ki s pomočjo nastavitev temperature odpira in zapira loputo za zrak na vratih peči.

Zakaj pa so gor dvojne številke? Bele in rdeče? Pa drugače obrnjene?

Kakšno temp. vrednost je najboljše izbrati tukaj?

Hvala za razlago :)

Lep pozdrav



 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
672
32
28
Nevem zakaj so dvojne, meni delajo rdeče nastavljeno imam med 70 in 80.

lp bluub
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Mi imamo ponavadi nastavljeno na 80-85 ... sam sem danes malo to vrtel in gruntal kaka je povezava te zadeve, pa mi ni bilo čisto jasno ...

Nekako se mi zdi, da je tako, da ko pride do določene temp. se vratca zaprejo, da drva bolj počasi gorijo .. Sam iščem potrditev tega :) Pa dvojne cifre me zanimajo :)

LP
 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
672
32
28
Podabo je pa to termostat rdeče številke pomenijo temperaturo v kotlu, pač ko pride do nastavljene temperature zapre loputo in s tem zmanjša dotok zraka, plamen se zmanjša. Moraš pa pazit ker plamen ne vgasne takoj če kuriš naprimer z bukovimi poleni ti sicer loputo zapre pri 80 če je tako nastavljeno se pa čez par minut vseeno voda še zagreje na skoraj 100 stopinj, tak da ne pretiravat z nastavitvami
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Zdaj sem šel pogledat peč ... pri taki nastavitvi, torej rdeče cifre na 90, mi kaže tisti levi števec (Verjetno temp.vode v kotlu?) temperaturo 50stopinj.

Radiatorji so vroči.

Kurimo pa na hrastova drva, dobro leto stara. (srednje suha)
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Te številke pozabi, ker je vse odvisno od dolžine vrvice oz. ketnice. So uporabne, če vse štima, drugače pa bolj zato, da približno veš za koliko si znižal ali zvišal temperaturo peči. Ti naštimaj na neko vrednost (izmislimo si številko 50) in vidiš koliko se segreje. Taka peč bi naj zaprla loputo nekje med 70 in 80 stopinjami, ker se še dogreje, tudi ko je loputa zaprta. In če pri nastavitvi 50 pride le do 60 stopinj, jo pač dvigni za 10 stopinj.

To je to, nobene znanosti. Ti ventili so bili "univerzalni" in si jih montiral na različne peči kakor si jih pač montiral.
 

atrij

Zelenc'
26. jul 2007
16
3
3
Številke ene barve bi naj kazale temperaturo pri kateri se zaprejo vratca če gledaš termostat od zgoraj, številke druge barve pa so namenjene za izvedbe peči, kjer je termostat vgrajen višje in jih gledaš od spodaj (kolikor se spomnim, je tudi na spodnji strani črtica enako kot na zgornji strani).

A.
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Hvala za razlago vsem ... bom še malo naštelal :)

Je pa res vse odvisno kako je ketnica naštelana, sem šele sedaj pomislil na to, da je odvisno tudi od njene dolžine, kako bo to kazalo.

Lp
 

pikc

Zelenc'
26. okt 2007
21
0
1
termostat-pravilno je to regulator vleka, naštimaš tako da zakuriš do recimo 50°C (termometer maš na peči) regulator naštimaš na 50°C in ketnco naštimaš tako da je nategnjena, vratca pa morajo biti še zaprta. dvojne številke so pa kot je blo že zgoraj napisano kje imaš montirano- sedaj gledaš rdeče, če bi imel pa na vrhu peči regulator bi pa bele gledal. Če tko naštimaš regulator ti mora delat- do 50 stopinj so vratca odprta, da je vlek, pri 50 in naprej pa vratca zapre. Pol pa naštimaš kokr ti paše. Pr nas mamo tam od 60-70, ker je pač to visoko temperaturni kotel(gori pri temp od 60-80, če je manj pa ni pravega izkoristka pa še dimnik se hitrej zapaca.
LP